Այսօր ԱՄՆ-ում պատմական օր է. Թրամփը պաշտոնապես ստանձնում է պաշտոնը՝ նշանավորելով իր քաղաքական «Comeback»-ը. Սարգսյան 01/20/2025   10:46  |  Քաղաքական
Այսօր ԱՄՆ-ում պատմական օր է. Թրամփը պաշտոնապես ստանձնում է պաշտոնը՝ նշանավորելով իր քաղաքական «Comeback»-ը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Երդմնակալության արարողությունը ԱՄՆ պատմության կարևորագույն ավանդույթներից մեկն է: Առաջին երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունեցել Նյու Յորքում՝ 1789թ.: Ընդ որում, սահմանադրությամբ նախատեսված տեքստն ամբողջությամբ կարդալուց հետո Ջորջ Վաշինգտոնն ավելացրեց "So Help Me God"խոսքերը և այն դարձավ ավանդույթ հաջորդ բոլոր նախագահների երդմնակալության արարողությունների համար: Ի դեպ, Թրամփը դառնում է ԱՄՆ պատմության երկրորդ նախագահը, որ ընտրվում է երկրորդ՝ ոչ անընդմեջ ժամկետով (առաջինը Գ. Քլիվլենդն էր):
Թրամփն օրեր առաջ որոշում կայացրեց երդմնակալության արարաողությունն անցկացնել ոչ թե Կոնգրեսի շենքի դիմաց, ինչպես ընդունված է, այլ փակ վայրում, քանի որ եղանակը բավականին ցուրտ է Վաշինգտոնում և առատ ձյուն է տեղում: Այստեղ տեղին է հիշել Նախագահ Հարիսոնի երդմնակալությունը, որի ժամանակ նա մրսեց, հիվանդացավ և արդյունքում մահացավ պաշտոնը ստանձնելուց մեկ ամիս անց, դառնալով ԱՄՆ պատմության ամենից կարճ պաշտոնավարած նախագահը (չնայած այդ ժամանակ՝ 1841թ. եղանակը 13 աստիճանով բարձր էր քան այսօր):
Այսօրվա նրա երդմնակալության ելույթը նախանշելու է իր ներքին և արտաքին քաղաքական անելիքներն ու մոտեցումները՝ շեշտադրելով ներքին խնդիրների առաջնահերթություններն իր երկրորդ վարչակազմի համար»,- գրել է նա։
11:52 18/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը երդմնակալության հաջորդ օրն իսկ կսկսի միգրանտների արտաքսումը. WSJ
16:31 17/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԴոնալդ Թրամփը խաղաղություն կբերի Կովկասին․ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոն
13:41 15/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԹրամփի երդմնակալությունը կարող է թիրախ դառնալ ծայրահեղականների համար
10:55 12/01/2025  |  Միջազգային լրահոսՇվեյցարիան հայտարարել է, որ պատրաստ է կազմակերպել Պուտինի և Թրամփի հանդիպում
14:40 09/01/2025  |  Միջազգային լրահոսReuters-ը հայտնել է՝ ինչպես է Թրամփը պատրաստվում ձեռք բերել Գրենլանդիան
13:59 08/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը նշել է Ուկրաինայում հակամարտությունն ավարտին հասցնելու ժամկետները
11:33 04/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԹրամփն ասել է՝ ով է փոխարինելու Մեթյու Միլլերին
14:19 23/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը խոստացել է վերջ դնել «տրանսգենդերային խելագարությանը»
21:08 19/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՋորջիայի դատարանը հրաժարվել Է չեղարկել Թրամփի դեմ մեղադրական ակտը
21:36 16/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը հայտարարել է, որ Կիևից հակամարտությունը կարգավորելու ցանկության մասին ազդանշաններ է ստացել

Сегодня в США – исторический день: Трамп официально вступает в должность, знаменуя этим свой политический "Comeback" – Саркисян 01/20/2025   13:00  |  Политика
Сегодня в США – исторический день: Трамп официально вступает в должность, знаменуя этим свой политический "Comeback",пишет эксперт по международным вопроса, политолог- американист Сурен Саркисян на своей странице в соцсети Facebook..
Как указал эксперт, церемония инаугурации президента – одна из важнейших традиций в истории США. 20 января 2025 года в Вашингтоне пройдет 60-я юбилейная инаугурация президента США.
Сурен Саркисян напомнил, что первая инаугурация прошла в Нью-Йорке в 1789 году.  Зачитав полностью предусмотренный Конституцией текст, Джордж Вашингтон произнес добавил фразу: "И да поможет мне Бог!". И это стало традицией для всех последующих президентов, напомнил эксперт.
Кстати, как указла политолог, Трамп становится вторым президентом в истории США, избранным на второй, непоследовательный срок; первым стал демократ Гровер Кливленд.
Несколько дней назад Трамп принял решение провести церемонию инаугурации не перед зданием Капитолия, как это принято, а в помещении, поскольку в Вашингтоне из-за холодов и и обильного снегопада  в Вашингтоне.
"Здесь уместно вспомнить, что один из президентов – Уильям Харрисон – простудился на собственной инаугурации, заболел и скончался, пробыв на посту лидера страны всего лишь месяц. Впрочем, его инаугурация прошла в марте1841 года, и тогда температура воздуха была на 13 градусов выше, чем сегодня", - отметил Сурен Саркисян.
Эксперт указал, что в сегодняшней инаугурационной речи Трампа будут обозначены его внутри- и внешнеполитические планы и подходы, подчеркнуты приоритеты внутренних вопросов для его второй администрации.
16:44 17/01/2025  |  Лента новостейТрамп принесет мир на Кавказ, заявил конгрессмен США
11:40 14/01/2025  |  Международные новостиПервые указы Трампа вызовут "шок и трепет", заявил американский сенатор
15:14 09/01/2025  |  Международные новостиСМИ узнали, как Трамп собирается приобрести Гренландию
09:40 23/12/2024  |  Международные новостиFT узнала о намерении команды Трампа вывести США из ВОЗ в день инаугурации
10:10 26/11/2024  |  Международные новости“Изменились обстоятельства”: суд в США прекратил дело против Трампа о штурме Капитолия