Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել աշխարհում առաջատար ներդրումային բանկերից՝ Goldman Sachs-ի նախագահ հետ 01/23/2025   21:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել աշխարհում առաջատար ներդրումային բանկերից՝ Goldman Sachs-ի գլոբալ հարցերով նախագահ Ջարեդ Քոհենի հետ: Հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀՀ Կառավարության և Goldman Sachs-ի միջև համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Կարևորվել են համագործակցության հեռանկարները Հայաստանի տնտեսական զարգացման, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման և նորարարական ու տեխնոլոգիական նախագծերի խթանման ուղղությամբ։
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, որոնք ուղղված են բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը և միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության զարգացմանը։
Ջարեդ Քոհենը բարձր է գնահատել Հայաստանի դերը որպես տարածաշրջանային առևտրային և տնտեսական խաչմերուկ, ինչպես նաև երկրի ներուժը գլոբալ տեխնոլոգիական ոլորտում։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել երկկողմ աշխատանքները և համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները։

Армения и Goldman Sachs обсуждают возможности сотрудничества: Пашинян в Давосе встретился с Коэном 01/24/2025   00:37  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на полях Всемирного экономического форума в Давосе провел встречу с президентом по глобальным вопросам одного из ведущих мировых инвестиционных банков Goldman Sachs Джаредом Коэном.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, в ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества и реализации инвестиционных проектов между правительством Республики Армения и Goldman Sachs.
Была подчеркнута важность перспективы сотрудничества в сфере экономического развития Армении, привлечения иностранных инвестиций, стимуляции инновационных и технологических проектов.
Премьер-министр Пашинян представил реализуемые правительством Армении реформы, направленные на создание благоприятной инвестиционной среды и развитие эффективного сотрудничества с международными партнерами.
Джаред Коэн высоко оценил роль Армении как регионального торгово-экономического перекрестка, а также потенциал страны в мировом технологическом секторе.
Стороны выразили готовность к продолжению двусторонней работы и обсуждению возможностей реализации совместных проектов.