Հայաստանում 2024թ.-ի հունվար-ապրիլ ամիսներին հայտնաբերվել է մետապնևմավիրուսի 50 դեպք
ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել Արցախից բռնի տեղահանված 5650 անձ 01/03/2025 12:22 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
2024 թ. դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմում է ներկայացրել Արցախից բռնի տեղահանված 6802 անձ, որից 5650-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության մամլո խոսնակ Օֆելյա Հարությունյանը:
111. 460 բռնի տեղահանված արցախցու տրամադրվել է Ժամանակավոր պաշտպանության վկայական:
Նշված վկայականները արցախցիներին տրամադրվել էր վեց ամսից մինչեւ մեկ տարի ժամկետով ու արցախցիների մոտ մտավախություն կա, ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշել էր բռնի տեղահանված Նարե Սիմոնյանը, որ այս տարի նորից կանգնելու են փաստաթղթերի խնդրի, կարգավիճակի ընտրության առաջ:

Более 5 тыс. вынужденных переселенцев из Арцаха получили гражданство Армении 01/03/2025   12:35  |  Геноцид в Арцахе
По состоянию на 30 декабря 2024 года 6802 вынужденных переселенцев из Арцаха подали заявления на получение гражданства Республики Армения. Из них 5650 человек указом президента РА получили гражданство Армении. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь Службы миграции и гражданства МВД Армении Офелия Арутюнян.
111 460 вынужденным переселенцам из Арцаха предоставлено свидетельство о временной защите.
Вышеупомянутые свидетельства выданы арцахцам на срок от шести месяцев до одного года. У арцахцев, как заявила в беседе с "ФактИнфо" вынужденная переселенка Наре Симонян, возникли опасения, что в этом году они снова столкнутся с проблемой выдачи документов и выбора статуса.