Հայաստանը և Թուրքիան արդեն համաձայնել են համատեղ գնահատել Գյումրի-Կարս երկաթուղով սահմանի անցման տեխնիկական պահանջները․ Միրզոյան 12/19/2024   21:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության տարածաշրջանը խաղաղության կարիք ունի, որն առնվազն պետք է դրսևորվի ակտիվ ռազմական գործողությունների բացակայությամբ, տևական հրադադարներով և լարվածության թուլացմանն ուղղված ակտիվ ջանքերով։
Այս մասին ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը` կազմակերպությունում ՀՀ նախագահության շրջանակներում տեղի ունեցած ԱԳ նախարարների խորհրդի 49-րդ հանդիպման շրջանակում իր տեսաուղերձում:
«Հայաստանի կառավարությունը հաստատակամ է շարունակելու իր ջանքերը խաղաղության, անվտանգության, կայունության և համագործակցության ցանկալի նպատակներին հասնելու ուղղությամբ: Շարունակական և անկեղծ երկխոսությունը, առևտրային և տնտեսական կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային նախաձեռնություններում և նախագծերում ներառականության ապահովումը հիմնական նախադրյալներն են գոյություն ունեցող հակասությունները հաղթահարելու և մեր երկրների միջև ավելի լավ համագործակցության, զարգացման և բարեկեցության հասնելու համար:
Փխրուն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ֆոնին մենք առավել քան երբևէ կարիք ունենք բարելավելու տնտեսական փոխկապակցվածությունը, ինչը թույլ կտա մեզ տարբեր ոլորտներում, օրինակ՝ էներգետիկան, տրանսպորտը և առևտուրը, հաստատել ընդհանուր շահերի վրա հիմնված պրագմատիկ առևտրային կարգավորումներ: Բացի դրանից, անհրաժեշտ է խթանել միջմշակութային և մարդկանց միջև շփումները:
Առաջնորդվելով այն միանշանակ համոզմունքով, որ տարածաշրջանային երկխոսությունը փոխշահավետ համագործակցության հաստատման բանալին է՝ Հայաստանի կառավարությունը հանդես է եկել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությամբ: Ղեկավարվելով ներառականության, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների արդար օգտագործման տեսլականով, ինչպես նաև բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար բարեկեցիկ ապագա կառուցելու ձգտումով՝ այս նախագիծը նպատակ ունի զարգացնելու տարածաշրջանի երկրների միջև հաղորդակցությունը՝ հիմնվելով պետական ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիակատար հարգաման վրա, ինչպես նաև կիրառելով իրավահավասարության ու փոխադարձության սկզբունքները:
Ամենայն հավանականությամբ տեղյակ եք մեր անմիջական հարևանությամբ վերջերս տեղի ունեցած քննարկումներից։ Հայաստանը և Թուրքիան արդեն համաձայնել են համատեղ գնահատել Գյումրի-Կարս երկաթուղով սահմանի անցման տեխնիկական պահանջները։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանին առաջարկել ենք  երկաթուղային ենթակառուցվածքը վերագործարկելու, սահմանի հատման և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և երկու անվտանգության որոշ լրացուցիչ մեխանիզմներ ապահովելու եղանակներ։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը որպես խաղաղության հիմք մեծապես կարևորում է փոխվստահության ձևավորումը և փոծխկապակցվածության հնարավոր ընդլայնումը, տարածաշրջանային համագործակցությունը բազմաթիվ ուղղություններով խթանելու ներուժ ունի: Այն կարող է արդյունավետորեն կապել Ծոցը, Սև և Կասպից ծովերը` այդպիսով զգալիորեն նպաստելով համաշխարհային տրանսպորտային շղթաներին մեր տարածաշրջանի ինտեգրմանը և հսկայական օգուտ բերելով մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրներին: Այն արդեն արժանացել է բազմաթիվ միջազգային գործընկերների դրական արձագանքների, իսկ մենք կշարունակենք մեր ջանքերը՝ ապահովելու նախագծի իրականացմանն ուղղված հետագա աջակցությունը»:
16:37 18/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային իրավունքը բախվում է աննախադեպ մարտահրավերների. ՀՀ ԱԳ նախարար
15:57 13/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Լիտվայի ԱԳ նոր նախարարին ու հաջողություն մաղթել նրա նախորդին
11:36 12/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր տարածաշրջանում ցեղասպանության ականատես եղանք ոչ միայն 110 տարի առաջ, այլև 2023-ին, երբ աշխարհին տեսանելի էին բավարար ռիսկի գործոններ. Արարատ Միրզոյան
11:16 12/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Երևանում մեկնարկում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ Գլոբալ ֆորումը
22:05 07/12/2024  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը և Մարգուս Ցահքնան քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման հեռանկարները
17:24 06/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՀայաստանն ու Սլովակիան պայմանավորվել են խթանել համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում
16:20 06/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի հանդիպումը Պոլ Ռիչարդ Գալագերի հետ
13:28 06/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը հայտարարել է, որ քաղաքական կամքի պարագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել
21:05 05/12/2024  |  ՔաղաքականՄիրզոյանը խոսել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիակատար կարգավորման հեռանկարի մասին
21:02 05/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել նորդիկ-բալթյան (NB8) երկրների ԱԳ նախարարների և ներկայացուցիչների հետ

Армения уже договрилась с Турцией о совместной оценке технических требований для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс - Мирзоян 12/20/2024   09:33  |  Лента новостей
Армения договорилась с Турцией о совместной оценке технических требований для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, выступая на 49-м заседании Совета министров иностранных дел ОЧЭС.
“Скорее всего, знаете о недавних обсуждениях по этому поводу в нашем непосредственном соседстве: с Турцией мы уже договорились о совместной оценке технических требований для пересечения границы по железной дороге Гюмри-Карс, и в то же время мы предложили Азербайджану механизмы для перезапуска нашей железнодорожной инфраструктуры, упрощения пограничного контроля и таможенных процедур, а также обеспечения дополнительных механизмов безопасности”, - сказал Мирзоян.
По словам главы МИД Армении, уделяя особое внимание укреплению взаимного доверия и возможному улучшению связей как основы мира, проект «Перекресток мира» имеет потенциал для укрепления регионального сотрудничества на многих фронтах.
“Он мог бы эффективно связать Персидский залив, