Վենդետայի վտանգը. Իրավապահները ձախողել են «Ֆազի» սպանության տաք հետքերով բացահայտումը, կատարողներն ազատության մեջ են 06/25/2024   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավապահ մարմիններին չի հաջողվել տաք հետքերով բացահայտել քրեական հեղինակություն համարվող Սերգեյ Գրիգորյանի՝ «Ֆազի», սպանությունը։ Երկու շաբաթ անց՝ քրեական վարույթում կասկածյալներ չկան։ Զուգահեռ իր «հետաքննությունն է» իրականացնում հանցավոր աշխարհը ու իրավապահների ձախողման ֆոնին ավելի է մեծանում Երեւանում նոր արյունահեղության՝ վենդետայի վտանգը։
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել հունիսի 11-ին՝ ուշ երեկոյան, Աջափնյակ վարչական շրջանում. մահաբեր կրակոցներն արձակվել են բնակելի շենքի մոտ։
Նախ ՆԳՆ-ից հայտնեցին, որ հունիսի 11-ին՝ ժամը 23.17-ին ոստիկանության Մաշտոցի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ Էստոնական փողոցում զենքով կրակում են, ապա՝ ժամը 23.53-ին «Արմենիա» ՀԲԿ-ից հաղորդել են, որ «պարանոցի շրջանի հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության են ընդունվել 1988թ.ծնված և «գլխի մարմնի տարբեր հատվածների հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ 1980թ.ծնված երկու տղամարդ։
«Մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը պարզել է, որ ժամը 23.13-ին Շինարարների 25 շենքի դիմացի հատվածում անհայտ անձը հրազենից կրակել է հիվանդանոց տեղափոխված տղամարդկանց ուղղությամբ, որտեղ 1980թ.ծնված Սերգեյ Գ-ն գիտակցության չգալով մահացել է: Կազմված փաստաթղթերը փոխանցվել են քննչական բաժին»,- նշել են ՆԳՆ-ից։
Ավելի ուշ արդեն ՔԿ-ից հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որտեղ՝ Երևան քաղաքի Շինարարներ փողոցում, միմյանց բախված վիճակում, կայանված են եղել «LAND CRUISER», «TOYOTA CAMRY», «OPEL ASTRA» և «TOYOTA COROLLA» մակնիշների ավտոմեքենաներ: «LAND CRUISER» մակնիշի առջևի և հետևի հատվածներում հայտնաբերվել են կրակոցի հետևանքով առաջացած վնասվածքներ, իսկ սրահում արնանման նյութի հետքեր: «OPEL ASTRA» մակնիշի ավտոմեքենայի բեռնախցիկի հատվածում, ինչպես նաև դեպքի վայրում հայտնաբերվել են տարբեր տրամաչափի բազմաթիվ պարկուճներ և փամփուշտ:
Դեպքից շուրջ երկու շաբաթ անց, սակայն, իրավապահներին դեռ չի հաջողվել անգամ դուրս գալ հանցագործությունը կատարած անձանց հետքի վրա։ ՔԿ-ից, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ քրեական հետապնդման ենթարկվող անձ դեռևս չկա, միևնույն ժամանակ, վստահեցրին, որ լայնածավալ նախաքննություն է իրականացվում։
Փաստն այն է, որ չարագործներն առ այս պահը բացահայտված չեն, ինչն ավելի է մեծացնում հանցավոր աշխարհում վենդետայի վտանգը, որոնք դառնում են ավելի սանձարձակ։

Правоохранителям не удалось раскрыть убийство криминального авторитета "Фаза" по горячим следам, в деле все еще нет подозреваемых 06/25/2024   13:42  |  Криминальная хроника
Правоохранительным органам не удалось раскрыть убийство криминального авторитета Сергея Григоряна, известного под прозвищем "Фаз". Спустя две недели подозреваемых в уголовном деле нет. В то же время криминальный мир ведет свое "расследование" и на фоне провала правоохранителей в Ереване растет риск нового кровопролития, вендетты.
Напомним, инцидент произошел 11 июня поздно вечером в ереванском административно районе Ачапняк. Смертельные выстрелы были произведены у жилого здания.
Сначала в МВД сообщили, 11 июня в 23:17 в Маштоцкий отдел полицию поступило сообщение о стрельбе на улице Эстонакан. А уже в 23:53 из республиканского медцентра "Армения" поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями были доставлены двое мужчин(1988 г.р. и 1980 г.р.).
"Прибывшая на место оперативно-следственная группа выяснила, что в 23:13 напротив здания №25 по улице Шинарарнери неизвестный открыл стрельбу по мужчинам, доставленным в больницу, где Сергей Г.(1980 г.р.), не приходя в сознание, скончался. Составленные документы переданы следственному органу", - сообщили в МВД.
Позже в СК сообщили, что по данному факту инициировано уголовное производство по п.7 ч. 2 ст. 155, п.7 ч. 2 ст. 44-155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены столкнувшиеся на улице Шинарарнер автомобили "LAND CRUISER", "TOYOTA CAMRY", "OPEL ASTRA" и "TOYOTA COROLLA". В передней и задней частях LAND CRUISER были обнаружены повреждения из-за выстрелов, а в салоне – следы, похожие на кровь. В багажнике OPEL ASTRA, а также на месте происшествия были обнаружены многочисленные гильзы и пули разного калибра.
Спустя почти две недели после инцидента, правоохранителям, однако, еще не удалось даже выйти на след лиц, совершивших преступление. Как сообщили в беседе с "ФактИнфо"  в СК,  лиц, в отношении которых осуществляется уголовное преследование, пока нет. При этом в ведомстве заверили, что проводится масштабное расследование.
Дело в том, что до сих пор злоумышленники не установлены, что повышает риск вендетты в преступном мире.
14:46 12/06/2024  |  Криминальная хроникаУголовное производство инициировано по факту убийства криминального авторитета в Ереване
12:12 12/06/2024  |  Криминальная хроникаУбитый накануне криминальный авторитет "Фаз" два года назад был арестован по делу о драке с "Чах Рустамом"
14:11 20/02/2024  |  Криминальная хроникаМужчина выстрелил из окна машины на улице Ханджяна в Ереване