Այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» հռետորաբանությունը մտահոգիչ է և հետագայում կարող է օգտագործվել որպես պատերազմի հավակնություն․ շվեդ պատգամավոր 12/27/2024   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից հնչող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի մասին հռետորաբանությունը մտահոգիչ է, քանի որ այն գաղափարը, թե Հայաստանը կամ վերջինիս տարածքի մասերն «Արևմտյան Ադրբեջան» են, ապագայում կարող է օգտագործվել որպես պատերազմի հավակնություն։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքի մասին խոսույթներին, Հայաստանի կողմից ձեռք բերվող սպառազինությունների թեմային և այդ հարցում Բաքվից հնչող մեղադրանքներին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում հետագա էսկալացիայի հավանականությանը։
Խոսելով ադրբեջանական հերթական հակահայ նարատիվի՝ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքի մասին, որի միջոցով պաշտոնական Բաքուն փորձում է արդարացնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնությունները՝ շվեդ պատգամավորն այդ ձևակերպումները, միանշանակ, վտանգավոր որակեց։
«Արևմտյան Ադրբեջան» հռետորաբանությունը մտահոգիչ է. նույնիսկ, եթե Ալիևն այսօր պնդում է, որ ինքը խոսում է միայն տեղահանված մարդկանց վերադարձի իրավունքի մասին, դա բոլորովին այլ կերպ էր հնչում ոչ վաղ անցյալում։ Այն գաղափարը, որ Հայաստանը կամ վերջինիս մասերը «Արևմտյան Ադրբեջան» են, ապագայում կարող է օգտագործվել որպես պատերազմի հավակնություն»,-ընդգծեց պատգամավորը:
Էրիկ Հելսբորնն, անդրադարձ կատարելով տարբեր գործընկերներից զենք ձեռք բերելու համար Հայաստանին ուղղված Ադրբեջանի մեղադրանքներին, ընդգծեց, որ  պետության սեփական պաշտպանական կարողությունների զարգացումն ինքնին ագրեսիայի ակտ չի համարվում, իսկ ուժեղ պաշտպանություն ունենալը նույնիսկ կարող է զսպիչ գործոն հանդիսանալ։
«Բաքվի այս փաստարկը նորություն չէ, և այսօր առավել մեծ իմաստ չունի, քան 3 կամ 5 տարի առաջ։ Պաշտպանական կարողությունների զարգացումն ինքնին ագրեսիայի ակտ չէ: Երբ Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա, Շվեդիան և ՆԱՏՕ-ի շատ այլ երկրներ պատասխանեցին ռազմական բյուջեի ավելացմամբ: Սա չի նշանակում, որ մենք նախատեսում ենք հարձակվել Ռուսաստանի կամ նրա դաշնակիցների վրա։ Ուժեղ պաշտպանությունը զսպող միջոց է, որը կարող է կանխել պատերազմների սկիզբը: Ժամանակակից տեխնիկայով ավելի հզոր հայկական պաշտպանությունը՝ լավ է խաղաղության համար, այլ ոչ թե հակառակը»,-ընդգծեց Էրիկ Հելսբորնը։
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորը, խոսելով նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ օրեր առաջ արված այն հայտարարության մասին, որ եթե Ադրբեջանը Հայաստանի վրա հարձակվելու մտադրություններ չունի, ապա Հարավային Կովկասում էսկալացիայի հավանականությունը զրոյական է, հույս հայտնեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունները հաջող ավարտ կունենան և տևական խաղաղության կհանգեցնեն։
Շվեդ պատգամավորը նաև անհեթեթ որակեց այն պնդումը, թե Հայաստանը պատրաստվում է ներխուժել Ադրբեջան։
«Ադրբեջան հայկական ներխուժման գաղափարն, իհարկե, ամբողջովին անհեթեթ է, մյուս կողմից, ադրբեջանական ներխուժումը հայկական տարածք՝ այդպես չէ։ Հուսանք, որ բանակցությունները հաջող կանցնեն, և կլինի երկարատև խաղաղություն»,-նշեց զրուցակիցն՝ ընդգծելով, որ, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի պատմությունը՝ ոչ ոք չի կարող Հայաստանին մեղադրել զգուշավոր լինելու մեջ:
14:37 24/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում բենզինի դեֆիցիտ է. SOCAR-ը պարզաբանել է իրավիճակը
13:25 24/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ձերբակալել են TikTok-ի աստղ բանաստեղծուհուն
12:29 21/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱյս տարի Ադրբեջանում տեղի է ունեցել 505 ՃՏՊ, զոհվել է 344 մարդ
10:49 21/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին մեկ ամսում 4 մագնիտուդին մոտ ու ավելի 17 երկրաշարժ է արձանագրվել Ադրբեջանում․ Նիկոլայ Գրիգորյան
22:43 19/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքու են ժամանել Իտալիայի ռազմական փորձագետները
15:16 19/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ավելի քան 50 դպրոցականներ թունավորվել են դասի ժամանակ
14:45 18/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում կնոջ են սպանել՝ քարով հարվածելով գլխին
12:18 13/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻզմիր քաղաքում բացվել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան համայնքի» Թուրքիայի գրասենյակը

Риторика о т.н. “западном Азербайджане” вызывает беспокойство и в будущем может быть использована в качестве повода для войны – шведский депутат 12/27/2024   11:38  |  Лента новостей
Риторика Азербайджана о так называемом “западном Азербайджане” конечно, вызывает беспокойство, поскольку идея о том, что Армения или части ее территории являются “западным Азербайджаном”, в будущем может быть использована как предлог для войны.
