Թեհրանի համար կարևոր է Հարավային Կովկասի անվտանգությունը․ Իրանի ԱԳՆ 01/13/2025   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն օգտագործում է բոլոր հնարավոր կարողությունները Հարավային Կովկասում անվտանգությունը պահպանելու և խթանելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային՝ անդրադառնալով երկրի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Ահմադիանի՝ օրեր առաջ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերին։
Խոսնակը նշել է, որ Իրանի համար կարևոր է Հարավային Կովկասի անվտանգությունը։
«Այդ իսկ պատճառով Իսլամական Հանրապետությունն օգտագործում է բոլոր հնարավոր կարողություններն՝ ապահովելու համար, որպեսզի անվտանգությունն այդ տարածաշրջանում պահպանվի և խթանվի»,-նշել է Բաղային։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նաև շեշտել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարևոր են Իրանի համար։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանը հունվարի 8-ին այցելել է Բաքու, իսկ հունվարի 9-ին՝ Երևան։ Իրանցի պաշտոնյան մի շարք բարձրաստիճան հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի պաշտոնյաների, այդ թվում ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաև անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ։
21:16 03/01/2025  |  ՔաղաքականԻրանը գիտակցում է՝ հակամարտում է ոչ թե Իսրայելի, այլ ԱՄՆ-ի հետ. տնային աշխատանք ունենք անելու․ իրանագետ (տեսանյութ)

В МИД Ирана заявили, что безопасность Южного Кавказа важна для Тегерана 01/13/2025   16:18  |  Политика
Исламская Республика Иран использует все имеющиеся возможности для поддержания и укрепления безопасности на Южном Кавказе. Об этом, как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами заявил официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи, комментируя состоявшиеся несколько дней назад визиты секретаря Совета безопасности страны Али Ахмадиана в Армению и Азербайджан.
Спикер отметил, что безопасность Южного Кавказа важна для Ирана.
«Вот почему Исламская Республика использует все имеющиеся возможности для обеспечения поддержания и укрепления безопасности в этом регионе», — отметил Багаи.
Представитель МИД Ирана также подчеркнул, что отношения с Арменией и Азербайджаном важны для Ирана.
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Акбар Ахмадиан посетил 8 января Баку и 9 января Ереван. Иранский чиновник провел ряд встреч на высоком уровне с официальными лицами Армении, в том числе с премьер-министром Николом Пашиняном, а также с секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном.
15:47 13/01/2025  |  ПолитикаВ Ереване выразили уверенность, что Иран должен сыграть ключевую роль в реализации проекта “Перекресток мира”
00:25 10/01/2025  |  ПолитикаПашинян заявил, что Армения и Иран связаны между собой естественными интересами
15:35 09/01/2025  |  ПолитикаПремьер Армении встретился с секретарем Высшего совета нацбезопасности Ирана
14:53 09/01/2025  |  ПолитикаАхмадиан на встрече с Григоряном заявил, что отношения Армении и Ирана имеют прочную основу, ничто не может их подорвать
09:36 22/11/2024  |  ПолитикаГлавы МИД Армении и Ирана обсудили по телефону расширение двустороннего сотрудничества