2024 թ-ը ՊՆ-ի համար ձեռքբերումների տարի էր. ձևավորվել են տարածքային պաշտպանության զորքեր, հատուկ նշանակության զորքեր, ԱԹՍ վարչություն. Սուրեն Պապիկյան 01/15/2025 16:26 | ԼՐԱՀՈՍ
2024 թ-ը մեզ համար ձեռքբերումների տարի էր։ Այս մասին այսօր հրավիրված տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Անդրադառնալով 2024 թ-ին ընդունված ԶՈՒ կերպափոխման հայեցակարգին՝ նա ընդգծեց, որ դրանից բխելու են մեշշառաջիկա անելիքները, բայց այդ հայեցակարգը իր մեջ ներառում է բազմաթիվ ուղղություններում բարեփոխումներ, որոնք կատարված են եղել մինչև հայեցակարգի հրապարակումը։
Նա առանձնացրեց հայեցակարգից բխող 3 ուղղություն՝ կրթություն, հայեցակարգից բխող միջոցառումների իրականացում և թվանյացում, ինչպես նաև ԶՈՒ մարտունակության բարձրացում։
«Կրթությունը մեր առանցքային անելիքն է եղել նախորդ տարիներին, 2024-ին այն կարևոր հանգրվանի է հասել, քանի որ Ռազմական ակադեմիայի ձևավորումը բերել է նրան, որ ԶՈՒ հնարավորությունները բուհական մակարդակում էապես բարձրացել է, մեծացել համագործակությունը միջազգային գործընկերների հետ»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ շատ կարևոր է բանակի պրոֆեսիոնալ դառնալն ու այստեղ էական դերակատարում ունի «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրը, որը ժամկետային զինծառայողին հնարավորություն է տալիս 6 ամիս ծառայությունից հետո կնքել 5 -ամյա պայմանագիր ՊՆ-ի հետ, ստանալ բոլոր պայմանագրայիններին աշխատավարձ և 5-րդ տարվա ավարտին ստանալ 5 մլն դրամ պատվովճար, ապա միայն որոշել շարունակել ծառայությունը, թե վերադառնալ քաղաքացիական կյանք։
«Սա հնարավորություն է, որից առաջին տարում օգտված մեր երիտասարդների թվաքանակը երկրորդ հոսքի ժամանակ կրկնապատկվել է, արդյունքում մենք այսօր խոսում ենք 1000-ավոր երիտասարդների մասին»,-ասաց նախարարն ընդգծելով, որ ԶՈւ-ում սա այլևս խիստ պոպուլյար ծրագիր է։
Մարտունակության բարձրացման մասին խոսելիս Պապիկյանը կարևորեց ատեստավորման ծրագիրն է, որը ըստ նրա՝ իրեն արդարացված է, քանի որ հնարավորություն է տալիս զինծառայողներին հավելավճարն ավելացնել 123 000- 470 000 դրամ։ «Արդեն 1000 –ավոր ընտանիքներ օգտվում են այս հնարավորությունից։ Ես գոհ եմ համակարգի ներդրումից ու ընթացքից»։
Նա նաև տեղեկացրեց որ ձևավորվել են տարածքային պաշտպանության զորքեր, հատուկ նշանակության զորքեր։ «Այս ստորաբաժանումները կարևոր դերակատարում կարող են ունենալ հետագայում ԶՈւ մարտունակության բարձրացման գործում։ Ձևավորվել է նաև ԱԹՍ վարչություն, որը համակարգելու է ԱԹՍ զորքերի կառավարումը»

В ВС Армении сформированы войска спецназа и теробороны, управление по БПЛА: Папикян назвал 2024 годом достижений 01/15/2025 16:52 | Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян назвал 2024 год годом достижений. Об этом Папикян заявил на итоговой пресс-конференции в среду.
Коснувшись, принятой в 2024 году концепции преобразования Вооруженных сил, Папикян подчеркнул, что будущие действия будут вытекать из нее. При этом он указал, что концепция включает в себя реформы во многих областях, которые были реализованы до публикации концепции.
Он выделил три направления: образование, проведение мероприятий, вытекающих из концепции, цифровизация и повышение боеспособности ВС.
"Образование является одним из ключевых направлений за предыдущие годы, поскольку формирование Военной академии увенчалось существенным расширением возможностей ВС на вузовском уровне и наращиванием сотрудничества с международными партнерами", - сказал министр.
Он назвал важным перевод армии на профессиональные рельсы. По словам главы оборонного ведомства Армении, весомую роль в этом играет программа "Защитник Отечества".
Министр указал, что количество воспользовавшихся программой в первый год при втором потоке удвоилось. "В результате сегодня мы говорим о тысячах молодых людях", - сказал министр, подчеркнув, что программа пользуется большой популярностью в ВС.
Говоря о мерах по повышению боеспособности, Папикян придал важность аттестации. Программа, по его словам, оправдала себя.
Он также сообщил, что сформированы войска территориальной обороны и специального назначения. Как указал министр, эти подразделения могут сыграть важную роль в деле повышения боеспособности ВС.
Помимо этого, глава Минобороны Армении сообщил, что было сформировано управление по беспилотным летательным аппаратам (БПЛА), которое будет координировать действия подразделений дронов.