Շվեդ պատգամավորը դրական է գնահատում «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և այդ ուղղությամբ Երևանի կատարած աշխատանքը 12/26/2024   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը դրական է գնահատում Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու այդ ուղղությամբ Երևանի կողմից գործադրվող ջանքերը։
Շվեդ պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների հնարավոր ապաշրջափակմանն, ինչպես նաև այդ հարցում Երևանի և Բաքվի միջև առկա տարակարծություններին։
Խոսելով Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցային ուղիների հնարավոր ապաշրջափակման ուղղությամբ Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նշանակության մասին՝ շվեդ պատգամավորը դրական գնահատեց այդ ուղղությամբ Երևանի գործադրած ջանքերը։
«Դրական է տեսնել, որ Երևանն ակտիվորեն աշխատում է խնդրի լուծման ուղղությամբ»,-ընդգծեց Էրիկ Հելսբորնը։
Շվեդ պատգամավորն, անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ապաշրջափակման հարցում Ադրբեջանը շարունակում է առաջ քաշել այսպես կոչված «միջանցքի» տրամաբանությունը, շեշտեց, որ Հայաստանի տարածքով անցնող բեռնափոխադրումները պետք է կատարվեն՝ համաձայն հայկական պայմանների։
«Հասկանալի է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է ավելի հեշտությամբ մարդկանց և ապրանքները տեղափոխել իր հիմնական տարածքից դեպի արևմտյան էքսկլավի (խմբ․ նկատի է առնվում Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը) տարածք: Բայց Բաքուն պետք է հասկանա, որ հայկական տարածքով անցնող բոլոր փոխադրումները պետք է իրականացվեն հայկական պայմաններով»,-նշեց շվեդ պատգամավորը։
Զրուցակիցն անդրադարձ կատարեց նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջերս արած հայտարարությանը, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնություններ է պարունակում․ «Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ագրեսիաների պատմությունը՝ ես կասեի, որ նման մտահոգությունները հասկանալի են»։
12:19 18/12/2024  |  ՔաղաքականԱլիևը բացահայտել է, թե Երևանի հետ խաղաղության պայմանագրի որ երկու դրույթներն են չհամաձայնեցված
17:54 13/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն արդեն արձագանքել է «Խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ Բաքվի վերջին առաջարկներին
10:21 10/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱլիեւը Շոլցին ասել է, թե ՀՀ Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ
18:17 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմից հայկական կողմին են փոխանցվել խաղաղության պայմանագրի պատասխան առաջարկները
13:08 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀարցվածների 64 % չի հավատում, որ մինչև տարեվերջ «Խաղաղության պայմանագիր» կկնքվի. 90 % -ը կարծում է, որ Հայաստանն այլևս զիջելու ոչինչ չունի. GALLUP

Шведский депутат положительно оценивает проект "Перекресток мира" и работу Еревана в этом направлении 12/26/2024 11:47 | Лента новостей
Депутат шведского парламента Эрик Хелсборн положительно оценивает инициированный Арменией проект "Перекресток мира" и усилия Еревана в этом направлении. Такое мнение шведский депутат выразил в беседе с корреспондентом Арменпресс, касаясь возможной разблокировки каналов связи на Южном Кавказе, а также разногласий между Ереваном и Баку в этом вопросе.
Говоря о значении инициированного Арменией проекта "Перекресток мира" в направлении возможного разблокирования региональных коммуникаций на Южном Кавказе, шведский депутат положительно оценил усилия Еревана в этом направлении.
"Приятно видеть, что Ереван активно работает над решением проблемы", - подчеркнул Эрик Хелсборн.
Касательно того, что Азербайджан продолжает продвигать логику так называемого "коридора" в вопросе снятия блокады, шведский депутат подчеркнул, что грузоперевозки через территорию Армении должны осуществляться в соответствии с армянскими условиями.
"Понятно, что Азербайджан хочет облегчить транспортировку людей и товаров со своей основной территории на территорию западного эксклава (имеется в виду Нахиджеванская Автономная Республика - ред.). Но Баку должен понять, что все перевозки через территорию Армении должны осуществляться на армянских условиях", - заявил шведский депутат.
Собеседник также коснулся недавнего заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в конституции Азербайджана заложены претензии в отношении суверенной территории Республики Армения: "Учитывая историю агрессии Азербайджана, я бы сказал, что такие опасения понятны".