Հունվարի 1-ից հանրային տրանսպորտից օգտվողները վճարելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով. Ավինյան 12/23/2024 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 1-ից հանրային տրանսպորտից օգտվող քաղաքացիներն ուղեվարձը վճարելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով։ Այս մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում հայտարարեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Այսինքն, այլևս կանխիկ վճարելու հնարավորություն հանրային տրանսպորտում չի լինելու։ Այնուամենայնիվ, մեկանգամյա տոմսի համար նաև գործելու է գործող սակագինը, որպեսզի այս ադապտացիոն շրջանն անցնենք։ Գործելու են նաև նոր տոմսային գործիքները, որոնցից կարող են օգտվել այն անձինք, որոնք արդեն իսկ պատրաստ են մուտք գործել համակարգ։ Մենք հունվարի ընթացքում այս տրանսֆորմացիան պետք է ապահովենք՝ հին մոդելից դեպի նոր մոդել։ Սա առաջին թեման էր, որի մասին ես ուզում էի խոսել։ Կարծում եմ, որ սա մեր ամենակարևոր ռեֆորմներից մեկն է։
Իրականում մենք անընդհատ խոսում ենք սակագներից, սակայն չենք խոսում, թե ինչ թվային հնարավորություններ են ստեղծվում այս գործիքների կիրառման արդյունքում»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը։

Оплата проезда в общественном транспорте Еревана с 1 января будет производиться только безналичным способом - Авинян 12/23/2024   12:14  |  Лента новостей
Оплата проезда в общественном транспорте Еревана с 1 января будет производиться исключительно безналичным способом. Об этом заявил мэр Еревана на рабочем заседании в понедельник, 23 декабря.
"То есть впредь возможности производить оплату наличными не будет. Тем не менее для разового билета будет сохранен действующий тариф в целях преодоления этапа адаптации. Также будут задействованы новые билетные инструменты, которыми могут воспользоваться лица, которые уже готовы войти в систему. В январе мы должны полностью обеспечить эту трансформацию, перейдя от старой модели к новой…Полагаю, что это одна из самых важнейших наших реформ", - сказал мэр.
"В действительности мы постоянно говорим о тарифах, но не говорим о том, какие цифровые возможности создаются в результате использования этих инструментов", - добавил Тигран Авинян.