Գիտության, կրթության զարգացումը ՀՀ Կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է. Փաշինյանը՝ Նոբելյան մրցանակի արժանացած հայազգի անվանի գիտնականին 01/23/2025   23:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել հայազգի անվանի գիտնական, մոլեկուլային կենսաբան և նյարդաբան Արտեմ Փաթափությանի հետ, ով 2021 թվականին արժանացել է Նոբելյան մրցանակի: Հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայութունից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Փաթափությանի բացառիկ ներդրումն ու գիտական ձեռքբերումները համաշխարհային գիտության ոլորտում՝ ընդգծելով, որ գիտության և կրթության զարգացումը ՀՀ Կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է։
Վարչապետը նշել է, որ կարևոր է մեր հայրենակիցների ներուժի ներգրավումը գիտության զարգացման գործում և հավելել, որ Կառավարությունը շարունակաբար ավելացնում է գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը՝ խթանելու նորարարական գաղափարների և ծրագրերի իրականացումը։
Արտեմ Փաթափությանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում եղել է տարբեր տեխնոլոգիական ընկերություններում և ծանոթացել գիտության ոլորտում առկա ներուժին։ Նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ՀՀ Կառավարությանը գիտության և նորարարության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրագործման հարցում։

Нобелевский лауреат Ардем Патапутян заявил Пашиняну о готовности оказать поддержку Армении в реализации программ по развитию науки 01/24/2025 10:08 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на полях Всемирного экономического форума в Давосе провел встречу с известным ученым армянского происхождения, молекулярным биологом и нейробиологом, лауреатом Нобелевской премии по физиологии и медицине 2021 года Ардемом Патапутяном. Подробности приводит пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр высоко оценил исключительный вклад и научные достижения г-на Патапутяна в мировой науке, подчеркнув, что развитие науки и образования является одним из стратегических приоритетов правительства Республики Армения.
Премьер-министр отметил важность вовлечения потенциала наших соотечественников в развитие науки и добавил, что правительство продолжительно увеличивает финансирование научной сферы для стимуляции реализации инновационных идей и программ.
Ардем Патапутян, в свою очередь, отметил, что в ходе визита в Армению он посетил различные технологические компании и ознакомился с имеющимся в сфере науки потенциалом. Он выразил готовность оказать поддержку правительству Республики Армения в реализации программ, направленных на развитие науки и инноваций.