Բաքվում դատավարության սպասող 16 գերի ունենք. Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ առանձնահատուկ ագրեսիվ վերաբերմունք կա. Բեգլարյան 12/26/2024 11:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում այս պահին ունենք 16 հայ ռազմագերի, որոնք դեռևս դատապարտված չեն, նրանց թվում են նաև Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։ Այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց Արցախի նախկին ՄԻՊ, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Քանի որ հատուկ հայտարարություն է եղել Ռուբեն Վարդանյանի մասով, հատուկ ուշադրություն կա տարբեր միջազգային կառույցների կողմից։ Այս տեսանկյունից, կարծես թե, ադրբեջանական իշխանությունները հատուկ վերաբերմունք են ցուցաբերում՝ բացասական առումով։
Իհարկե, սա կա բոլոր ռազմաքաղաքական ղեկավարների հանդեպ, բայց հատկապես Ռուբեն Վարդանյանի հանդեպ, հաշվի առնելով, որ նրա ընտանիքը և նրա միջազգային իրավաբանական թիմը ավելի հանրայնորեն են պայքարում և ավելի ագրեսիվ են պայքարում նրա դեմ հարուցված քրեական գործերի դեմ։
Ես վստահ եմ, որ բոլոր գործերը կարված են, հաշվի առնելով, թե նաև ռազմաքաղաքական իշխանության դեմ ինչ մեղադրանքներ էին ներկայացնում ի սկզբանե, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանին, որոնք ներառում էին ահաբեկչության կազմակերպում, ֆինանսավորում և այլն։ Իսկ Արցախի ժողովրդի պայքարը որևէ կերպ հնարավոր չէ ահաբեկչության մեջ տեղավորել, որովհետև այն ինչ ռազմական է եղել՝ եղել է ինքնապաշտպանություն, մնացածը՝ քաղաքական է եղել, եղել է մեր հավաքական ու անհատական իրավունքների համար»,-ասաց Բեգլարյանը։

Бегларян указал на подчеркнуто агрессивное отношение властей Азербайджана к Рубену Варданяну 12/26/2024 12:35 | Лента новостей
На данный момент в бакинском плену незаконно удерживаются 16 армян, которым еще не вынесен приговор, среди них - военно-политическое руководство Арцаха. Об этом на пресс-конференции сообщил бывший депутат Арцаха, бывший госминистр Артак Бегларян.
"Специальное заявление в отношении Рубена Варданяна указывает на особое внимание и со стороны властей Азербайджана, и различных международных структур. С этой точки зрения власти Азербайджана, похоже, проявляют подчеркнуто негативное отношение. Конечно, такое отношение ко всем военным и политическим лидерам, но в отношении Рубена Варданяна особенно, учитывая то, что его семья и команда в составе международных юристов ведет более широкую публичную борьбу против уголовных дел, возбужденных против него", - сказал Бегларян.
Он выразил уверенность, что все дела сфабрикованы с учетом обвинений, изначально выдвигаемых против представителей военно-политического руководства, в том числе против Рубена Варданяна, включая "организацию и финансирование терроризма" и т.д.
"Борьбу же народа Арцаха никак невозможно уместить в понятие терроризма, так как все то, что было военным, было самообороной. Остальное было в политической плоскости - ради наших коллективных и личных прав", - отметил Бегларян.