Հայտնի է՝ երբ տեղի կունենան անհետ կորածների հարազատների մասնակցությամբ խորհրդարանական լսումները 01/13/2025 15:54 | ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հարզատների մասնակցությամբ խորհրդարանական լսումները, նախնական պայմանավորվածությաբ, տեղի կունենան հունվարի 29-ին կամ 30-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արսեն Ղուկասյանը։
ԱԺ-ում Անդրանիկ Քոչարյանի հետ հանդիպմանը մասնակցած ծնողները Ղուկասյանին փոխանցել են, որ լսումներին ներկա են լինելու առաջին դեմքերը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 27-ին անհետ կորած զինծառայողների հարազատները ժամեր շարունակ փակել են Բաղրամյանի պողոտան՝ հանդիպում պահանջելով 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ և պահանջելով, որ վերջինս հրապարակի հանձնաժողովի եզրակացությունը։ Անդրանիկ Քոչարյանը հրաժարվել էր ընդունել բոլոր հարազանտներին՝ առաջարկելով, որ չորս հոգի գնա հանդիպման, ինչն էլ անընդունելի էր անհետ կորածների հարազատների համար։ Նրանք շարունակեցին մնալ փողոցում, ավելի ուշ նրանց մոտեցավ Ալեն Սիմոնյանը։ Վերջինս պայմանավորվել է հարազատների հետ՝ կազմակերպելու հանդիպում՝ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ։
Դեկտեմբերի 28-ին ԱԺ-ում Անդրանիկ Քոչարյանի հետ հանդիպում է եղել, որը տևել է շուրջւ երկու ժամ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել` խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու:

Стало известно, когда пройдут слушания с участием родственников без вести пропавших военнослужащих 01/13/2025 16:10
Парламентские слушания с участием родственников военнослужащих, пропавших без вести в ходе 44-дневной войны, по предварительной договоренности, состоятся 29 или 30 января. Об этом сообщил в беседе с "ФактИнфо" родственник пропавшего без вести военнослужащего Арсен Гукасян
Родители, участвовавшие во встрече с Андраником Кочаряном в Национальном Собрании, сообщили Гукасяну, что на слушаниях будут присутствовать высокопоставленные лица.
Напомним, 27 декабря 2024 года родственники пропавших без вести военнослужащих перекрыли проспект Баграмяна в центре Еревана, требуя встречи с Андраником Кочаряном, который является председателем следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, и оглашения заключения возглавляемой им комиссии.
Андраник Кочарян отказался принять всех родственников, предложив отправить на встречу 4 человек. Родственники без вести пропавших военнослужащих сочли предложение неприемлемым. Они продолжили акцию на проспекте, позже к ним подошел спикер НС Армении Ален Симонян. Он договорился с родственниками об организации встречи с Андраником Кочаряном.
На прошедшей 28 декабря в НС встрече с Андраником Кочаряном, которая продлилась около 2 часов, была достигнута договоренность о проведении парламентских слушаний.