Դատավոր Նարեկ Բադալյանին հայտարարվեց խիստ նկատողություն 01/13/2025 10:50 | Դատական ռեպորտաժներ
Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նարեկ Բադալյանի նկատմամբ հայտարարվեց խիստ նկատողություն։ ԲԴԽ-ն բավարարեց դատավոր Նարեկ Բադալյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին ՀՀ ԱՆ միջնորդությունը։
ԲԴԽ անդամներ Կարեն Թումանյանը և Երանուհի Թումանյանցը դեմ են քվեարկել տույժի տեսակին՝ կողմ քվեարկելով լիազորությունների դադարեցմանը։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Նարեկ Բադալյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է ԲԴԽ աշխատակազմի՝ Դատական դեպարտամենտի, ղեկավար Նաիրի Գալստյանի հաղորդման հիման վրա։ Ըստ ՀՀ ԱՆ միջնորդության՝ 41 քրեական գործերով եզրափակիչ դատական ակտերի կայացումից հետո՝ դրանք կողմերին ուղարկվել են՝ հրապարակմամբ նշված ժամկետից՝ 13 օրից մինչև 1 տարի 1 ամիս անց։ Ըստ ԱՆ-ի՝ դատական ակտերը կողմերին տրամադրվել են ընդամենը մեկ օրում՝ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթի հարուցումից հետո և, եթե դատական դեպարտամենտը չհայտնաբերեր խախտումը, ապա չի բացառվում, որ դատական ակտերը դեռ տևական ժամանակ չտրամադրեին կողմերին, ըստ ԱՆ-ի՝ տվյալ ժամանակահատվածում դատավորը չի եղել ամենածանրաբեռնված դատավորներից մեկը։ Ինչ վերաբերում է մեղքի ձևին, ապա ըստ ԱՆ-ի՝ դատավորը թույլ է տվել «կոպիտ անփութություն»։

Судье Нареку Бадаляну объявили строгий выговор 01/13/2025 11:14 | Судебный репортаж
Судье суда общей юрисдикции Тавушской области Армении Нареку Бадаляну объявили строгий выговор. Высший судебный совет(ВСС) Армении удовлетворил ходатайство министерства юстиции РА о привлечении Нарека Бадаляна к дисциплинарной ответственности.
Члены ВСС Карен Туманян и Ерануи Туманянц проголосовали против взыскания, высказавшись в пользу прекращения полномочий.
Напомним, дисциплинарное производство в отношении судьи Нарека Бадаляна было инициировано на основании заявления начальника судебного департамента, аппарата ВСС Наири Галстяна. Согласно ходатайству минюста РА, после вынесения окончательных судебных актов по 41 уголовному делу они были направлены сторонам в течение от 13 дней до 1 года и 1 месяца после указанного в публикации срока. Согласно МЮ, судебные акты были предоставлены сторонам всего через день после инициирования дисциплинарного производства в отношении судьи, и если бы судебный департамент не обнаружил ошибки, то не исключено, что судебные акты не предоставляли бы сторонам еще в течение длительного времени. Минюст считает, что на данный период судья не был одним из самых загруженных. По мнению Минюста, судья допустил "грубую халатность".