Բաքվի բանտում Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են ջրից և զուգարանի թղթից. BBC 01/17/2025   18:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից առևանգված և Բաքվի բանտում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը 2024 թվականի ապրիլին հացադուլ է հայտարարել։ Որպես դրա պատիժ, ըստ նրա փաստաբանների, նրան տեղափոխել են պատժախուց, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Պատժախցում լույսն օրական 24 ժամ միացված է եղել, ինչը հանգեցրել է քնի ծանր պակասի և հյուծվածության», - ասվում է ամերիկացի փաստաբան Ջարեդ Գենսերի հայտարարության մեջ, ում վարձել է Վարդանյանի ընտանիքը (Ադրբեջանի իշխանությունները նրան երբեք թույլ չեն տվել տեսակցել իր պաշտպանյալին): — Բացի այդ, Ռուբենին ստիպել են երկար ժամանակ կանգնած մնալ և երկու լրիվ օրից ավելի զրկել ջրից։ Ավելին, նրան զրկել են ներքնաշորն ու հագուստը լվանալու, փոխելու հնարավորությունից, չեն տվել զուգարանի թուղթ, թույլ չեն տվել գրել-կարդալ, զրկել են սպիտակեղենից, նա ստիպված է եղել քնել կեղտոտ ներքնակի վրա»։ Հացադուլը տեւել է 20 օր։
Վարդանյանի որդին՝ Դավիթը, ասաց, որ հայրը նամակներ է գրում և ուղարկում, բայց դրանք երբեք չեն հասնում իրենց հասցեատերերին։ Ընտանիքին, նրա խոսքով, երբեմն հաջողվում է հեռախոսով խոսել նրա հետ կամ նամակներ ուղարկել Միջազգային Կարմիր խաչի միջոցով: «Դրսից» բժիշկներին արգելվում է տեսակցել Վարդանյան ավագին, բացառությամբ հացադուլի ավարտից անմիջապես հետո մեկ հետազոտության։
13:21 17/01/2025  |  ՎերլուծություններՌուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտում գտնվելու իրական պատվիրատուն ո՛չ թե կատարածու մի պետություն է, այլև՝ Թուրքիան է՝ Արևմուտքի մահակը․․․
11:50 17/01/2025  |  ՄեկնաբանությունՆուբար Աֆեյանն անդրադարձել է Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ ապօրինի դատական գործընթացին
17:46 28/12/2024  |  ՔաղաքականԲաքվում Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
12:02 26/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է սպասվում Ռուբեն Վարդանյանին և Արցախի նախկին ղեկավարներին . ուղիղ
11:49 26/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում դատավարության սպասող 16 գերի ունենք. Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ առանձնահատուկ ագրեսիվ վերաբերմունք կա. Բեգլարյան
15:09 21/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանին ուզում են ցմահ դատապարտել, ո՞ւր է Հայաստանի իշխանությունը, լուռ համագործակցո՞ւմ են
12:58 21/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանի որդին հայտարարել է ադրբեջանական բանտում հոր «լիակատար մեկուսացման» մասին
22:22 20/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանի որդին շնորհակալություն է հայտնել Պուտինին աջակցության համար

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме лишали воды и туалетной бумаги - BBC 01/17/2025   18:08  |  Лента новостей
Бывший государственный министр Арцаха, предприниматель и благотворитель Рубен Варданян, похищенный Азербайджаном и незаконно удерживаемый в бакинской тюрьме, в апреле 2024 года объявил голодовку. В качестве наказания за это, по заявлению адвокатов, его перевели в карцер. Об этом пишет Русская служба BBC.
«Свет в карцере горел круглосуточно, что привело к серьезному недосыпанию и истощению, — говорится в заявлении американского адвоката Джареда Генсера, которого наняла семья Варданяна (азербайджанские власти так и не пустили его к подзащитному). — Кроме того, Рубена в течение длительного времени заставляли стоять и лишали воды более двух полных суток. Более того, его лишили возможности мыться и менять белье и одежду, не давали туалетной бумаги, не разрешали читать и писать, лишили постельного белья, и ему приходилось спать на грязном матрасе». Голодовка продлилась 20 дней.
Сын Варданяна Давид рассказывал, что отец пишет и посылает письма, но они никому из адресатов не доходят. Семье, по его словам, удается иногда поговорить с ним по телефону или передать письма через Международный Красный Крест. К Варданяну-старшему не пускают врачей «с воли», кроме одного осмотра сразу после после прекращения голодовки.
Напомним, накануне в преддверии судилища Рубен Варданян выступил с обращением. Оно было передано через его семью во время звонка. В своем обращении Рубен Варданян заявил, что на него, его адвоката и переводчика оказывали давление, чтобы заставить их подписать документы задним числом, включая сфальсифицированные протоколы несостоявшихся допросов.Рубен Варданян: официально заявляю: я не давал никаких показаний с первого дня моего ареста, все протоколы с моей подписью — это фальсификацияВарданян официально заявил, что он не давал никаких показаний с первого дня своего ареста, за исключением первого допроса, когда он назвал лишь своё имя и фамилию. Варданян подчеркнул, что все протоколы с его подписью — это фальсификация, этих документов в реальности не существует, его адвоката и переводчика принудили поставить подписи под этими документами.