Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դարձավ 80 տարեկան 01/09/2025   10:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահը ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։ 1946 թվականին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Երևան։ Կրթությունն ստացել է Երևանի պետական համալսարանում (բանասիրական ֆակուլտետի արևելագիտության բաժին, 1963-68), ուսումը շարունակել ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայում (Արևելագիտության ինստիտուտի Լենինգրադի բաժանմունք, 1969-1972)։ Ավարտելով Երևանի պետական համալսարանի ռազմագիտական ամբիոնի քառամյա դասընթացները՝ ստացել է ռազմական թարգմանչի մասնագիտացում։
Քաղաքական ակտիվությունն սկսել է 1960-ական թվականներին ծագած ուսանողական խմորումների ժամանակ։ Գործուն մասնակցություն է ունեցել Արցախյան շարժմանը, Արցախյան ազատամարտին, ղեկավարել Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը, ապա ընտրվել Հայաստանի նորաստեղծ Հանրապետության նախագահ։ Նախագահի պաշտոնից հրաժարվել է 1998 թվականի փետրվարի 3-ին։
«Ով խառնվում է քաղաքականությանը, նա պետք է պատրաստ լինի ե՛ւ օրհնանք, ե՛ւ անեծք լսելու: Ով պատրաստվում է ազգին ծառայել, նա ազգից պարգեւներ ակնկալելու կամ նրանից խռովելու իրավունք չունի»՝ նրա այս խոսքն է որպես հիշեցում նշված նրա ֆեյսբուքյան էջում։
21:32 25/12/2024  |  ՔաղաքականԻնչի՞ շուրջ բանավիճեմ քեզ հետ, երբ բանավեճի առարկան՝ հազարամյակների հայկական Արցախը, քո արկածախնդրության պատճառով այլևս գոյություն չուն․ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ Փաշինյանին
19:59 24/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը հանդիպել է առաջին նախագահի հետ
21:36 27/08/2024  |  ՔաղաքականՀայության թշնամիների հզոր գունդ էր ձևավորվել. Ալվրցյան (Տեսանյութ)
20:39 25/03/2024  |  ՔաղաքականԱզատ մամուլը շատ կոշտ հետապնդման էր ենթարկվում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք, հիմա ականատես ենք նույն գործընթացներին. «փոդքասթը» հավասարեցված է մամուլին. Նախշքարյան
18:05 31/07/2023  |  ՔաղաքականՏեր-Պետրոսյանը ԱՄՆ դեսպան Քվինի հետ մեկ ժամից ավել խոսել է ԼՂ հումանիտար ճգնաժամին առնչվող հարցեր
12:17 27/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՂարաբաղցիներն ապրում են առճակատման առաջնագծում, ուստի ավելի սուր են ընկալում իրողությունները. հայաստանցիներից բացառիկ նրբանկատություն է պահանջվում. Տեր-Պետրոսյան
21:36 13/07/2023  |  ՔաղաքականԼեւոն Տեր-Պետրոսյանը հենց տեղում խեղդեց այդ նախաձեռնությունը ու Փաշինյանի նման չգնաց անհեթեթ բացատրությունների. Վարդան Օսկանյան (տեսանյութ)

Первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну исполнилось 80 лет 01/09/2025   11:23
Сегодня исполняется 80 лет со дня рождения первого президента Республики Армения Левона Тер-Петросяна.
Левон Тер-Петросян родился 9 января 1945 года в городе Алеппо (Сирия). В 1946 году семья Тер-Петросянов переехала в Армению.
В 1968 году Левон Тер-Петросян окончил отделение востоковедения филологического факультета Ереванского государственного университета. В 1971 году окончил аспирантуру Ленинградского института востоковедения. В 1972 году защитил кандидатскую, а в 1987 году - докторскую диссертацию. В 1972-78 гг. работал в институте литературы Армении им. М.Абегяна в качестве научного сотрудника. В 1978-85 гг. занимал должность научного секретаря Института древних рукописей (Матенадаран) им. Месропа Маштоца. С 1985 г. работал в том же институте в качестве старшего научного сотрудника.
Автор более чем 70 научных работ (на армянском, русском и французском языках). Является членом Союза писателей Армении, Французского Азиатского общества, Академии Мхитаристов в Венеции, а также почетным доктором университета Ла Верна.
Его политическая деятельность началась во время студенческих волнений 1960-х годов. Он принимал активное участие в Арцахском движении, Арцахской освободительной войне, возглавлял Верховный Совет Армянской ССР, а затем был избран первым президентом новообразованной Республики Армения. 3 февраля 1998 года Тер-Петросян подал в отставку с поста президента.
"Тот, кто ввязывается в политику, должен быть готов услышать как благословения, так и проклятия. Тот, кто собирается служить нации, не имеет права ожидать наград от нации или обижаться на нее", — приводятся слова Левона-Тер-Петросяна на его странице в Facebook.