Եվրախորհրդարանի պատգամավորը խիստ մտահոգիչ է համարում Ալիևի ագրեսիվ հայտարարությունները Հայաստանի հասցեին 01/09/2025   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանի բելգիացի պատգամավոր Գերոլֆ Անեմանսը խիստ մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ագրեսիվ և սպառնալից հայտարարությունները Հայաստանի նկատմամբ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Եվրախորհրդարանի պատգամավորն ընդգծել է, որ Ալիևի հայտարարությունները հստակ ցույց են տալիս Ադրբեջանի կառավարության վտանգավոր մտածելակերպը։ Նրա խոսքով՝ այս հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը հետաքրքրված չէ երկարատև խաղաղությամբ:
Նա հույս է հայտնել, որ կարող է լինել արդար խաղաղության պայմանագիր՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և Արցախի հայերի մշակութային ժառանգության նկատմամբ հարգանքի հիմունքներով։ «Մենք նաև հավատում ենք, որ Հայաստանը անում է ամեն ինչ խաղաղությանն աջակցելու համար: Այժմ հարցը միջազգային հանրության և Մինսկի խմբի ուսերին է՝ ստիպել Ադրբեջանին իրական ջանքեր գործադրել բանակցությունների սեղանի շուրջ», - ասել է Անեմանսը։
Անդրադառնալով Ալիևի առաջ քաշած այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվին՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը նշել է, որ դա իրականում ոչ այլ ինչ է, քան պատմական փաստերի խեղաթյուրում՝ ուղղված այն տարածքների վրա իրավունքներ առաջ քաշելուն, որոնք, համաձայն միջազգային իրավունքի, գտնվում են Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո: «Նախագահ Ալիևն ու նրա ռեժիմը բազմիցս ներկայացրել են այսպիսի տարածքային պահանջներ։ Այս նարատիվն օգտագործելով՝ նրանք արդարացնում են Արցախը բռնակցելն ու  Հայաստանի նկատմամբ հետագա ռազմական ագրեսիան։ Նրանք ձգտում են զանգվածային վերաբնակեցմամբ փոխարինել էթնիկ հայերին ինչպես Արցախում, այնպես էլ այն տարածքներում, որոնք նրանք անվանում են «Արևմտյան Ադրբեջան»», - ասել է եվրախորհրդարանականը։
Անեմանսը հիշեցրել է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի աշխարհառազմավարական նպատակն է իրենց միջև ուղղակի տարածքային կապ ապահովելը, իսկ Հայաստանը բառացիորեն կանգնած է նրանց ճանապարհին իր աշխարհագրական դիրքի պատճառով: «Ալիևի վերջին հայտարարությունները «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ շատ խոսուն էին այս առումով: Նա բացահայտ հայտարարում է, որ ցանկանում է կապ հաստատել Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև այս միջանցքով, որն անցնում է Հայաստանի տարածքով՝ խախտելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու միջազգային իրավունքը», - ասել է Անեմանսը։
Եվրապատգամավորը համոզված է՝ Ալիևի ռեժիմի հռետորաբանությունը, գաղափարախոսությունը և ռազմավարական ծրագրերը հաշվի առնելով՝ Հայաստանը պետք է հնարավորինս ապահովի իր անվտանգությունը։
Խոսելով Հայաստանի կառավարության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին՝ եվրապատգամավորը նշեց, որ այն մեծ ներուժ ունի և կարող է զգալիորեն նպաստել Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդմանը: Ըստ պատգամավորի՝ նախագիծը կունենա դրական ազդեցություն Հայաստանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Իրանի միջև տնտեսական զարգացման և առևտրի վրա:
«Տնտեսական ասպեկտից ոչ պակաս կարևոր է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի դրական ազդեցությունը տարածաշրջանի տարբեր ժողովուրդների միջև դիվանագիտական, մշակութային և քաղաքական կապերի վրա: Երկրների միջև աճող առևտուրն ու փոխադրումները կարող են նպաստել փոխըմբռնման և խաղաղության հասնելու նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմնական սկզբունքները տարածաշրջանում հավասար հարաբերությունների իդեալական չափանիշներ են առաջարկում», - եզրափակել է Գերոլֆ Անեմանսը՝ հավելելով, որ իհարկե, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հետ կապված կան շատ լուրջ մարտահրավերներ, դրանցից ամենամեծը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատրաստակամության բացակայությունն է՝ ներգրավվել կայուն և երկարատև խաղաղության մեջ և աշխատել այս նպատակի համար մյուս գործընկերների, ինչպես օրինակ՝ Հայաստանի հետ:
21:39 08/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանական ավիաընկերությունը դադարեցրել է թռիչքները դեպի Կազան
21:59 07/01/2025  |  Միջազգային լրահոսՀայաստանում ֆաշիզմը կոչնչացնի կամ Հայաստանի ղեկավարությունը, կամ մենք․ Ալիևը կրկին հոխորտացել է
21:01 06/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում կրկին իրարանցում է. կրկին մեղադրում են Ֆրանսիային
