Մարդիկ սնանկանում են, փոքր ու միջին բիզնեսը վերանում է, իշխանությունը խոշոր բիզնեսի շահն է առաջ տանում. Տնտեսվարողները բողոքի ակցիա են անում 01/23/2025   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության շենքի դիմաց այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում շրջանառության հարկի փոփոխությունից դժգոհ տնտեսվարողները: Նրանք նշում են, որ հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունը մի քանի անգամ ավելացրել է իրենց հարկային բեռը, ինչի հետևանքով իրենց բիզնեսները կանգնել բիզնեսը փակվելու վտանգի առաջ:
«Փոխանակ օլիգարխներին բռնեն, մեր հետևից են ընկել, մենք հազիվ հացի փող ենք աշխատում, հիմա դա էլ չենք անելու, չեն թողնում աշխատենք»։
Մել այլ տնտեսվարող էլ ասաց, որ կառավարությունը արդեն երկար ժամանակ է, աշխատում է փոքր և միջին բիզնեսը վերացնելու և խոշոր բիզնեսը զարգացնելու ուղղությամբ։ «Օր-օրի մարդիկ սննկանում են, փոքր ու միջին բիզնեսը վերանում է։ Ամեն օր իրավիճակը վատանալու է։ Փոքր ու միջին բիզնեսի հաշվին իրենց պարգևավճարների հարցերն են լուծում, բայց առևտուր հիմա ընդհանրապես չկա, փոխարենը վարձավճարները բարձրացել է, մի քանի տարի առաջ 1.5 տոկոս էր շրջանառության հարկը, հետո դարձին 3 տոկոս, հետո 5 տոկոս, ձեն չհանեցինք, մի կերպ հարմարվել էինք, հիմա դարձրել են 10 տոկոս։ Հետն էլ ասում են գույքագրեք, դրա համար էլ հաշվապահ պիտի պահենք։ Մարդը տրանսպորտի փող չունի՝ հաշվապահ ոնց ենք պահելու»,-ասաց նա:
14:19 15/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԴեմ եմ տրանսպորտի թանկացմանը, Ավինյանը թող թողի գնա. Փաշինյանին էլ ատելով ատում եմ, սա ապրելու ձև չէ. Քաղաքացիները բողոքում են ուղևավերձերի փոփոխություններից
13:36 15/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիա՝ ընդդեմ տրանսպորտի թանկացումների. ուղիղ
13:24 15/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրճի ապարատի տերերը հավաքվել են ԱԺ շենքի դիմաց․ դժգոհ են նոր սակագներից, տարածքի հարկը 7500 դրամից դարձել է 40,000
13:15 13/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԲարդացրել են կյանքը․ մարդը գալիս է, բերում է 10 գրամանոց շղթա, ուզում է փոխել 15 գրամանոցի, ո՞նց եմ դա փաստաթղթավորելու․ ոսկու շուկայի աշխատակիցների բողոքի ակցիան
13:12 13/01/2025  |  ՔաղաքականՈսկու շուկայի աշխատակիցը բողոքեց՝ 2018-ին մասնակցել է հեղափոխությանը, իսկ վարչապետն իր անձնական նամակներին չի պատասխանում
12:38 13/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀարկերի բարձրացումն անարդար է. ոսկու շուկայի աշխատակիցները պահանջում են չեղարկել որոշումը .ուղիղ
20:56 29/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում ընդդիմության կողմնակիցները կրկին փակել են խորհրդարանի շենքի մոտ գտնվող պողոտան
16:07 27/12/2024  |  ՔաղաքականԱնհետ կորած զինվորների հարազատները փակել են Բաղրամյան պողոտան. ակցիան՝ ուղիղ

Люди банкротятся, малый и средний бизнес на грани исчезновения: в Ереване протестуют против налоговых изменений 01/23/2025   11:51  |  Экономика
Недовольные изменением ставки по налогу с оборота хозяйствующие субъекты  в эти минуты проводят акцию протеста у здания правительства Армении.
Участники акции заявляют, что с 1 января вступила в силу поправка, в разы увеличившая их налоговое бремя. Из-за этого их бизнес оказался под угрозой закрытия.
"Вместо того, чтобы ловить олигархов, гонятся за нами. Мы еле зарабатываем на хлеб насущный. Теперь и этого не будет, не дают нам работать", - возмутился один из протестующих.
Еще один участник акции заявил,  правительство уже давно работает над ликвидацией малого и среднего бизнеса и развитием крупного бизнеса.
"Каждый день люди банкротятся. Малый и средний бизнес на грани исчезновения. Ситуация будет ухудшаться с каждым днем. Они решают связанные со своими премиями вопросы за счет малого и среднего бизнеса. Торговли сейчас и вовсе нет, но вместо этого выросла арендная плата. Несколько лет назад налог с оборота составлял 1.5%, потом его подняли до трех процентов, а затем  - до 5%. Мы промолчали,  смирились с этим как-то. Теперь же они его повысили до 10% и наряду с этим требуют  от нас проведения инвентаризации, поэтому нам приходится нанимать бухгалтера. У людей нет денег на проезд в транспорте, куда уж услуги бухгалтера?" — посетовал протестующий.
15:55 30/11/2022  |  Лента новостейПредставители АРФД Тарон Манукян и Гор Саркисян останутся на свободе
12:22 31/10/2022  |  Лента новостейИшхан Сагателян представляет предстоящие планы Движения "Сопротивление"(прямая трансляция)