Ադրբեջանի պահանջով Երասխից տեղափոխված գործարանն Արարատում կանցնի զանգվածային արտադրության 01/13/2025 15:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ–ամերիկյան ներդրումներով կառուցված մետաղաձուլական գործարանը, որը ի սկզբանե սկսել էր կառուցվել Երասխում, սակայն հետո տեղափոխվեց Արարատի մարզի Արարատ գյուղ, փետրվար–մարտ ամիսներից կանցնի զանգվածային արտադրության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Գործարանը գրեթե պատրաստ է: Մոտ 30–40 մլն դոլար ներդրում են արել: Գործարանն արտադրում է վերջնական արտադրանք: Այն, ինչ ստանում են, բավականին բարձր որակի է: Մտադիր են զանգվածային արդյունաբերական արտադրության անցնել փետրվար–մարտ ամիսներից: Փորձարկումների 90 տոկոսը հաջող է անցել»,- նշեց նախարարը:
Նրա գնահատմամբ՝ դա շատ խոշոր ու կարևոր ներդրումային ծրագիր է Հայաստանի համար, լավագույն ծրագրերից մեկը: Շուտով տեղի կունենա գործարանի պաշտոնական բացումը:
Գործարանն ի սկզբանե սկսել էին կառուցել Երասխում, սակայն Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել էր, թե իբր այդ նախագիծը հարվածում է տարածաշրջանի բնապահպանական անվտանգությանը և կարող է աղտոտել Արաքսի ջրերը։ Այնուհետև Ադրբեջանը սկսել էր կրակել գործարանի ուղղությամբ, գործարանի շինարարության վրա աշխատող օտարերկրացիներ էին վիրավորվել:
2023–ի դեկտեմբերին Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց որոշում, որ Երասխի մետաղաձուլական գործարանը կկառուցվի այլ վայրում՝ Արարատի մարզի Արարատ գյուղում: Գործարանի տեղակայման համար կատարվել էին ուսումնասիրություններ, ընտրվել էր Արարատի մարզի Երասխ համայնքին մերձակա արտադրական նշանակության տարածքներից մեկը։

Глава Минэкономики рассказал, когда армяно-американский металлургический завод начнет серийный выпуск продукции 01/13/2025   17:45  |  Лента новостей
Металлургический завод, построенный на армянские и американские инвестиции, изначально строившийся в Ерасхе, но впоследствии перенесенный в село Арарат Араратской области, начнет серийный выпуск продукции в феврале-марте. Об этом, как передает Арменпресс, на пресс-конференции сообщил министр экономики Геворк Папоян.
“Завод почти готов. Вложено около 30-40 миллионов долларов. Завод будет выпускать конечную продукцию. То, что они получают, довольно высокого качества. Они намерены перейти к массовому промышленному производству в феврале-марте. Испытания прошли успешно на 90 %”, - отметил министр.
По его мнению, это очень большой и важный инвестиционный проект для Армении, один из лучших проектов. Скоро состоится официальное открытие завода.
Первоначально завод планировалось построить в Ерасхе, однако министерство охраны окружающей среды Азербайджана заявило, что проект якобы подорвет экологическую безопасность региона и может загрязнить воды реки Аракс. Затем Азербайджан начал обстреливать завод, в результате чего пострадали иностранцы, работавшие на строительстве завода.
В декабре 2023 года правительство Армении приняло решение о строительстве Ерасхского металлургического завода в другом месте - в селе Арарат Араратской области. Были проведены исследования по выбору места расположения завода, а также одной из промышленных зон вблизи общины Ерасх в Арарате.
12:53 29/11/2024  |  ЭкономикаРитейлер Modi в 2025 году планирует выйти на рынок Армении
16:28 24/05/2024  |  ЭкономикаПашинян в Ереване присутствовал на открытии завода по производству молочных продуктов
15:59 23/04/2024  |  ЭкономикаПашинян поручил Минэкономики Армении представить новые предложения по дальнейшему стимулированию экономического роста