ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերից 01/13/2025 12:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն ամփոփել է հունվարի 7-11-ը տարածաշրջան կատարած իր առաջին այցն ու մանրամասներ ներկայացրել անցկացված հանդիպումներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Գրոնոն գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում՝ հայտարարելով, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում ունեցած իր հանդիպումների ընթացքում փոխանցել է ԵՄ-ի շարունակական ամուր հանձնառությունը ռազմավարական տարածաշրջանին և Երևանի ու Բաքվի հետ գործընկերային հարաբերություններին։
«Կարևոր է առաջ շարժվել դեպի կայուն խաղաղություն, առաջընթաց ապահովել չլուծված հարցերի շուրջ և նախապատրաստել բնակչությանը խաղաղ ապագային: Կարևոր է սպառնալիքների ընկալումը լուծելն ու նվազեցնելը, այդ թվում՝ հանրային հաշտեցման ջանքերի և խաղաղության հաստատման դրական հռետորաբանության միջոցով»,-նշված է Մագդալենա Գրոնոյի գրառման մեջ:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը գրառման մեջ նշել է, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում ունեցած տարբեր հանդիպումներում ընդգծվել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունն՝ ուժեղացնելու աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին, հումանիտար խնդիրների լուծմանը, տարածաշրջանային համագործակցության նախաձեռնություններին և այլն։
«Շեշտվել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունն՝ ուժեղացնելու աջակցությունը կարգավորմանն՝ իր բոլոր բաղադրիչներով, ներառյալ՝ աջակցություն Հայաստան-Ադրբեջան շարունակվող երկկողմ բանակցություններին, ուշադրություն կենտրոնացնելու կապի կոնկրետ բաղադրիչների և հումանիտար խնդիրների վրա, խթանելու տարածաշրջանային համագործակցության նախաձեռնությունները»,-նշել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը։
Վերջինս նաև հայտնել է, որ երկու երկրների մայրաքաղաքներում ղեկավարությունների և պաշտոնյաների հետ տեղի է ունեցել մտքերի խորը փոխանակում, թե ինչպես լավագույնս առաջ մղել խաղաղությունը, կարգավորման ջանքերը, տարածաշրջանային համագործակցությունը, ԵՄ-Հայաստան և ԵՄ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերությունները։
Մագդալենա Գրոնոն նաև հավելել է, որ կազմակերպության կողմից բարձր են գնահատվում նաև տեղական քաղաքացիական հասարակությունների հետ մտքերի փոխանակումները:

Спецпредставитель ЕС представила подробности своих визитов в Армению и Азербайджан 01/13/2025   12:53  |  Лента новостей
Специальный представитель Евросоюза по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Магдалена Гроно подвела итоги своего первого визита в регион 7-11 января и представила подробности проведенных встреч.
Об этом, как сообщает Арменпресс, специальный представитель ЕС Гроно написала в своем микроблоге X, заявив, что в ходе своих встреч в Армении и Азербайджане она передала твердую приверженность ЕС стратегическому региону и партнерским отношениям с Ереваном и Баку.
«Важно двигаться к устойчивому миру, добиваться прогресса по нерешенным вопросам и готовить население к мирному будущему. Важно учитывать и уменьшать восприятие угроз, в том числе посредством усилий по общественному примирению и позитивной мирной риторики», — написала Магдалена Гроно.
В записи спецпредставитель ЕС отметила, что на различных встречах, проведенных в Армении и Азербайджане, подчеркивалась готовность ЕС усилить поддержку армяно-азербайджанских переговоров, решения гуманитарных проблем, инициатив регионального сотрудничества и т.д.
«Подчеркивалась готовность Евросоюза усилить поддержку урегулирования со всеми его компонентами, включая содействие текущим двусторонним переговорам между Арменией и Азербайджаном, сосредоточить внимание на конкретных компонентах коммуникации и гуманитарных вопросах, а также продвигать инициативы регионального сотрудничества», — отметила спецпредставитель ЕС.
Она также сообщила, что в столицах двух стран состоялся глубокий обмен идеями с лидерами и официальными лицами о том, как лучше всего продвигать мир, усилия по урегулированию, региональное сотрудничество, двусторонние отношения ЕС-Армения и ЕС-Азербайджан.
Магдалена Гроно также добавила, что организация также высоко ценит обмен идеями с местным гражданским обществом.