Такое мнение в интервью корреспонденту Арменпресс высказал депутат парламента Швеции Эрик Хелсборн, коснувшись звучащих из Азербайджана высказываний о так называемой общине “западный Азербайджан”, теме вооружений, приобретаемых Арменией, и обвинений Баку в этом вопросе, а также вероятности дальнейшей эскалации на Южном Кавказе
Говоря о другом азербайджанском антиармянском нарративе, якобы “общине западный Азербайджан”, посредством которого официальный Баку пытается обосновать свои претензии на суверенную территорию Республики Армения, шведский депутат назвал эти формулировки очень опасными.
“Риторика относительно “западного Азербайджана” вызывает беспокойство, даже если Алиев утверждает, что он говорит лишь о праве на возвращение перемещенных лиц, в недавнем прошлом это звучало совершенно иначе. Идея о том, что Армения или ее части являются “западным Азербайджаном”, в будущем может быть использована как предлог для войны”, - подчеркнул депутат.
Эрик Хелсборн, коснувшись обвинений Азербайджана в адрес Армении в приобретении оружия у различных партнеров, подчеркнул, что развитие собственных оборонных возможностей государства само по себе не считается актом агрессии, а наличие сильной обороны может даже стать сдерживающим фактором.
“Этот аргумент Баку не нов, и сегодня он имеет не больше значения, чем 3-5 лет назад. Развитие оборонного потенциала само по себе не является актом агрессии. Когда Россия вторглась в Украину, Швеция и многие другие страны НАТО ответили увеличением своего военного бюджета. Это не означает, что мы планируем атаковать Россию или ее союзников. Сильная оборона является сдерживающим фактором, который может предотвратить начало войн. Более мощная оборона Армении с использованием современных технологий нужна для мира, а не наоборот”, - подчеркнул Эрик Хелсборн.
Хелсборн, обратившись к заявлению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сделанного несколько дней назад, о том, что если у Азербайджана нет намерений напасть на Армению, то вероятность эскалации на Южном Кавказе равна нулю, выразил надежду, что переговоры по нормализации отношений между двумя странами завершатся успешно и приведут к длительному миру.
Он также назвал абсурдом утверждение о том, что Армения собирается вторгнуться в Азербайджан.
“Идея вторжения Армении в Азербайджан, конечно, совершенно абсурдна, с другой стороны, вторжение Азербайджана на территорию Армении таковым не является. Будем надеяться, что переговоры пройдут успешно и наступит прочный мир”, - отметил собеседник агентства, подчеркнув, что, тем не менее, учитывая историю Азербайджана, никто не может обвинить Армению в проявлении осторожности.
10:16 26/12/2024  |  ПолитикаЗахарова прокомментировала предложение Алиева о роспуске Минской группы ОБСЕ
17:37 24/12/2024  |  ПолитикаЭрдоган в беседе с Алиевым заявил, что внимательно следит за ходом мирного процесса между Ереваном и Баку
15:00 20/12/2024Генпрокуратура Армении не комментирует предложение Баку к сотрудничеству по сфабрикованным делам против армян
11:04 20/12/2024  |  ПолитикаВ Госдепе ответили на вопрос по поводу безрезультатности усилий Вашингтона в армяно-азербайджанском урегулировании
10:50 20/12/2024  |  Лента новостейПашинян назвал приемлемой идею взаимного отзыва исков при подписании мирного договора с Баку
10:03 20/12/2024  |  Политика“Конструктивная, но…” – Пашинян озвучил позицию Еревана относительно идеи роспуска Минской группы ОБСЕ
09:53 20/12/2024  |  Лента новостейПашинян заявил, что найдено приемлемое для Еревана и Баку решение по возобновлению железнодорожного сообщения
09:33 20/12/2024  |  Лента новостейАрмения уже договрилась с Турцией о совместной оценке технических требований для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс - Мирзоян
09:12 20/12/2024  |  ИнтервьюЕсли Азербайджан не намерен нападать на Армению, вероятность эскалации равна нулю - Пашинян ответил Алиеву