Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ 01/10/2025   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված հաջողություններին, գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ քննարկումների ընթացքին և առաջիկա ծրագրերին:
Անդրադառնալով «ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից երեկ տրված դրական եզրակացությունը համահունչ է ԵՄ և անդամ պետությունների հետ ՀՀ փոխգործակցության խորացման դինամիկային և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին:
Արարատ Միրզոյանը և Մագդալենա Գրոնոն մտքեր են փոխանակել գործընկերության հետագա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ՝ հաշվի առնելով առկա գործիքակազմի միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները: Ի թիվս այլ մեխանիզմների, ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց արդյունավետ հաղթահարման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տեսլականին համահունչ ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում փոխադարձ ընդունելի լուծումների հասնելու և երկարատև կայունություն ապահովելու ուղղությամբ:
15:01 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ը չի էլ ուզում սեպ լինել Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև, այլ՝ կամուրջ ու կապող օղակ է ցանկանում դառնալ. Արարատ Միրզոյան
14:43 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՔանի դեռ շինծու մեղադրանքներ կան ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից իբր սահմանին կրակոցներ արձակելու վերաբերյալ՝ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ներկայությունը համարում ենք պահանջված. ԱԳ նախարար
14:23 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը լուծումներ է առաջարկել Բաքվին. վստահ ենք դրանք փոխընդունելի են. Միրզոյան
14:18 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԿա ընկալում, թե ինչպես և որտեղից շարունակել սահմանազատումը. Արարատ Միրզոյան
00:30 06/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի կինն Ամանորյա ընտանեկան լուսանկար է հրապարակել
18:34 27/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիտվայի ԱԳ նախարար Կեստուտիս Բուդրիսի հետ

Мирзоян представил спецпредставителю ЕС предложения Армении по финализации договора о нормализации отношений с Азербайджаном 01/10/2025   16:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 января встретился со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдаленой Гроно.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов повестки партнерства Армения-ЕС. Был рассмотрен прогресс, достигнутый в течение прошлого года, ход обсуждений по разработке новой повестки партнерства и предстоящие мероприятия. Касаясь законопроекта "О начале процесса вступления Армении в ЕС", министр Мирзоян отметил, что данное вчера правительством Армении положительное заключение соответствует динамике углубления взаимодействия Армении с ЕС и государствами-членами, а также европейским устремлениям граждан Армении.
Арарат Мирзоян и Магдалена Гроно обменялись мнениями о перспективах дальнейшего расширения партнерства с учетом возможностей, предоставляемых существующим инструментарием. Среди прочих механизмов была подчеркнута важность деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.
На встрече также была затронута ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, текущие вызовы и необходимые шаги по их эффективному преодолению.
Мирзоян подчеркнул, что в соответствии с видением нормализации отношений с соседями и установления мира в регионе правительство Армении прилагает усилия для достижения взаимоприемлемых решений и обеспечения долгосрочной стабильности. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Армении представил предложения армянской стороны по финализации договора о нормализации отношений с Азербайджаном, а также предложения, направленные на разблокирование региональных коммуникаций. Были также затронуты гуманитарные вопросы.
14:04 10/01/2025  |  Лента новостейВ ЕС предложили продлить мандат наблюдательной миссии Евросоюза в Армении - «Азатутюн»
12:30 10/01/2025  |  Лента новостейДепутат Европарламента приветствовала старт процесса по вступлению Армении в ЕС
00:52 10/01/2025  |  ПолитикаГроно заявила Пашиняну о важности последовательного расширения сотрудничества ЕС с Арменией
17:41 09/01/2025  |  Лента новостейПашинян на встрече со спецпредставителем ЕС направил месседж Турции