Ավստրալիայում թեթևշարժիչային ինքնաթիռն ընկել է կոկորդիլոսներով լի լճի մեջ 01/13/2025 17:11 | Միջազգային լրահոս
Ավստրալիայի բնական արգելոցներից մեկում թեթևշարժիչային ինքնաթիռն ընկել է կոկորդիլոսներով լի լճի մեջ։ Այս մասին գրում է տեղական NEWS.com.au հրատարակությունը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել հունվարի 12-ին Դարվին քաղաքից 67 կմ հեռավորության վրա։ Իրավապահ մարմինները հաղորդում են ստացել «Ֆոգգ Դամ» արգելոցի տարածքում ինքնաթիռի կործանման մասին տեղական ժամանակով 10։20-ին։
Հաղորդվում է,որ ինքնաթիռում երկու մարդ է եղել՝ 63-ամյա օդաչուն և 29-ամյա մի ուղևորուհին։ Տղամարդուն չի հաջողվել փրկել, սակայն կնոջը ուղղաթիռով տեղափոխել են Թագավորական Դարվինի հիվանդանոց՝ հետազոտության։
Լճում շատ են կոկորդիլոսները, ուստի այցելուներին մշտապես խորհուրդ է տրվում հեռու մնալ լճի ափամերձ տարածքից: Արգելոցը փակ կլինի մինչև չորեքշաբթի։

Самолет упал в кишащее крокодилами озеро в Австралии 01/13/2025 17:27 | Международные новости
Легкомоторный самолет упал в кишащее крокодилами озеро, расположенное на территории заповедника в Австралии, передает «Газета.Ru» со ссылкой на местное издание NEWS.com.au.
Инцидент произошел 12 января в 67 км от города Дарвин. Около 10:20 по местному времени в правоохранительные органы поступило сообщение о крушении воздушного судна на территории заповедника Fogg Dam, после чего сотрудники полиции выехали на место.
По информации журналистов, на борту самолета находились два человека — 63-летний пилот и 29-летняя пассажирка. Мужчину спасти не удалось, а женщину на вертолете доставили в Королевскую больницу Дарвина для обследования.
В настоящее время правоохранители устанавливают причины и иные детали произошедшего.
«На территории Fogg Dam обитают гребнистые крокодилы, поэтому посетителям рекомендуют держаться подальше от кромки воды [местного озера]. Управление парков и дикой природы Северной территории Австралии сообщило <...>, что заповедник будет закрыт до среды (15 января. — «Газета.Ru»)», — говорится в статье.