ԵՄ-ին անդամակցելը կարող է լինել միայն հանրաքվեի մակարդակով. Նիկոլ Փաշինյան 01/09/2025   11:19  |  Քաղաքական
ՀՀ կառավարության այս տարվա առաջին նիստում քննարկվում է ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագիծը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցի քննարկման ընթացքում հայտնեց, որ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ԱԺ-ի քննարկման է ներկայացվել օրենքի նախագիծ՝ ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին։
«Մենք առաջարկում ենք դրական դիրքորոշում արտահայտել՝ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ։ Նախ՝ վերջին տարիներին ՀՀ-ն և ԵՄ-ն բավական ինտենսիվ և դինամիկ հարաբերություն են ունեցել, այդ հարաբերությունն ունեցել են շատ հարուստ բովանդակություն։ ԵՄ-ն տարբեր առիթներով ընդգծված քաղաքական աջակցություն է հայտնել ՀՀ-ի ժողովրդավարությանը։ ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնել և ներգրավվել է ՀՀ-ի շուրջ անվտանգային միջավայրի ապահովմանը, նկատի ունեմ՝ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը։ ԵՄ-ն նաև պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ՀՀ-ի տնտեսական դիմակայությունթյան ամրապնդմանը։ Տեղյակ եք, որ ԵՄ-ն ունեն հարուստ ժողովրդավաական ավանդույթներ, ազատ մրցակցային միջավայր։ Ելնելով այս հանգամանքներից մենք առաջարկում ենք դրական դիրքորոշում արտահայտել»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2023 թ-ի աշնանը ԵՄ խորհրդարանում ելույթի հիմնական ուղերձը եղել այն, որ ՀՀ-ն պատրաստ է ԵՄ-ին այնքան մոտ լինել, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի։
«Իմ այդ ելույթը այդ պահի դրությամբ ամենամեծ հետաքրքրություն առաջացրած ելույթն էր։ ՀՀ քաղաքացիների շրջանում այդ ելույթի նկատմամբ հետաքրքրությունը աննախադեպ էր։
Դրանից հետո՝ 2024 թ-ի ապրիլի 5-ին ԵՄ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հանդիպում, դա աննախադեպ ձևաչափով հանդիպում էր, դրանից հետո այս արձագանքների ֆոնին ձևավորվեց քաղաքացիական նախաձեռնություն, որը ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով 50 000 ստորագրություն հավաքելով՝ օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացրեց։ Քաղաքական տրամաբանություն չկա, որ քաղաքական մեծամասնությունը դեմ լինի այս օրենսդրական նախաձեռնությանը։ Դե յուրե քաղաքական մեծամասնության դիրքորոշումը հնչում է հետևյալ կերպ, որ կառավարությունը չի առարկում այս օրենքի ընդունմանը։
Սա չի նշանակում ՀՀ –ի անդամակցություն ԵՄ-ին ուղիղ իմաստով, որովհետև այդ կետին հասնելու համար, որովհետև այդ որոշումը չի կարող կայացվել կառավարության որոշման մակարդակով, այդ կետում որոշում կայացնելը կարող է լինել միայն հանրաքվեի ճանապարհով։ Ուրիշ տարբերակ չկա»,-ճասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ եթե անգամ հիմա կառավարությունը որոշում կայացնի, ապա միայն հանրաքվեի միջոցով է հնարավոր նման որոշման գնալ։
«Սցենարներից որևէ մեկում ՀՀ-ն ԵՄ անդամ կարող է դառնալ միայն այն պարագայում, երբ կնշանակվի հանրաքվե ու սահմանադրության սահմանված կարգով կողմ ձայներ կստացվեն։ Այս օրենքի ընդունման համատեքստում մենք պետք է որոշակի պատկերացում ունենանք մինչև պոտենցիալ հանրաքվե անել- չանելու կետը։ Իմ պատկերացումն այն է, որ այս օրենքի ընդունումից հետո մենք ԵՄ-ի հետ պետք է քննարկենք ճանապարհային այն քարտեզը, որոնք իրենք են պատկերացնում ու որը մենք ենք պատկերացնում, մենք պետք է իրար հետ ճանապարհային քարտեզ մշակենք։ Իմ ընկալմամբ, մինչև այդ քարտեզի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը ՀՀ-ն որևէ այլ գործողություն չունի անելու։ Սա ասում եմ հանրության շրջանում ակնկալիքները ճիշտ ձևակերպելու համար»,- ընդգծեց նա։
21:30 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը մասնակցել է Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվան նվիրված նիստին
20:14 08/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԿա՛մ քննիչն է ստում, կա՛մ Նիկոլ Փաշինյանը․ ինչ պատասխան է ստացել Հովիկ Աղազարյանի փաստաբանը
21:43 07/01/2025  |  ՎերլուծություններԸնտրության հակառակը պիտի լինի 2025-ի հրամայականը...
