Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է լիովին գիտակցի Հայաստանի եվրոպական ձգտումներն ու աջակցի. ԵԽ պատգամավոր 01/15/2025   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանում Ֆրանսիան ներկայացնող պատգամավոր Նատալի Լուազոն ցանկանում է վստահ լինել, որ Եվրոպական հանձնաժողովը լիովին տեղյակ է Հայաստանի Եվրոպական ձգտումների մասին և վճառական է վերջինիս աջակցելու հարցում։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ֆրանսիացի եվրախորհրդարանականն այս մասին ասել է ԵԽ արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նիստի ընթացքում, որին ներկա է եղել Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը։
«Ուզում եմ ընդգծել հայ ժողովրդի եվրոպական ձգտումները։ Վերջերս մենք տեսանք, որ Հայաստանում մի խնդրագիր զանգվածային ստորագրություն հավաքեց, լսեցինք, թե ինչպես է Հայաստանի վարչապետը ասում, որ Հայաստանի խորհրդարանում օրինագիծ է ընդունվելու երկրի եվրոպական հավակնությունների վերաբերյալ, և ես կցանկանայի վստահ լինել, որ Հանձնաժողովը լիովին տեղյակ է այս իրողությանը, լիովին վճռական է աջակցելու Հայաստանին և նաև լիովին գիտակցում է այն սպառնալիքները, որոնք Ադրբեջանը շարունակում է ներկայացնել Հայաստանի հասցեին», - ասել է Լուազոն՝ խիստ մտահոգիչ համարելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ վերջին շրջանում արած հայտարարությունները։
16:04 11/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԵվրահանձնաժողովը կուսումնասիրի ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի արեւմտամետ ուժերի նախաձեռնությունը
19:47 02/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀավատարիմ ենք մնում տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու մեր առաքելությանը․ ԵՄ առաքելություն
19:19 16/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԼարիսա Դոլինան պատժամիջոցների պատճառով կարող է զրկվել երկու բնակարանից
22:44 13/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիան մտադիր է ակտիվորեն պահանջել ԵՄ-ի կողմից Վրաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել

Еврокомиссия должна полностью осознать европейские устремления Армении и поддержать их - Натали Луазо 01/15/2025 15:45 | Политика
Депутат Европарламента от Франции Натали Луазо хочет убедиться, что Европейская комиссия в полной мере осознает европейские устремления Армении и готова их поддерживать. Об этом, как сообщает корреспондент Арменпресс в Брюсселе,депутат заявила в ходе заседания Комитета министров иностранных дел членов Совета Европы, в котором принимала участие комиссар Еврокомиссии по вопросам расширения Марта Кос.
“Я хочу подчеркнуть европейские устремления армянского народа. Недавно мы видели, как петиция в Армении собрала огромное количество подписей. Мы слышали, как премьер-министр Армении сказал, что в парламенте Армении будет принят законопроект о европейских устремлениях страны. И я хотела бы быть уверенной, что комиссия полностью осознает эту реальность, полна решимости поддержать Армению, а также вполне осознает угрозы, которые Азербайджан продолжает предъявлять в адрес Армении”, - сказала Луазо, посчитав недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева крайне тревожными.