IFC-ի ամենախոշոր գործարքը ՀՀ ֆինանսական հաստատության հետ․ Ամերիաբանկը ներգրավել է 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ 01/14/2025 16:11 | Տնտեսություն
Ամերիաբանկը 200 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր է ստորագրել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ՝ կլիմայական ֆինանսավորման նախաձեռնություններին, միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ) և կանանց պատկանող ՓՄՁ-ներին աջակցելու նպատակով: Կնքված համաձայնագիրը, որը IFC-ի և Հայաստանում գործող ֆինանսական հաստատության միջև երբևէ ստորագրված ամենախոշոր գործարքն է, նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանում կանաչ տնտեսության անցման, կլիմայի փոփոխությունների հետևանքների նկատմամբ դիմադրողականության բարձրացման և կլիմայի առնչությամբ ազգային և միջազգային նպատակներին համապատասխան գործելու տեսանկյունից: Ներգրավված միջոցների կեսը հատկացվելու է կլիմայական ֆինանսավորման նախագծերին, մեկ քառորդը` ՄՓՄՁ-ներին, ևս մեկ քառորդ` կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին:
Այս գործընկերությունը և գործարքն արտացոլում են ՀՀ-ում ամենախոշոր վարկային պորտֆելն ունեցող Ամերիաբանկի հանձնառությունը՝ խթանելու կայուն զարգացումը և առաջնորդելու ժամանակակից փոխակերպումները:
Ակնկալվում է, որ առաջիկա տարիներին այս ներդրման շնորհիվ կստեղծվեն հազարավոր աշխատատեղեր և էապես կնվազեցվեն ջերմոցային գազերի տարեկան արտանետումները` մոտ 40,000 տոննա ածխաթթու գազին (CO2) համարժեք:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ասաց. «Երկարաժամկետ վարկային այս համաձայնագիրը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Հայաստանում ֆինանսական հաստատության միջև երբևէ ստորագրված խոշորագույն գործարքն է։ Այն առանձնանում է ոչ միայն իր ծավալով, այլև նպատակով, այն է՝ աջակցել բիզնես նախաձեռնություններին և ծառայություններին, որոնք դիմակայում են կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված մարտահրավերներին, ընդլայնում են կին ձեռներեցների հնարավորությունները ու նպաստում Հայաստանի կայուն ապագայի ձևավորմանը»։
Նա ավելացրեց․ «Մեծապես գնահատում ենք Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ մեր տասնամյա համագործակցությունը և Հայաստանում բիզնեսների և մարդկանց համար հնարավորություններ ստեղծելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը»։
IFC-ն նպատակ ունի վերացնել ենթակառուցվածքների բացերը Հայաստանում և նվազեցնել ածխածնի հետքը՝ էլեկտրաէներգիայի վերականգնվող աղբյուրներում և կլիմայական փոփոխություններին ադապտացման ուղղությամբ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Բացի այդ, IFC-ն աշխատանքներ է կատարում ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը բարելավելու ուղղությամբ և ֆինանսական հաստատությունների հետ համատեղ աջակցում է ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը:
«Այս գործընկերությունը կայուն զարգացմանն ուղղված մասնավոր ներդրումները խթանելու IFC-ի ռազմավարության մասն է կազմում», - ասաց Մարսելո Կաստելյանոսը՝ Եվրոպայում Ֆինանսական հաստատությունների խմբի IFC-ի տարածաշրջանային ավագ ղեկավարը: «Կլիմայական ֆինանսավորման առաջատար Ամերիաբանկն այս նպատակներն առաջխաղացնելու իմաստով ռազմավարական գործընկեր է հանդիսանում։ Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ նպատակ ունենք ցուցադրել կլիմայական ֆինանսական պրոդուկտների կենսունակությունը և խթանել դրանց տարածումը և մասշտաբավորումը Հայաստանի ֆինանսական հատվածում»։
Հանդիսանալով Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն՝ Ամերիաբանկն ունի 1.1 տրիլիոն ՀՀ դրամի ընդհանուր համախառն վարկային պորտֆել, որի կազմում ՓՄՁ-ներին բաժին ընկնող համախառն պորտֆելը 2024թ. սեպտեմբերին կազմել է 252 մլրդ ՀՀ դրամ` գրանցելով տպավորիչ 25% աճ նախորդ տարվա համեմատ և 21.6% եռամյա համակցված տարեկան աճի տեմպ (CAGR): Վերջին երեք տարվա ընթացքում Ամերիաբանկի ՓՄՁ հաճախորդների թիվն աճել է 45%-ով և այս պահին կազմում է շուկայի 25%-ը:
