Քանի դեռ շինծու մեղադրանքներ կան ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից իբր սահմանին կրակոցներ արձակելու վերաբերյալ՝ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ներկայությունը համարում ենք պահանջված. ԱԳ նախարար 01/08/2025 14:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին շարունակում է տեղսակայված մնալ ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելությունը։ Այն կարևոր գործոն է հատկապես այն ժամանակներում և այն հռետորաբանության պայմաններում, որում մենք ապրում ենք և որին մենք ականատես ենք լինում։ Այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միզոյանը։
«Մեր համոզմունքն է, որ քանի դեռ ՀՀ-ն չունի սահմանազատված սահմաններ կամ այն հատվածներում, որտեղ ՀՀ-ն չունի սահմանազատված հատվածներ Ադրբեջանի հետ և քանի դեռ լինում են շինծու մեղադրանքներ՝ ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից իբր կրակոցներ արձակելու և խաղաղությունը խախտելու վերաբերյալ, ինչին ականատես եղանք նաև օրեր առաջ, այս պայմաններում մենք շարունակելու ենք ԵՄ քաղաքացիական առաքելության և համարում ենք նրանց ներկայությունը պահանջված»։

Ереван считает присутствие гражданской наблюдательной миссии ЕС на границе востребованным 01/08/2025 15:54 | Лента новостей
Глава МИД Армении назвал присутствие гражданской наблюдательной миссии ЕС на границе востребованной на фоне вбрасываемых Баку надуманных обвинений.
"Считаю важным подчеркнуть, что на границе между Арменией и Азербайджаном продолжает дислоцироваться гражданская миссия ЕС. Она является важным фактором особенно во времена и в условиях той риторики, при которых мы живем и свидетелями которых являемся. Мы убеждены в том, что в условиях, пока у Армении нет делимитированой границы или есть участки, где нет делимитированой границы с Азербайджаном, и пока продолжаются надуманные обвинения в якобы обстрелах или нарушении мира со стороны ВС Армении, свидетелями чего мы стали пару дней назад, мы продолжим нуждаться в гражданской миссии ЕС и считаем их присутствие востребованным", - сказал глава МИД Армении Арарат Мирзоян на итоговой пресс-конференции в среду, 8 января.