Քննադատների կարծիքով՝ Իլոն Մասկը ԱՄՆ «ստվերային նախագահն» է. WP 12/20/2024 14:44 | Միջազգային լրահոս
Քննադատները Իլոն Մասկին անվանել են Միացյալ Նահանգների «ստվերային նախագահ» այն բանից հետո, երբ նա միջամտել է դաշնային կառավարության ֆինանսավորման օրինագծի ընդունմանը: Այս մասին հայտնում է The Washington Post (WP) թերթը։
Չորեքշաբթի օրը Մասկը օգտագործեց իր X սոցիալական մեդիայի ազդեցիկ հաշիվը՝ Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականների վրա ճնշում գործադրելու համար՝ չեզոքացնելու համար ծախսերի մասին օրինագիծը:
Թերթի տվյալներով՝ Մասկի հաղորդագրությունները, որոնք «մի շարք կեղծ հայտարարություններ են պարունակում» օրինագծի վերաբերյալ, արագորեն տարածվել են Վաշինգտոնում։ Օրենսդիրները հայտնել են, որ «իրենց հեռախոսային գծերը ամբողջ օրը պայթում են ընտրողների զանգերից», ովքեր տեսել են Մասկի գրառումները:
The Washington Post-ը նշում է, որ Մասկի առաջին հրապարակումից մոտ 12 ժամ անց նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը և փոխնախագահ Ջեյմս Դևիդ Վենսը նույնպես դեմ են արտահայտվել օրինագծին, որից հետո Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները հրաժարվել են դրանից։

Критики назвали Илона Маска "теневым президентом" США — WP 12/20/2024 15:07 | Международные новости
Критики назвали Илона Маска "теневым президентом" США после его вмешательства в процесс принятия законопроекта о финансировании федерального правительства, пишет ТАСС со ссылкой на газету The Washington Post (WP).
По информации издания, "в среду Маск использовал свой влиятельный аккаунт в соцсети X, чтобы оказать давление на республиканцев в Палате представителей с целью торпедировать законопроект о расходах, который должен был обеспечить работу федерального правительства в течение трех месяцев".
Согласно данным газеты, сообщения Маска, "содержавшие ряд ложных утверждений" о законопроекте, быстро распространились по Вашингтону. Законодатели сообщили, что "их телефонные линии весь день разрывались от звонков избирателей", видевших посты Маска. The Washington Post отмечает, что примерно через 12 часов после первого поста Маска избранный президент Дональд Трамп и избранный вице-президент Джеймс Дэвид Вэнс также выступили против законопроекта, после чего республиканцы в Палате представителей отказались от него.
Демократы выразили обеспокоенность тем, что хаос на Капитолийском холме на этой неделе "является лишь предвестником того, что будет происходить при администрации Трампа", резюмирует издание.