19:58 06/01/2025  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ապատեղեկատվություն տարածելով ստուգում է տրամադրությունները՝ հետագա գործողությունները պլանավորելու համար․ ադրբեջանագետ
14:54 02/01/2025  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում թանկացրել են գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագները
20:39 30/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան և Ադրբեջանը պայմանավորվել են ավելացնել սահմանային անցակետերի թողունակությունը
14:55 30/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում թմրաշրջանառության համար ձերբակալել են հայտնի դերասանի
18:54 29/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջան կսահմանափակի երկրում ռուսաստանցիների՝ առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը

Баку не заинтересован в длительном мире: депутат Европарламента считает агрессивные заявления Алиева в адрес Армении крайне тревожными 01/09/2025 12:23 | Лента новостей
Депутат Европарламента от Бельгии Герольф Аннеманс агрессивные заявления и угрозы президента Азербайджана Алиева в адрес Армении назвал крайне тревожными.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе депутат Европарламента подчеркнул, что заявления Алиева наглядно демонстрируют опасный образ мышления правительства Азербайджана. Эти заявления свидетельствуют о том, что Азербайджан не заинтересован в длительном мире.
Он выразил надежду, что может быть заключен справедливый мирный договор на основе уважения суверенитета Армении и культурного наследия армян Арцаха. “Мы считаем, что Армения делает все возможное для поддержания мира. Теперь вопрос того, чтобы заставить Азербайджан приложить реальные усилия за столом переговоров, лежит на плечах международного сообщества и Минской группы ”, - заметил Аннеманс.
Говоря о продвигаемом Алиевым фальшивом нарративе т.н. “западного Азербайджана”, депутат Европарламента отметил, что на самом деле это не более чем искажение исторических фактов, направленное на утверждение прав на территории, которые, согласно международному праву, находятся под суверенитетом Армении. “Президент Алиев и его режим неоднократно выдвигали подобные территориальные требования. Используя этот нарратив, они оправдывают аннексию Арцаха и последующую военную агрессию против Армении. Они стремятся путем массового переселения заменить этнических армян как в Арцахе, так и на территориях, которые они называют “западным Азербайджаном”, - заявил депутат Европарламента.
Аннеманс напомнил, что геостратегическая цель Турции и Азербайджана - обеспечить прямую территориальную связь между собой, а Армения ввиду своего географического положения буквально стоит у них на пути. “Последние заявления Алиева по “зангезурскому коридору” весьма показательны в этом плане. Он открыто заявляет, что хочет установить связь между Турцией и Азербайджаном через этот коридор, который проходит по территории Армении, нарушая суверенитет Армении и международное право”, - сказал Аннеманс.
Депутат Европарламента убежден, что, принимая во внимание риторику, идеологию и стратегические планы алиевского режима, Армения должна максимально обеспечить свою безопасность.
Говоря о проекте “Перекресток мира” правительства Армении, депутат Европарламента отметил, что он имеет большой потенциал и может внести значительный вклад в укрепление стабильности на Южном Кавказе. По словам депутата, проект окажет положительное влияние на экономические отношения между Арменией, Грузией, Турцией, Азербайджаном и Ираном.
“Не менее важным, чем экономический аспект, является положительное влияние проекта “Перекресток мира” на дипломатические, культурные и политические связи между различными народами региона. Расширение торговли и перевозок между странами может способствовать созданию благоприятных условий для взаимопонимания и достижения мира. Основные принципы проекта “Перекресток мира” предлагают идеальные стандарты равноправных отношений в регионе”, - заключил Герольф Анеманс. Но, добавил он, конечно, существуют очень серьезные вызовы, связанные с этим проектом. Наибольшей из причин является нежелание Азербайджана и Турции участвовать в установлении стабильного и длительного мира и работать над достижением этой цели с другими партнерами, такими, как например, Армения.