21:59 06/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀիմա ընդհանրապես չեմ խմում, բայց կչխկացնեմ․ Փաշինյանն այցելել է Արուճ
11:44 04/01/2025  |  ՔաղաքականՓաշինյանը մանիպուլացնում է. 787.000-ը հյուրանոցի գրեթե մեկ գիշերվա ծախսն է. Աննա Հակոբյանի Իտալիա այցի ծախսերը շարունակում են գաղտնի պահել. Panorama.am
10:45 04/01/2025  |  Սոցիալական ցանցերՊետբյուջեից ծախսվել է 787 հազար դրամ. Փաշինյանը հրապարակել է Հռոմում իրենց համար վարձակալած սենյակից կադրեր
10:18 04/01/2025  |  ՔաղաքականԱյդ ընկալումը կարող է նշանակել, որ մենք կամ հերոսներ չենք ունենալու այլևս, կամ հերոսներ ունենալու համար պետք է պատերազմ. Փաշինյան
10:26 03/01/2025  |  Սոցիալական ցանցերՓաշինյանն այս տարվա մեջ առաջին անգամ գնացել է աշխատանքի
19:00 02/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական արբանյակի «մոլորությունը»՝ Տիեզերքում և նախաքննական մարմիններում
11:35 31/12/2024  |  ՎերլուծություններԱզգային պետությունը և պետականությունը՝ Հայ մնալու պայման և անհրաժեշտություն

Членство Армении в ЕС возможно только путем референдума - Пашинян 01/09/2025   12:11  |  Политика
Правительство РА на первом в текущем году заседании обсуждает проект закона о начале процесса вступления Армении в ЕС.
В ходе обсуждения проекта глава МИД Арарат Мирзоян сообщил, что законопроект о начале процесса членства Армении в ЕС внесен на рассмотрение Национального Собрания в порядке гражданской инициативы.
"Мы предлагаем высказать позитивную позицию с учетом ряда обстоятельств. Прежде всего, в последние годы у Армении и ЕС были довольно интенсивные и динамичные отношения, которые выделялись богатым содержанием. Евросоюз по разным поводам выражал подчеркнутую политическую поддержку демократии в Армении. ЕС выразил готовность и принял участие в обеспечении безопасности вокруг Армении. Я имею в виду развертывание гражданской наблюдательной миссии. ЕС также выразил готовность поддержать укрепление экономической устойчивости Армении. Вы знаете, что ЕС обладает богатыми демократическими традициями и имеет свободную конкурентную среду…", - заявил он.
В свою очередь премьер Армении Никол Пашинян отметил, что основной посыл его выступления в Европарламенте осенью 2023 года заключался в готовности Армении быть ближе к Евросоюзу настолько, насколько ЕС сочтет это возможным. Пашинян также напомнил о последовавших за этим событиях, в частности, упомянул состоявшуюся 5 апреля 2024 года по инициативе ЕС трехстороннюю встречу Армения-ЕС-США, назвав ее формат беспрецедентным.
По его словам, после этого на фоне откликов была сформирована гражданская инициатива, которая в установленном Конституцией Республики Армения порядке набрала 50 000 подписей и представила законодательную инициативу. Как указал он, де-юре позиция политического большинства заключается в том, что правительство не возражает против принятия данного закона.
“Это не означает членства Армении в ЕС в прямом смысле, потому что для достижения этой точки решение не может быть принято на уровне постановления правительства. Решение на этом этапе может быть принято только путем референдума. Другого варианта нет”, - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что даже если правительство примет решение сейчас, принять такое решение можно будет только путем референдума.
“При любом из сценариев Армения может стать членом ЕС только в том случае, если будет назначен референдум и решение наберет нужное количество голосов в установленном Конституцией порядке”, - заявил премьер.
По его словам, в его представлении нужно обсудить и разработать совместную с ЕС "дорожную карту".
"В моем понимании, до начала переговоров по упомянутой дорожной карте Армении ничего другого делать не надо. Я это говорю для того, чтобы в обществе сформировались правильные ожидания", - отметил премьер.