2009թ.-ից ի վեր բանկը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և խոշոր ներդրողների աջակցությամբ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլար: Մինչ օրս Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել է 1.4 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում և այդ միջոցներն ուղղել է Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ունեցող տնտեսական ոլորտների զարգացմանը։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատությունն է և ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը: Բանկն առաջնորդվում է հաճախորդամետ քաղաքականությամբ՝ թվային ժամանակակից միջավայրում սպասարկման բարձր որակ և բանկային փորձառություն ապահովելու նպատակով։ Ամերիաբանկը որդեգրել է բիզնեսի պատասխանատու վարման քաղաքականությունը` նպաստելով Հայաստանի անցմանը դեպի կայուն ապագա: Ավելի մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է այստեղ. www.ameriabank.am :
Բանկը վերահսկվում է ՀՀ ԿԲ կողմից։
IFC-ի մասին
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն զարգացման ամենախոշոր միջազգային կառույցն է, որը զբաղվում է զարգացող շուկաների մասնավոր հատվածով։ Մենք աշխատում ենք 100-ից ավելի երկրում՝ մեր կապիտալը, փորձառությունն ու ազդեցությունն օգտագործելով զարգացող երկրներում շուկաներ և հնարավորություններ ստեղծելու համար։ 2024 ֆինանսական տարում IFC-ն պարտավորվել էր ռեկորդային 56 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ներդնել զարգացող երկրների մասնավոր ընկերություններում և ֆինանսական կառույցներում, իրացնելով մասնավոր հատվածի ներուժը և մոբիլիզացնելով մասնավոր կապիտալը՝ աշխարհում աղքատությանը վերջ դնելու և համընդհանուր բարգավաճումը խթանելու համար: Ավելի մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է այստեղ. www.ifc.org :

200 миллионов долларов США Америабанку от IFC – крупнейшая сделка IFC, когда-либо заключенная с финансовым учреждением в Армении 01/14/2025   16:18  |  Экономика
Америабанк подписал долгосрочное кредитное соглашение на сумму 200 миллионов долларов США с Международной финансовой корпорацией (IFC). Средства в рамках соглашения будут направлены на финансирование инициатив по предотвращению изменения климата, на поддержку микро-, малых и средних предприятий (ММСП), а также ММСП, принадлежащих женщинам. Данное соглашение, являющееся крупнейшим из когда-либо подписанных между IFC и финансовым учреждением в Армении, представляет собой важную веху в процессе перехода Армении к «зеленой» экономике, повышения устойчивости к изменению климата и соблюдения как национальных, так и международных климатических целей. Половина суммы финансирования будет выделена на проекты по климатическому финансированию, четверть – на ММСП и еще четверть – на ММСП, возглавляемые женщинами.
Это партнерство и сделка отражают приверженность Америабанка содействию устойчивому развитию и проведению преобразовательных изменений, что подкрепляется лидирующей позицией банка как финансового учреждения с крупнейшим кредитным портфелем в Армении и внушительными достижениями в области зеленого финансирования.
Ожидается, что благодаря данной инвестиции в ближайшие годы будут созданы тысячи рабочих мест и значительно сократятся ежегодные выбросы парниковых газов – примерно на 40,000 тонн CO2-эквивалента.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: «Это долгосрочное кредитное соглашение является крупнейшим в своем роде, когда-либо подписанным между IFC и финансовым учреждением в Армении. Помимо масштаба, соглашение выделяется своей целью: поддержка бизнес-инициатив и услуг, решающих проблемы изменения климата, расширяющих возможности женщин-предпринимателей и способствующих устойчивому будущему Армении».
Он добавил: «Мы высоко ценим многолетнее партнерство с IFC и нашу общую приверженность созданию возможностей для бизнеса и людей в Армении».
