ԵՄ-ում առաջարկում են երկարաձգել ՀՀ-ում Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը. «Ազատություն» 01/10/2025   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության արտաքին քաղաքական հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն առաջարկել է ևս երկու տարով երկարաձգել Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը։ «Ազատությանը» հայտնել են բարձր ներկայացուցչի մամուլի գրասենյակից։
«Անդամ երկրները ողջունել են առաջարկը և այս պահին քննարկում են անհրաժեշտ օրինական ակտերը՝ Եվրամիության խորհրդի համապատասխան մարմինների հետ։ Խորհրդի որոշումը երկարաձգման շուրջ սպասվում է առաջիկա օրերին», - նշված է «Ազատությանը» տրամադրված գրավոր պատասխանում։
Բաքուն ամիսներ շարունակ առաքելությանը մեղադրում է լրտեսության և տարածաշրջանի կայունությունը խախտելու մեջ։
Բարձր ներկայացուցչի գրասենյակից այս մեղադրանքներին ի պատասխան ասել են. «Հայաստանում Եվրամիության առաքելության մանդատը շատ հստակ է՝ դիտարկել և զեկուցել տեղում՝ հողի վրա Հայաստանի կողմից հայ - ադրբեջանական սահմանի իրավիճակը և նպաստել հայ - ադրբեջանական կարգավորման հարցում Եվրամիության ջանքերին: Դիտորդական առաքելության տեղակայումից ի վեր զինված միջադեպերի թիվը սահմանամերձ տարածքներում զգալիորեն նվազել է։ Ինչպես հայտնի է, ԵՄ-ն Ադրբեջանին պարբերաբար տեղեկացնում է առաքելության գործունեության մասին»։
2023-ի փետրվարին Հայաստան են ժամանել նախ 100 քաղաքացիական դիտորդներ, ապա ամիսներ անց նրանց թիվը կրկնապատկվել է։
Բաքուն պահանջում է դադարեցնել ԵՄ առաքելության գործունեությունը սահմանին: Նոյեմբերի 22-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը հաստատեց, որ այդ կետը Բաքվի հետ իսկապես քննարկվում է, և որ հայկական կողմն Ադրբեջանին հանդիպակաց առաջարկել է ԵՄ դիտորդներին հեռացնել սահմանազատված հատվածներից։
12:26 09/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ դիտորդական առաքելությունը հունվարի 6-8-ը պարեկություն է իրականացրել Սյունիքում․ իրավիճակը հանգիստ է գնահատում
15:05 10/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հերքում է ադրբեջանական ապատեղեկությունը
08:02 10/12/2024  |  ՄամուլԻնչո՞վ են զբաղված ԵՄ դիտորդները Ջերմուկում․ «Հրապարակ»
15:49 27/11/2024  |  ՄեկնաբանությունԼեհաստանի նախագահը Երասխում հանդիպել է ԵՄ առաքելության լեհ դիտորդների հետ
08:12 21/11/2024  |  ՄամուլՈրոնք են «խաղաղության պայմանագրի» չհամաձայնեցված կետերը․«Հրապարակ»
13:39 12/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ դիտորդական առաքելությունը պատրաստ է համագործակցել նաև Ադրբեջանի հետ. «Ազատություն»
13:25 11/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրժեքավոր տեղեկություններ են տրամադրվել. Պետդեպի ներկայացուցիչները եղել են Մարտունիում

В ЕС предложили продлить мандат наблюдательной миссии Евросоюза в Армении - «Азатутюн» 01/10/2025   14:04  |  Лента новостей
Представитель ЕС по внешней политике и безопасности предложил продлить размещение гражданской миссии Европейского союза в Армении еще на два года, сообщили в пресс-службе высокого представителя в ответ на запрос «Азатутюн».
«Государства-члены поддержали это предложение и в настоящее время обсуждают необходимые юридические акты с соответствующими органами Совета ЕС. Решение Совета о продлении ожидается в ближайшие дни», — говорится в письменном ответе, предоставленном изданию.
Баку на протяжении нескольких месяцев обвиняет миссию в шпионаже и в подрыве стабильности в регионе.
В ответ на эти обвинения в пресс-службе высокого представителя заявили: «Мандат миссии ЕС в Армении предельно ясен: наблюдение и доклады о ситуации на армяно-азербайджанской границе, а также содействие усилиям ЕС по урегулированию между Арменией и Азербайджаном. С момента размещения наблюдательной миссии количество вооруженных инцидентов в приграничных районах значительно снизилось. Как известно, ЕС регулярно информирует Азербайджан о деятельности миссии».
В феврале 2023 года в Армению прибыли первые 100 гражданских наблюдателей, а через несколько месяцев их число было удвоено.
Баку требует прекратить деятельность миссии ЕС на границе. В интервью Общественному телевидению от 22 ноября Никол Пашинян подтвердил, что этот вопрос действительно обсуждается с Баку, и что армянская сторона предложила вывести наблюдателей ЕС с участков, где проведена демаркация.