Հայկական արբանյակի «մոլորությունը»՝ Տիեզերքում և նախաքննական մարմիններում 01/02/2025 19:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Տիեզերք բարձրացած առաջին հայկական արբանյակի մոլորված դեգերումները՝ կոռուպցիոն սկանդալի կենտրոնում։ Արբանյակի ծրագրում հնարավոր չարաշահումների գործով իրավապահները թաքցնում են, թե որքան է կազմում պետությանը պատճառված վնասը, ավելին, պետական գաղտնիք են համարում անգամ քրեական վարույթի նախաձեռնումը:
Հիշեցնենք, որ Տիեզերք բարձրացած հայկական առաջին արբանյակին առնչվող քրեական վարույթը քննվում է ՀԿԿ-ում։ Գործն, ըստ մամուլի հրապարակումների, առնչվում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից արբանյակի ծրագրում հնարավոր չարաշահումներին, այդ ժամանակ նախարարը ներկայիս նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն էր։
Պատկան մարմինները, սակայն, հրաժարվում են պաշտոնական որեւէ տեղեկություն տրամադրել հերթական կոռուպցիոն սկանդալի մասին:
Մասնավորապես, «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ պարզելու, թե ինչ փուլում է գտնվում տիեզերք բարձրացած հայկական առաջին արբանյակին առնչվող քրեական վարույթը, որ հոդվածի հատկանիշներով է նախաձեռնվել և երբ, քննությամբ պարզվե՞լ է արդյոք, թե որքան է կազմում պետությանը պատճառված վնասը, եթե այո, ապա որքան է այն կազմում, արդյոք որևէ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվել է, հարցաքննվել է ԲՏԱ նախկին նախարար, այսօր՝ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, թե ոչ։ Կառույցից, սակայն, հրաժարվել են տեղեկություն տրամադրել։
«Հարցմամբ նշված տեղեկատվությունը չի կարող տրամադրվել «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով»,- նշել են դատախազությունից։ Սույն հոդվածը սահմանում է, որ տեղեկատվություն տնօրինողը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասում սահմանված դեպքերի, մերժում է տեղեկության տրամադրումը, եթե դա պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առևտրային գաղտնիք։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ևս տեղեկություն ստանալ չի հաջողվել։ Այս կառույցից էլ մերժել են տեղեկության տրամադրումը՝ մեջբերելով նույն հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը, այն է՝ տեղեկությունը պարունակում է պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալները։
Սա արդեն նորամուծություն է ներդրված նոր գլխավոր դատախազի օրոք առ այն, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանն առնչվող կոռուպցիոն գործերը պետական գաղտնիք են ու փորձում են իրենց հովանու տակ վերցնել թե Փաշինյանին, թե այս դեպքում նաեւ Վահագն Խաչատուրյանին:

"Блуждания" армянского спутника в космосе и органах предварительного следствия 01/03/2025   10:41  |  Лента новостей
Скитания блуждающего первого армянского спутника, запущенного в космос, оказались в центре коррупционного скандала. Правоохранители умалчивают о размере причиненного государству ущерба по делу о возможных злоупотреблениях в проекте спутника. Более того, государственной тайной они считают даже инициирование уголовного дела.
Напомним, уголовное производство относительно первого спутника, запущенного в космос, находится в ведении Антикоррупционного комитета(АКК). Дело, согласно публикациям в СМИ, касается возможных злоупотреблений со стороны министерства высокотехнологической промышленности в проекте спутника. В то время министром был нынешний президент Армении Ваагн Хачатурян.
В частности, "ФактИнфо" направило письменный запрос в Генеральную прокуратуру РА с тем, чтобы уточнить, на каком этапе находится уголовное производство касательно первого армянского спутника, запущенного в космос, по какой статье и когда оно было инициировано. Агентство также поинтересовалось, удалось ли следствию установить размер причиненного государству ущерба; если да, то сколько он составляет. Агентство также пыталось выяснить, инициировано ли уголовное преследование в отношении какого-либо лица, был ли допрошен бывший министр высокотехнологической промышленности, ныне президент РА Ваагн Хачатурян. В ведомстве, однако, отказали в предоставлении информации.
"Указанные в запросе сведения не могут быть предоставлены на основании пункта 1 части 1 статьи 8 закона РА «О свободе информации»", - отметили в прокуратуре.
Данная статья гласит, что обладатель информации, за исключением случаев, установленных частью 3 настоящей статьи, отказывает в предоставлении сведения, если оно содержит государственную, служебную, банковскую, коммерческую тайну. Не удалось получить информацию и в Антикоррупционном комитете. И в этом ведомстве отказали в предоставлении информации, сославшись на п.3 ч.1 той же статьи, а именно: информация содержит не подлежащие огласке данные предварительного следствия.
Это уже внедренное при новом генпрокуроре новшество, заключающееся в том, что связанные с правительством Никола Пашиняна дела о коррупции являются государственной тайной, и при котором предпринимается попытка взять под свое крыло как Пашиняна, так и в данном случае Ваагна Хачатуряна.
13:18 26/12/2024  |  Криминальная хроникаЗадержан экс-глава Водного комитета Армении Ваагн Геворкян
11:12 10/12/2024  |  Гражданское правоСрбуи Галян признана пионером в борьбе с коррупцией, награду ей вручил госсекретарь США Блинкен
12:15 06/12/2024  |  Криминальная хроникаАрестованы заместитель главы общины Арарат и еще один сотрудник муниципалитета
14:23 05/12/2024  |  Лента новостейПарламент Армении избрал экс-прокурора членом комиссии по предупреждению коррупции
11:50 27/11/2024  |  Криминальная хроникаСледователь СК Армении задержан по делу о коррупции
15:14 25/11/2024  |  Криминальная хроникаСотрудник ереванской префектуры Кентрон арестован по делу о коррупции
17:02 19/11/2024  |  Лента новостейДепутата парламента Армении Овика Агазаряна допросили по делу о коррупции