В Армении IFC стремится устранить пробелы в инфраструктуре и сократить выбросы углерода за счет инвестиций в возобновляемые источники энергии и адаптации к изменению климата. Кроме этого, IFC работает над улучшением доступа к финансированию для ММСП и способствует развитию более зеленой экономики совместно с финансовыми учреждениями.
«Это партнерство является частью стратегии IFC по стимулированию частных инвестиций в устойчивое развитие», – отметил Марсело Кастельянос, старший региональный отраслевой менеджер IFC по Группе финансовых учреждений в Европе. «Америабанк, лидер в области климатического финансирования, является стратегическим партнером в плане достижения этих целей. Предоставляя долгосрочное финансирование, мы стремимся продемонстрировать жизнеспособность продуктов климатического финансирования и вдохновить людей на их максимальное распространение и масштабирование в финансовом секторе Армении».
Являясь крупнейшим кредитором экономики Армении, Америабанк достиг уровня общего валового кредитного портфеля в размере 1.1 трлн драмов РА, включая валовой портфель МСП в 252 млн драмов РА по состоянию на сентябрь 2024г. При этом кредитный портфель МСП зарегистрировал внушительный рост на 25% по сравнению с предыдущим годом и трехлетний совокупный среднегодовой темп роста в 21.6%. За последние три года количество МСП клиентов Америабанка увеличилось на 45%, и на данный момент доля банка на рынке по этому показателю составляет 25%.
С 2009г. при поддержке международных финансовых институтов и инвесторов банк профинансировал проекты в области энергоэффективности и возобновляемых источников энергии на сумму более 250 млн долларов США. На сегодняшний день Америабанк привлек финансирование на общую сумму 1.4 млрд долларов США от различных международных финансовых институтов и направил эти средства в наиболее важные секторы экономики Армении.
Америабанк является ведущим финансовым учреждением и играет важную роль в экономике Армении. Объем активов Америабанка превышает 1 триллион драмов РА. Банк придерживается клиентоориентированной политики для обеспечения высокого качества обслуживания и удовлетворенности банковским опытом в современной цифровой среде. Америабанк привержен принципу ответственного ведения бизнеса и способствует переходу Армении к экологически устойчивому будущему. Более подробная информация доступна по ссылке: www.ameriabank.am.
Банк контролируется Центральным банком Армении.
IFC
IFC, член Группы Всемирного банка, это крупнейший глобальный институт развития, ориентированный на частный сектор развивающихся рынков. Мы работаем более чем в 100 странах, используя наш капитал, опыт и влияние для создания рынков и возможностей в развивающихся странах. В финансовом году 2024 IFC выделила рекордные 56 миллиарда долларов частным компаниям и финансовым учреждениям в развивающихся странах, используя возможности частного сектора и мобилизуя частный капитал для искоренения крайней нищеты и повышения всеобщего благосостояния. Более подробная информация доступна по ссылке: www.ifc.org.
16:09 11/12/2024  |  ЭкономикаАмериабанк представляет EventHub.am – простое и удобное решение для покупки билетов на мероприятия
18:40 05/12/2024  |  ЭкономикаЖурнал The Banker назвал Америабанк банком года Армении в 2024г.
18:46 25/07/2024  |  ЭкономикаАмериабанк удостоился трех наград Euromoney «За превосходство» в 2024 году: «Лучший банк», «Лучший цифровой банк» и «Лучший банк для МСП» в Армении
18:19 22/07/2024  |  ЭкономикаЕБРР и Америабанк поддержат армянских предпринимателей посредством стабильных решений торгового финансирования
17:36 03/07/2024  |  ЭкономикаАмериабанк и КОАФ объединяют усилия с целью содействия развитию пчеловодства в Лорийской области
13:37 15/06/2024  |  Лента новостейEventHub․am − официальный представитель по продаже билетов на концерт всемирно известной группы Black Eyed Peas в Тбилиси
16:22 21/05/2024  |  ЭкономикаТвой дом в Армении – Америабанк предлагает ипотечные кредиты для диаспоры
18:59 20/05/2024Перечень наград Америабанка в сфере торгового финансирования пополнился четырьмя престижными наградами от ЕБРР и МФК
15:37 29/03/2024  |  ЭкономикаЖурнал Global Finance признал Америабанк лучшим банком в Армении в 2024 году