Բաքվում ԼՂՀ նախկին ղեկավարների «ցուցադրական» դատավարությունը Ալիևի անձնական վրեժխնդրության ակտ է․ Զատուլին 01/21/2025 21:43 | Միջազգային լրահոս
Բաքվում սկսվել է «ցուցադրական» դատավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ղեկավարների և նրանց մի քանի հայրենակիցների նկատմամբ, որոնք գերեվարվել էին 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքը գրավելու ադրբեջանական «բլիցկրիգի» ընթացքում։ Այս մասին իր տելեգրամյան ալիքում արված հայտարարության մեջ նշել է ԱՊՀ և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի, Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Սա անձնական վրեժխնդրություն է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից, որը ոչ մի դեպքում ունակ չէ զերծ մնալու դրանից։ 1987 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2024 թվականի ապրիլի 22-ը բացված 1389 քրեական գործով «պատերազմական» հանցագործությունների մեջ մեղադրվողների մեջ հայտնվել են իմ ընկերները՝ ԼՂՀ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։ Եվ մյուսները, այդ թվում՝ ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով հրաժարվեց Ռուսաստանի քաղաքացիությունից՝ կիսելու համար Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը։
Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչությունը, իսկ դա ավելի քան 100 հազար մարդ է, կանայք, ծերեր և երեխաներ, լքել են իրենց տները, եկեղեցիներն ու նախնիների գերեզմանները և փախել Հայաստան Ադրբեջանում դրախտային կյանքի հեռանկարներից։ Ղարաբաղից հայերի ելքը Հայաստան 24 ժամ հեռարձակվել է թուրքական հեռուստաալիքներով և տեսանելի է եղել տիեզերքից։ Եվ դատելով նրանից, թե ինչ է կատարվում այսօր Բաքվում, փախստականները միանգամայն իրավացի էին։ Սա 21-րդ դարի խայտառակություն է, որը կրկնում է, թեկուզ փոքր և ոչ այնքան արյունալի մասշտաբներով, 20-րդ դարասկզբին հայերի նկատմամբ հաշվեհարդարի սարսափները։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դավաճանության գլխավոր մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է, ով դավադրության արդյունքում ազատվել է նրանցից։ Այն ամբողջ ընթացքում, երբ գերեվարված Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները հառաչում էին Բաքվի բանտերում, Հայաստանի քաջարի ղեկավարը մատը մատին չտվեց նրանց ազատելու համար։
Ցավոք սրտի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ նրա առաջնորդների ողբերգության հետ կապված պատմության ստվերն ընկնում է նաեւ մեզ վրա՝ Ռուսաստանում, որը խաբվել է իր խաղաղապահ գործողությամբ Ինչից էլ այսօր օգտվում է պարոն Փաշինյանը։ Ամոթ։
«Ներկայումս ռուս-հայկական «Լազարևսկի ակումբի» խորհուրդը պատրաստում է մեր հայտարարությունը Բաքվի դատավարության վերաբերյալ»,- ընդգծել է Կոնստանտին Զատուլինը։

Затулин: начавшийся в Баку "показательный" суд над бывшими руководителями НКР – акт личной мести со стороны Алиева 01/22/2025   09:24  |  Лента новостей
В Баку начался "показательный" суд над бывшими руководителями Нагорно-Карабахской Республики и несколькими их соотечественниками, захваченными в плен в ходе азербайджанского "блицкрига" по захвату всей территории Нагорного Карабаха в 2023 году, пишет в своем Telegram-канале первый зампред комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
"Это — акт личной мести со стороны президента Азербайджана Ильхама Алиева, не способного удержаться от неё ни в каких случаях. На скамье обвиняемых в "военных" преступлениях по заведённым 1 389 уголовным делам с октября 1987 по 22 апреля 2024 гг. оказались мои друзья, бывшие президенты НКР Аркадий Гукасян и Бако Саакян. И другие, включая бывшего госминистра НКР Рубена Варданяна, вышедшего из гражданства России, чтобы разделить участь армян Нагорного Карабаха. Всё армянское население Нагорного Карабаха, — а это более 100 тысяч человек, женщин, стариков и детей, — бросило свои дома, церкви и могилы предков и бежало в Армению от перспектив райской жизни в Азербайджане. Исход армян из Карабаха в Армению транслировался 24 часа по турецким телеканалам и был виден из космоса. И судя по тому, что сегодня происходит в Баку, беженцы были совершенно правы", - отметил Затулин.
Это позор XXI века, повторяющий, пусть в меньших и не столь кровавых масштабах, ужасы расправы над армянами в начале XX века, подчеркнул депутат.
"Главным виновником предательства армян Нагорного Карабаха является Никол Пашинян, избавившийся от них по результатам сговора. Всё время, пока захваченные в плен Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Рубен Варданян и другие томились в бакинских тюрьмах, доблестный вождь Армении палец о палец не ударил для их освобождения. К глубокому сожалению, тень истории с трагедией Нагорного Карабаха и его лидеров ложится и на нас в России, обманувшейся со своей миротворческой операцией. Чем и пользуется сегодня господин Пашинян. Стыдно", - написал Затулин.
Он сообщил, что в настоящее время Совет российско-армянского "Лазаревского клуба" готовит наше заявление по поводу судилища в Баку.
13:00 21/01/2025  |  Лента новостейСпикер НС Армении коснулся судебного фарса в Баку над бывшим высокопоставленным руководством Нагорного Карабаха
11:40 21/01/2025  |  Лента новостейВ Баку продолжается судебный фарс по сфабрикованному делу против руководства Арцаха
17:54 20/01/2025  |  Лента новостейДепутат парламента Армении объяснил, для чего нужен Баку судебный фарс над лидерами Арцаха
12:20 20/01/2025  |  Комментарий"Это не просто безумие, это настоящее преступление": депутат НС Армении привлекла внимание мирового сообщества к судилищу над лидерами Арцаха в Баку