Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել միջազգային գործընկերներին՝ Բաքվում տեղի ունեցած հայ ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավարության վրա․ Թովմասյան 01/20/2025   11:57  |  Մեկնաբանություն
Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել իմ միջազգային գործընկերներին և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների:
Նրանց ուշադրությունն եմ հրավիրել սույն թվականի հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում տեղի ունեցած հայ ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավարությանը և ողջ այդ իրավական գործընթացի վրա: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ, պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
«Բաքվում դատապարտվում, նվաստացվում և խոշտանգվում են էթնիկ հայերը՝ մեր հայրենակիցները, ովքեր պատերազմի օրերին մինչև վերջին պահը մնացել էին Արցախում:
Դատավարությունն ընթացել է Բաքվի զինվորական դատարանում և 15 հայերի՝ Արկադի Ղուկասյան, Արայիկ Հարությունյան, Բակո Սահակյան, Դավիթ Իշխանյան, Դավիթ Բաբայան, Լևոն Մնացականյան, Դավիթ Մանուկյան, Գարիկ Մարտիրոսյան, Մելիքսեթ Փաշայան, Դավիթ Ալավերդյան, Գուրգեն Ստեփանյան, Լևոն Բալայան, Մադաթ Բաբայան, Վասիլի Բեգլարյան, Էրիկ Ղազարյան, մեղադրանք է առաջադրվել 2,548 դրվագով։ Սա խելագարություն չէ, այլ նույնիսկ` ավելին:
Իմ միջազգային գործընկերներին ներկայացրել եմ իրավիճակը և ահազանգել.
Դատավարությանն ընդառաջ քաղբանտարկյալ, Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել էր ,որ իր փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են ստորագրել փաստաթղթեր հետին թվով, այդ թվում՝ չկայացած հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններ: Իրեն հնարավորություն չեն տվել ծանոթանալ գործին իրեն հասկանալի լեզվով, խոշտանգել են իրեն, արգելել ջուր խմել, զուգարանի թղթից օգտվել և այլ անմարդկային գործողություններ: Եվ նա առաջին մարդը չէ,որ Ադրբեջանում բանտային պայմաններից դժգոհում է:
Բաքվում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությունը փաստաբանական պաշտպանությանը և հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններին վերաբերող խնդիրների մասին լուրջ խախտում է, որը հակասում է արդար դատավարության իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին:
Ուզում եմ ընդգծել,որ Ադրբեջանը խախտելով Ժնևի կոնվենցիան, պատերազմից հետո հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին: Արցախի նախկին ղեկավարության և այլ անձանց մեղադրանքները կրում են ակնհայտ քաղաքական բնույթ: «Ահաբեկչություն» և «ապօրինի զինված խմբավորում կազմավորել» մեղադրանքները ծառայում են միայն քաղաքական շահերին՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը խնդրել եմ իմ միջազգային գործընկերներին.
Իրենց մանդատի շրջանակներում ջանքեր գործադրել՝ հասնելու այն բանին, որ միջազգային անկախ դիտորդներ ներգրավվեն այդ դատավարություններում,
Դրանք ընթանան դռնբաց և լուսաբանվեն,
Կոչ անել Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումները,

"Это не просто безумие, это настоящее преступление": депутат НС Армении привлекла внимание мирового сообщества к судилищу над лидерами Арцаха в Баку 01/20/2025   12:20  |  Комментарий
Депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян направила срочные письма своим международным партнёрам и ряду международных организаций. Депутат привлекла их внимание на судебный фарс над армянскими военно-политическими лидерами, который состоялся в Баку 17 октября этого года, а также ко всему правовому процессу в целом. Об этом Товмасян сообщила на своей странице в соцсети Facebook.
«В Баку этнические армяне — наши соотечественники, которые до последнего момента оставались в Арцахе во время войны, подвергаются осуждению, унижению и пыткам. Судебное разбирательство проходило в Военном суде Баку, где 15 армянам — Аркадию Гукасяну, Араику Арутюняну, Бако Саакяну, Давиду Ишханяну, Давиду Бабаяну, Левону Мнацаканяну, Давиду Манукяну, Гарику Мартиросяну, Меликсету Пашаяну, Давиду Алавердяну, Гургену Степаняну, Левону Балаяну, Мадату Бабаяну, Василию Бегларяну и Эрику Казаряну — предъявлены обвинения по 2 548 пунктам. Это не просто безумие — это настоящее преступление», - отметила депутат НС Армении.
Товмасян представила ситуацию своим международным партнёрам. Депутат бьет тревогу:
• Накануне судебного разбирательства политический заключённый, государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил, что его адвоката и переводчика заставили подписать задним числом документы, включая сфальсифицированные протоколы допросов, которые на самом деле не проводились. Ему не предоставили возможность ознакомиться с делом на понятном ему языке, подвергли пыткам, запрещали пить воду и пользоваться туалетной бумагой, а также применяли другие бесчеловечные действия. И он далеко не первый, кто жалуется на тюремные условия в Азербайджане.
• Заявление Рубена Варданяна о нарушениях адвокатской защиты и фальсификации протоколов допросов является серьёзным нарушением, противоречащим основополагающим принципам права на справедливый суд.
• Хочу подчеркнуть, что Азербайджан, нарушая Женевские конвенции, отказывается возвращать армянских пленных после войны. Обвинения против бывшего руководства Арцаха и других лиц носят явно политический характер. Утверждения о «терроризме» и «создании незаконных вооружённых формирований» служат исключительно политическим интересам и нарушают нормы международного гуманитарного права.
• Учитывая вышеизложенное, я призвала своих международных партнёров:
• В рамках своих полномочий приложить усилия для привлечения независимых международных наблюдателей к данным судебным процессам.
• Добиваться проведения открытых судебных заседаний с их освещением в СМИ.
• Призвать власти Азербайджана прекратить пытки в отношении армянских военнопленных и гражданских лиц.
• Требовать от Азербайджана выполнения международных обязательств и незамедлительного возвращения всех армянских пленных на родину.