ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Սաուդյան Արաբիայում մասնակցել է ՄԱԿ-ի ինտերնետ կառավարման ֆորումին 12/20/2024   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ՄԱԿ-ի ինտերնետ կառավարման ֆորումի գլխավոր քարտուղար Չենգետայ Մասանգոյի հրավերով դեկտեմբերի 18-ին Ռիադում (Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն) մասնակցել է ՄԱԿ-ի «Ինտերնետ կառավարման համաժողով 2024»-ին:
Միջոցառման խորհրդարանական հատվածին նվիրված «Փոփոխությունների հզոր հավաքական ուժը. խորհրդարանականները համաշխարհային զարգացած թվային ապագայի համար» պանելային քննարկման ընթացքում ԱԺ փոխխոսնակը ներկայացրել է ինտերնետ կառավարման, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը, օրենսդրական բարենպաստ պայմանները՝ գործընկերներին հրավիրելով համագործակցության:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ համաշխարհային թվային համագործակցությունը դառնում է առավել կարեւոր փոխկապակցված աշխարհում, որտեղ թվային տեխնոլոգիաները դարձել են կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտների անբաժան մասը:
Նրա խոսքով՝ խորհրդարանների միջեւ միջազգային համագործակցությունը եւս առաջնային նշանակություն ունի, քանի որ թվայնացման, կիբեռանվտանգության, արհեստական բանականության ազդեցությունը դուրս է գալիս պետական սահմաններից՝ դառնալով գլոբալ մարտահրավեր, ազդելով ինչպես մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության, այնպես էլ պետությունների թվային ինքնիշխանության վրա:
Միաժամանակ, ԱԺ փոխնախագահը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ միտված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը եւ տարածաշրջանի կապակցվածության խթանմանը՝ այդ տեսանկյունից կարեւորելով նաեւ ինտերնետ կապուղիների ցանցի զարգացման դերը:
Քննարկմանը բանախոսների կարգավիճակով ներկա են եղել խորհրդարանականներ Արգենտինայից, Նորվեգիայից, Սաուդյան Արաբիայից, Նամիբիայից եւ Պակիստանից:
Ֆորումի աշխատանքների շրջանակներում ԱԺ նախագահի տեղակալը հանդիպել է Ինտերնետի կառավարման խորհրդի ՄԱԿ-ի քարտուղարության ղեկավար Չենգետայ Մասանգոյի եւ Ինտերնետ հասարակության հիմնադրամի նախագահ ու գլխավոր գործադիր տնօրեն Սալի Վենթվորթի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Ինտերնետ կառավարման խորհրդի հետ համագործակցությունն առավել խորացնելու, ինչպես նաեւ Հայաստանում միջազգային միջոցառումներ կազմակերպելու հնարավորությունները:
Հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաեւ հյուրընկալ երկրի խորհրդարանի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ միջոցառմանը մասնակցող այլ գործընկեր շրջանակների հետ:
18:34 18/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանի եւ Յուրի Վորոբյովի նախագահությամբ Դիլիջանում կայացել է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 38-րդ նիստը
15:47 21/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը հանդիպել է Սինգապուրի խորհրդարանի նախագահի հետ
18:50 20/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը հանդիպել է ԱՍԵԱՆ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարին
13:26 20/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը հանդիպել է Վիետնամի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Նգուեն Թի Թանի հետ
13:20 20/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Հնդկաստանի պատվիրակության ղեկավար Ռամեսվար Թելիին
19:13 10/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանն առցանց մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ հանձնաժողովների նիստերին
17:04 03/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի նախագահի հետ
10:55 02/10/2024  |  ՔաղաքականՀակոբ Արշակյանը մասնակցել է Մեքսիկայի նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությանը
18:06 28/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆախկին նախագահներից վերցրեք մեկնաբանությունը, իրենց փոխարեն չեմ կարող մեկնաբանել. Արշակյան (տեսանյութ)
11:56 27/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍա մեր բոլորի, մեր քաղաքացիների ապրածի հետևանքն է․ Հակոբ Արշակյանը՝ պարտության մասին

Аршакян на форуме в Эр-Рияде: глобальное цифровое сотрудничество становится наиболее важным во взаимосвязанном мире 12/20/2024 17:10 | Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян по приглашению Генерального секретаря Форума ООН по интернет-управлению Ченгетая Масанго 18 декабря принял участие в “Форуме ООН по интернет-управлению 2024” в Эр-Рияде (Королевство Саудовская Аравия). Подробности приводит пресс-служба НС Армении.
В парламентской части мероприятия “Мощная коллективная сила перемен: парламентарии за глобальное развитое цифровое будущее” зампредседателя НС РА в ходе панельного обсуждения представил проводимую Арменией политику в сферах интернет-управления, высоких технологий, благоприятных законодательных условий, пригласив партнеров к сотрудничеству.
А.Аршакян подчеркнул, что глобальное цифровое сотрудничество становится наиболее важным во взаимосвязанном мире, где цифровые технологии стали неотъемлемой частью почти всех сфер жизни. Международное взаимодействие парламентов также приобрело первоочередное значение, поскольку влияние цифровизации, кибербезопасности, искусственного интеллекта вышло за государственные границы, став глобальным вызовом, воздействуя как на права человека и демократию, так и на цифровой суверенитет государств.
Вице-спикер НС в то же время обратил внимание присутствующих на инициативу правительства РА "Перекресток мира", направленную на разблокирование региональных инфраструктур и связанность региона, подчеркнув с этой точки зрения также роль развития сети интернет-каналов.
На обсуждении в качестве докладчиков присутствовали парламентарии из Аргентины, Норвегии, Саудовской Аравии, Намибии и Пакистана.
В рамках работы форума зампредседателя НС встретился с руководителем Совета по интернет-управлению Секретариата ООН Ченгетаем Масанго, председателем и генеральным исполнительным директором Фонда интернет-сообщества Салли Вентворт.
Собеседники обменялись мнениями по максимальному углублению сотрудничества с Советом по интернет-управлению, а также возможностям организации международных мероприятий в Армении.
Состоялись встречи с представителями парламента принимающей страны, а также с другими участвующими в мероприятии партнерскими кругами.