Հայաստանը լուծումներ է առաջարկել Բաքվին. վստահ ենք դրանք փոխընդունելի են. Միրզոյան 01/08/2025 14:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Խաղաղության պայմանագրի շուրջ մեր հերթական առաջարկը Բաքու ենք ուղակել ենք 1.5 ամիս առաջ։ Առայժմ սպասում ենք ադրբեջանական կողմի արձագանքին։ Այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միզոյանը։
«Կհիշեք, որ մենք օգոստոսին առաջարկեցինք ստորագրել համաձայնություն ունեցող 13 հոդվածները և նախաբանը։ Ադրբեջանական կողմը սա մերժեց, և այս պահին ունենք 17 քննարկվող հոդվածներից 15 համաձայնեցված կետ։ Տեսնենք, թե ինչպիսին կլինի չհամաձայնեցված 2 հոդվածների վերաբերյալ մեր առաջարկների առնչությամբ արձագանքը։ Մենք վստահ ենք, որ փոխընդունելի լուծումներ ենք առաջարկել, որոնք հնարավորություն կտան հնարավորինս հիմնարար և ամբողջական լուծում տալ գոյություն ունեցող խնդիրներին»,-ասաց նախարարը։

Ереван предложил Баку взаимоприемлемые решения по мирному договору – глава МИД Армении 01/08/2025   14:45  |  Лента новостей
Ереван примерно полтора месяца назад направил Баку очередное предложение по мирному договору; пока ждем реакции азербайджанской стороны. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мизоян на итоговой пресс-конференции.
"Вы помните, что мы в августе предлагали подписать 13 статей соглашения и преамбулу. Азербайджанская сторона ответила отказом,  на данный момент у нас есть 15 согласованных пунктов из 17 обсуждающихся статей. Посмотрим, какой будет реакция на наши предложения по двум несогласованным статьям. Мы уверены, что предложили взаимоприемлемые решения, которые обеспечат по возможности полное и обоснованное решение существующих проблем", - сказал Мирзоян.