Վրաստանի նոր նախագահն իր առաջին ելույթում խոսել է երկրի ապագայի մասին 12/30/2024 14:10 | Միջազգային լրահոս
Վրաստանի նորընտիր նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին իր առաջին ելույթում հաստատել է, որ երկիրը կշարունակի իր ընթացքը Եվրամիությանն անդամակցելու ուղղությամբ, գրում է Взгляд-ը։
«Մենք ձգտում ենք 2030 թվականին դառնալ Եվրամիության լիիրավ անդամ, քանի որ դա մեր ժողովրդի քաղաքակիրթ ընտրությունն է, որն ամրագրված է մեր Սահմանադրությամբ», - նշել է Կավելաշվիլին։
Նախագահը հավաստիացրել է, որ մինչև 2028 թվականը Վրաստանը կկատարի Եվրամիության հետ 2014 թվականին կնքված Ասոցացման համաձայնագրի պայմանների ավելի քան 90 տոկոսը, ինչպես նաև հաստատել է Թբիլիսիի պատրաստակամությունը Բրյուսելի հետ բանակցություններ վարել կազմակերպությանը երկրի անդամակցության շուրջ ցանկացած ժամանակ, եթե ԵՄ-ն առաջարկի դա նրանց:

Новый президент Грузии Кавелашвили подтвердил курс на евроинтеграцию 12/30/2024 14:35 | Международные новости
Грузия продолжит прозападную внешнюю политику, заявил новый президент Грузии Михаил Кавелашвили в своем первом публичном выступлении в понедельник перед грузинскими послами. Об этом сообщает "Взгляд".
«Мы стремимся стать полноправным членом Евросоюза в 2030 году, так как это цивилизованный выбор нашего народа, который закреплен нашей Конституцией», – приводит издание слова президента Грузии.
Кавелашвили заверил, что «к 2028 году Грузия выполнит более чем на 90 процентов условия заключенного в 2014 году с ЕС Соглашения об ассоциации», а начать переговоры о членстве в ЕС Тбилиси готов с Брюсселем в любое время, если это предложит Евросоюз.