Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը վկայում է, որ մարդիկ խոշտանգվում են Բաքվի բանտերում. Գեղամ Ստեփանյան 01/17/2025   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ Բաքվում ապօրինաբար պահվող մեր հայրենակիցները, նրանց նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումները դադարեցվեն և այդ անձինք կարողանան վերադառնալ իրենց տներ։ Այս մասին ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց ի պաշտպանություն հայ պատանդառված անձանց իրականացվող ակցիայի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Այս ակցիաները շատերի մոտ թերահավատություն են առաջացնում, որ դրանք, որևէ արդյունք չեն կարողանա արձանագրել, ես ուզում եմ ասել, որ պետք է շարունակենք պայքարը և միջազգային կառույցների ու ՀՀ իշխանությունների ուշադրությունը պետք է շարունակաբար հրավիրենք այս բացարձակ հումանիտար բնույթ ունեցող խնդրի վրա, որպեսզի, հնարավորինս միջազգային ճնշում գեներացնելով, հասնենք մեր հայրենակիցների ազատ արձակմանը և հայրենադարձությանը։ Սա է այն ակնկալիքը, որի համար մենք հերթական անգամ կազմակերպում ենք նման ակցիաներ։
Ամեն նման ակցիայից հետո թեմայի շուրջ որոշակի ակտիվություն է նկատվում և այն հասցեատերերին, որոնց մոտ գնում ենք, պահանջագրեր ենք ներկայացնում՝ նրանց դրդում ենք առավել ակտիվ քայլեր ձեռնարկեն այդ ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, հասկանում ենք, որ գործ ունենք բռնապետական և մեր նկատմամբ թշնաբար տրամադրված պետության հետ, որին այս հարցում որևէ բան համոզելու կամ պարտադրելու ջանքերը այս պահի դրությամբ տեսնում ենք, որ արդյունավետությամբ չեն պսակվում։ Բայց սա չի նշանակում, որ պետք է անգործության մատնվենք ու ոչինչ չանենք, այլ հակառակը, ՀՀ իրավապաշտպան համայնքը, թե միջազգային կազմակերպությունները, թե ՀՀ իշխանությունները, թե ՀԿ-ները պետք է իրենց անելիքն անեն»։
Անդրադառնալով Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձին՝ Ստեփանյանն ասաց, որ այն ևս մեկ անգամ հաստատեց կամ բացահայտեց, այն ողջ ճշմարտությունը, որի մասին խոսում էր իրավապաշտպան համայնքը։ «Այն, որ սա որևէ կերպ չի կարող համարվել իրավական գործընթաց, որ այս գործընթացում ապահովված չէ մարդու ամենատարրական իրավունքների պաշտպանությունը, այն որ մարդիկ խոշտանգվում են Բաքվի բանտերում»։

Степанян: обращение Рубена Варданяна – еще одно свидетельство об учиняемых над людьми пытках в бакинских тюрьмах 01/17/2025   14:04  |  Лента новостей
Перед офисом ООН в Армении и МИД 17 января проходят акции с требованием добиться освобождения армян, незаконно содержащихся в заложниках в азербайджанских тюрьмах.
"Все наши усилия направлены на то, чтобы учиняемые пытки в отношении наших соотечественников, незаконно удерживаемых в Баку, прекратились, они должны вернуться в свои дома", — заявил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян в ходе проходящего у здания ООН акции в поддержку армян, удерживаемых в заложниках в Азербайджане.
"Эти акции вызывают скепсис у многих. Они считают, что эти действия не возымеют каких-либо результатов. Я хочу сказать, что мы должны продолжать борьбу и постоянно привлекать внимание международных организаций и властей Армении к этому вопросу, который носит абсолютно гуманитарный характер", — заявил он.
Степанян отметил, что акции организованы с целью максимально генерировать международное давление и добиться освобождения и репатриации наших соотечественников.
"После каждой такой акции заметна определенная активность вокруг темы. Мы предъявляем требования к адресатам, к которым обращаемся, пытаемся побудить их предпринять более активные шаги в этом направлении. В то же время мы понимаем, что мы имеем дело с авторитарным и враждебно настроенным к нам государством, и усилия убедить его в чем-то или принудить к чему-то, как мы видим, на данный момент не увенчались успехом. Но это не означает, что мы должны бездействовать и ничего не предпринимать. Напротив, и сообщество правозащитников РА, и международные организации, и власти РА, и общественные организации должны сделать все от себя зависящее",— заявил Гегам Степанян.
Коснувшись обращения бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, Степанян заявил, что оно еще раз подтвердило или раскрыло всю правду, о которой говорило правозащитное сообщество.Рубен Варданян: официально заявляю: я не давал никаких показаний с первого дня моего ареста, все протоколы с моей подписью — это фальсификацияПроисходящее не может считаться правовым, подчеркнул Степанян.
"В ходе этого процесса не соблюдается положение о защите самых элементарных прав человека, люди в бакинских тюрьмах подвергаются пыткам", — указал омбудсмен Арцаха.
12:33 16/01/2025  |  Лента новостейАзербайджан сфабрикованными обвинениями пытается сокрыть преступления, совершенные им против народа Нагорного Карабаха – экс-прокурор МУС
12:19 16/01/2025  |  Лента новостейПарламент Арцаха призвал мировое сообщество предотвратить любые попытки проведения фиктивного суда над армянскими заложниками