Պապիկյանը լիահույս է, որ 2025–ին ավելի կամրանա հայ–ամերիկյան համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում 01/15/2025 16:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ–ի համագործակցությունն ամբողջությամբ տեղավորվում է երկու երկրների միջև նոր ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին 2024–ն ամփոփող ասուլիսում ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով փաստաթղթի վերաբերյալ հարցին:
Պապիկյանը նշեց՝ շատ ուրախ է, որ հայ–ամերիկյան համագործակցությունը հասել է այդ հանգրվանին:
«Միևնույն ժամանակ, Պաշտպանության նախարարության և ԱՄՆ պաշտպանական դեպարտամենտի միջև համագործակցությունն ըստ էության չի փոխվում նոր փաստաթղթից: Այն, ինչ ունենք արդեն փաստագրված, դրա շրջանակներում է շարունակվելու մեր համագործակցությունը: Մեր համագործակցությունն ամբողջությամբ տեղավորվում է նաև նոր փաստաթղթի շրջանակներում: Մի շարք ուղղություններով բավականին առաջ ենք շարժվել»,–ասաց նախարարը:
Պապիկյանը հիշեցրեց՝ վերջին տարիներին շարունակվում են զորավարժությունները խաղաղապահ ուղղությամբ, համագործակցությունը՝ խորհրդատվության, ինչպես նաև սերժանտական համակարգի, նաև ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման շրջանակներում:
«Եվ մենք գոհ ենք այդ համագործակցությունից: Կարծում եմ՝ առկա տեմպը բավականին լավն է, կա դրական դինամիկա: Լիահույս ենք, որ 2024թ ձեռքբերումները 2025–ին կշարունակվեն, կավելանան, և մեր համագործակցությունն ավելի կամրանա»,–ասաց Պապիկյանը:
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հունվարի 14–ին Վաշինգտոնում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ստորագրեցին: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ստորագրման արարողությանը նշել էր, որ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ձևավորում է ամուր հիմք և երկու երկրների համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում:

Министр обороны Армении надеется, что в 2025 году сотрудничество с США в сфере обороны станет еще крепче 01/15/2025 17:27 | Лента новостей
Сотрудничество между Арменией и США в сфере обороны полностью умещается в рамки недавно подписанного документа о стратегическом партнерстве между двумя странами. Об этом, как передает Арменпресс, на пресс-конференции по итогам 2024 года заявил министр обороны Сурен Папикян, отвечая на вопрос, касающийся подписанного документа.
Папикян отметил, что очень рад, что армяно-американское сотрудничество достигло такого рубежа.
«При этом сотрудничество министерства обороны РА и Минобороны США, по сути, не меняется. Наше сотрудничество продолжится в рамках нового документа, в рамках того, что мы уже задокументировали. Мы продвинулись по ряду направлений», - сказал министр.
Папикян напомнил, что в последние годы продолжаются военные учения в миротворческом направлении, сотрудничество в рамках консультаций, сержантской системы, а также трансформации ВС РА.
«И мы довольны этим сотрудничеством. Считаю, что нынешние темпы неплохие, есть положительная динамика. Мы полностью надеемся, что достижения 2024 года продолжатся и приумножатся в 2025-м году, и наше сотрудничество станет крепче», - сказал Папикян.
14 января в Вашингтоне Армения и Соединенные Штаты Америки подписали документ о стратегическом партнерстве – Устав стратегического партнерства Армения-США. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на церемонии подписания отметил, что Устав стратегического партнерства Армения-США формирует прочную основу и делает сотрудничество между двумя странами еще более амбициозным.
Он охватывает многие области, включая укрепление экономических и энергетических связей, коммуникаций, углубление сотрудничества в сфере обороны и безопасности, укрепление демократических институтов, продвижение справедливости и верховенства закона, развитие инноваций и высоких технологий, а также расширение контактов между людьми.