Ոչ միայն միջազգային դատական ատյաններում վեճերը լուծելուց պետք է հրաժարվել, այլեւ բուն վեճերից. Փաշինյանն արձագանքել է Ալիեւին 12/19/2024 19:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Ոչ միայն միջազգային դատական ատյաններում վեճերը լուծելուց պետք է հրաժարվել, այլեւ բուն վեճերից,-նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Նիկոլ Փաշինյանը՝ Արմենպրեսին տված հարցազրույցում արձագանքելով Ալիեւի հայտարարություններին։
Ադրբեջանի նախագահը «Ռիա Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում հաստատել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախագծի 17 հոդվածներից 15-ը համաձայնեցված են, եւ չհամաձայնեցված հարցերից մեկը վերաբերում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին երրորդ երկրների ուժերի չտեղակայմանը, մյուսը՝ միջազգային ատյաններում ներկայացված հայցերի ետքաշմանը:ղ՝ղ՝
Ներկայացնելով պաշտոնական Երեւանի դիրքորոշումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե շարունակում ենք կառուցողական ներգրավված մնալ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի քննարկումներում:
«Խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված երկու հոդվածների վերաբերյալ էլ արդեն մեկ ամսից ավելի առաջարկներ ենք փոխանցել Ադրբեջանին, որոնց վերաբերյալ դեռեւս պատասխաններ չենք ստացել: Մենք առաջարկում ենք, որ երրորդ երկրների ուժերի չտեղակայման դրույթը տարածվի Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի սահմանազատված հատվածների վրա, եւ սա տրամաբանական է, որովհետեւ այդ հատվածներում հենց սահմանազատման բերումով էսկալացիայի ռիսկն էականորեն նվազեցվում է, եթե չասենք նվազագույնի է հասնում: Ամբողջական սահմանազատումից հետո, հետեւաբար, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի որեւէ հատվածում երրորդ ուժի ներկայության կարիք չի լինի, եւ Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկում է այս տրամաբանությունը»,- ասել է Փաշինյանը ու ավելացրել. «Ինչ վերաբերում է միմյանց դեմ ներկայացված հայցերի ետքաշմանը, ապա երբ խաղաղության պայմանագիր է ստորագրվում, դա տրամաբանական է, հետեւաբար՝ գաղափարն ընդունելի է մեզ համար: Այստեղ կա երկու նրբություն. դրանցից մեկն այն է, որ միջազգային ատյաններում քննարկվող անհատական հումանիտար խնդիրները երկկողմ ձեւաչափով լուծելու հասկանալի հեռանկար պետք է լինի եւ երկրորդը, պետք է հստակ լինի, որ մյուս հարցերով միջազգային հարթակներից վեճերը ետ քաշելուց հետո կողմերը նույն հարցերը այլևս չպետք է դնեն և սրեն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում՝ դրանք էսկալացիաների հարատեւ աղբյուր դարձնելով»:
Արմենպրեսի ճշգրտող հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է. «Նկատի ունեմ, որ ոչ միայն միջազգային դատական ատյաններում վեճերը լուծելուց պետք է հրաժարվել, այլեւ բուն վեճերից: Մենք պատրաստ ենք գնալ նման ճանապարհով: Այս փուլում լուծումներ ենք փնտրում նաեւ անհատական բնույթի հումանիտար խնդիրների մասով»:

Пашинян назвал приемлемой идею взаимного отзыва исков при подписании мирного договора с Баку 12/20/2024 10:50 | Лента новостей
Премьер-министр РА Никол Пашинян озвучил позицию Армении в вопросе возможного отзыва исков, поданных Ереваном и Баку друг против друга в международные суды.
Президент Азербайджана в интервью одному из российских СМИ подтвердил, что 15 из 17 статей проекта мирного договора между Арменией и Азербайджаном согласованы, а одно из разногласий касается неразмещения сил третьих стран на границе Армения-Азербайджан, второе же – отзыва исков, поданных друг против друга в международные суды.
“Мы продолжаем конструктивно участвовать в переговорах по мирному договору с Азербайджаном. Предложения по двум несогласованным статьям мирного договора больше месяца назад отправили Азербайджану, на которые до сих пор не получили никаких ответов.Мы предлагаем распространить положение о неразмещении сил третьих стран на делимитированные участки армяно-азербайджанской границы, и это логично, поскольку риск эскалации на этих участках значительно снижается за счет делимитации, если не сказать, снижается до минимума. Таким образом, после полной делимитации границы не будет необходимости в присутствии третьих сил на каком-либо участке армяно-азербайджанской границы, и Республика Армения предлагает такую логику”, - сказал Пашинян в интервью агентству "Арменпресс".
Что касается отзыва представленных друг против друга исков, то, когда подписывается мирный договор, это логично, следовательно, идея для нас приемлема, заявил премьер Армении. “Здесь есть два нюанса. Один из них заключается в том, что должна быть понятная перспектива решения в двустороннем формате обсуждаемых на международных форумах отдельных гуманитарных вопросов, а во-вторых, должно быть четко понятно, что после вывода из формата международных площадок споров по другим вопросам стороны больше не должны ставить те же вопросы и обострять повестку двусторонних отношений, превращая их в постоянный источник эскалации”, - отметил Пашинян.
Пашинян уточнил, что он имеет в виду, что нужно отказаться от решения споров не только в международных судебных инстанциях, а нужно отказаться от самих споров.