ՀՀ օրհներգի քառատողերի տեղերը կփոխվեն. ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց օրենքի նախագծին 01/10/2025   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իմ տպավորությամբ մենք ոչ պատշաճ ուշադրությամբ ենք մինչեւ այժմ վերաբերվել Հայաստանի Հանրապետության օրհներգին: Ըստ էության` դե յուրե անհասկանալի է եղել, թե որն է ՀՀ պաշտոնապես հաստատված օրհներգը. այս մասին ասել է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
Պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած ««ՀՀ օրհներգի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 10-ի հերթական նիստում:
«Մենք առաջարկում ենք, որ համապատասխան լիազոր մարմինը` Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը, օրենքն ընդունելուց հետո հրապարակի օրհներգի պաշտոնական տարբերակները, այդ թվում` ե'ւ կարճ, ե'ւ վոկալային, ե'ւ գործիքային տարբերակները, եւ դա կլինի բացառապես ՀՀ պաշտոնական օրհներգը»,- ասել է Սիսակ Գաբրիելյանը:
Հիմնական զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով օրհներգի կարճ տարբերակի սահմանմանը, օրհներգի խախտման դեպքում նախատեսվող պատասխանատվության դրույթներին:
Հարակից զեկուցող Ալխաս Ղազարյանը, ողջունելով առաջարկվող փոփոխությունները, կոչ է արել դրական եզրակացություն տալ նախագծին:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ 2006 թվականին հաստատված տարբերակով օրհներգը հնչեցնելու պարտավորություն կա հանրակրթական դպրոցներում եւ բուհերում: Առաջարկվող փոփոխությունով շրջանակն ընդլայնվում է` ներառելով նաեւ նախադպրոցական, արհեստագործական եւ միջին մասնագիտական հաստատություններն այն տրամաբանությամբ, որ պետական քաղաքականությունը պետք է միասնական լինի բոլոր կրթական հաստատությունների պարագայում:
Մտքերի փոխանակության ձեւաչափով պատգամավորներն անդրադարձել են օրհներգի կատարման խախտումներին վերաբերող դեպքերին:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ չափազանց կարեւոր հարց է քննարկվում, սակայն նրա կարծիքով նախագիծը պատրաստ չէ ԱԺ լիագումար նիստում ներկայացման: Նա տեղեկացրել է, որ չեն մասնակցի նախագծի քվեարկությանը` առաջարկելով կազմակերպել աշխատանքային քննարկում եւ ամբողջացնել այն:

Парламентская комиссия одобрила проект изменений в закон о государственном гимне Армении 01/10/2025   16:52  |  Лента новостей
Парламентская комиссия дала положительное заключение комиссии по предлагаемым изменениям и дополнениям в закон “О Гимне РА”. Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
“По-моему, до сих пор мы не уделяли должного внимания Гимну РА. По сути, было де-юре неясно, что такое официально утвержденный Гимн РА”, - отметил председатель постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян.
10 января на очередном заседании постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам в первом чтении обсужден проект о внесении изменений и дополнений в закон “О Гимне РА”, авторами которого являются депутаты Сисак Габриелян, Тагуи Казарян и Ален Симонян.
“Мы предлагаем соответствующему компетентному органу – Министерству образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) – после принятия закона опубликовать официальные варианты гимна, в том числе и краткую, и вокальную, и инструментальную версии, и это будет исключительно официальный Гимн РА”, - отметил С.Габриелян.
Основной докладчик ответил на вопросы депутатов, обратившись к определению краткой версии гимна, положениям об ответственности, предусмотренным при нарушении гимна.
Содокладчик Алхас Казарян, приветствуя предложенные поправки, призвала дать положительное заключение по проекту.
Министр ОНКС Жанна Андреасян представила положительную позицию правительства по проекту. Она отметила, что исполнение гимна в общеобразовательных школах и вузах является обязательным в редакции, утвержденной в 2006 г.. Предлагаемая поправка расширяет сферу действия, включая дошкольные, ремесленные и средние специальные учебные  заведения, исходя из логики, что государственная политика должна быть единой для всех образовательных учреждений.
В формате обмена мнениями депутаты коснулись случаев нарушений исполнения гимна.
Секретарь фракции “Армения” Арцвик Минасян отметил, что обсуждается крайне важный вопрос, однако, по его мнению, проект не готов к представлению на пленарном заседании НС. Он сообщил, что не будут участвовать в голосовании по проекту, предложив организовать рабочее обсуждение и обобщить его.