Լոս Անջելեսում կա ակտիվ հրդեհի 4 օջախ. Վերջին 27 տարում Կալիֆոռնիան նման արտակարգ իրավիճակում չէր հայտնվել (տեսանյութ) 01/09/2025 17:29 | Միջազգային լրահոս
Գլենդելում խուճապային տրամադրություններ են, բայց վտանգը շատ մեծ չէ։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում բնակվող հայազգի լրագրող Վրույր Թադևոսյանը՝ նկատելով, որ, այդուհանդերձ, ցանկացած պահի կարող է տարհանման հրահանգ տրվել։
Նրա փոխանցմամբ՝քամու արագության եւ ուղղության փոփոխությամբ պայմանավորված իրավիճակը հիմա ավելի վերահսկելի է եւ վտանգը փոքր ինչ չեզոքացվել է եւ միայն որոշ շրջաններ են տարհանվել։
«Իթոն հրդեհը, որը շրջապատել է Փասադենա քաղաքը համարվում է այս օրերի երկրորդ ամենախոշոր օջախը, վերջին 27 տարիների ընթացքում Կալիֆոռնիա նահանգը նման խոշոր արտակարգ իրավիճակում չի եղել։ Հենց հիմա ակտիվ հրդեհի 4 օջախ կա Լոս Անջելեսում»,- նշել է Վրույրը՝ ավելացնելով, որ Կալիֆոռնիայի հրշեջ ծառայությունն աջակցության կարիք ունի նաեւ այլ նահանգներից։

Не сталкивались с таким бедствием 27 лет: журналист рассказал о ситуации в Калифорнии, где бушуют мощнейшие пожары 01/09/2025 18:01 | Международные новости
В городе Глендейле в американском штате Калифорния, где бушуют лесные пожары, царит паника, но опасность не так велика. Об этом сообщил армянский журналист Вруйр Тадевосян, проживающий в американском штате Калифорния. При этом он отметил, что приказ об экстренной эвакуации может быть отдан в любой момент.
По его словам, с изменением скорости и направления ветра ситуация в настоящее время стала более контролируемой; угроза частично нейтрализована, эвакуированы лишь некоторые районы.
"Пожар Итон, который охватил город Пасадену, считается вторым крупнейшим очагом возгорания, возникшим за эти дни. За последние 27 лет штат Калифорния не сталкивалась с такой серьезной чрезвычайной ситуацией. Прямо сейчас в Лос-Анджелесе активны четыре очага пожара", — отметил Вруйр. Он добавил, что пожарная служба Калифорнии нуждается в поддержке и других штатов.