ԱՄՆ-ն պատրաստ է աշխատել Բաքվի ու Երևանի հետ ցանկացած ձևաչափով՝ համաձայնության հասնելու համար 01/03/2025 11:59 | Քաղաքական
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է աշխատել Երևանի ու Բաքվի հետ ցանկացած ձևաչափով, որը կարող է կողմերի համար առաջընթաց ապահովել։
Ի պատասխան «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցման՝ ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից, մասնավորապես, նշել են․ «Միացյալ Նահանգների կառավարությունն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի, որն էական նշանակություն ունի անվտանգ և բարգավաճ Հարավային Կովկասի համար։ Մենք պատրաստ ենք աշխատել երկու կողմերի հետ ցանկացած ձևաչափով, որտեղ երկու կողմերը կարող են պայմանավորվել, թե որտեղ կարող են առաջընթաց գրանցել»:

Вашингтон готов работать с Ереваном и Баку в любом формате для достижения прогресса 01/03/2025 12:23 | Политика
Вашингтон готов работать с Ереваном и Баку в любом формате, который может обеспечить прогресс для сторон, заявили в Госдепартаменте США.
"Правительство США содействует усилиям Армении и Азербайджана по достижению устойчивого и достойного мирного соглашения, имеющего существенное значение для безопасного и процветающего Южного Кавказа. Мы готовы работать с обеими сторонами в любом формате, при котором две стороны смогут договориться о том, где могут добиться прогресса", - говорится в заявлении Госдепа в ответ на запрос армянской службы "Голоса Америки".