Ռուսաստանը փոխել է իր դաշնակցային հարաբերությունները և աջակցել է Ադրբեջանի գործողություններին ԼՂ-ում․ Մակրոն 01/06/2025 19:20 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանը փոխել է իր դաշնակցային հարաբերությունները և աջակցել է Ադրբեջանի գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղում։
Այս մասին այսօր Փարիզում ամենամյա դեսպանական համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Մակրոնի խոսքով՝ դա տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ «առաջին անգամ Հայաստանն ունի վճռական վարչապետ, որը չզիջեց նրան»։
Նա նաև մեղադրել է Ադրբեջանին Ֆրանսիային ապակայունացնելու փորձելին մեջ և անընդունելի է համարել այն, որ Ադրբեջանը, միջամտություն է իրականացնում Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքներում, այդ թվում՝ Նոր Կալեդոնիայում։ Նա Ադրբեջանի այս վարքագիծը կապել է այն բանի հետ, որ Փարիզը «պաշտպանում է միջազգային իրավունքը և Հայաստանը»։

Россия изменила своим союзническим отношениям и поддержала действия Азербайджана в Нагорном Карабахе - Макрон 01/07/2025 10:19 | Международные новости
Россия изменила своим союзническим отношениям и поддержала действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, заявил президент Франции Эммануэль Макрон на встрече с зарубежными послами в Елисейском дворце.
По словам Макрона, это произошло по той причине, что "впервые у Армении появился решительный премьер-министр, который не поддался ей".
Макрон также обвинил Азербайджан в попытках дестабилизации Франции. Он назвал неприемлемым вмешательство со стороны Азербайджана на большинстве своих заморских территорий, особенно в Новой Каледонии.
Макрон связал поведение Азербайджана с тем фактом, что Париж защищает международное право и Армению.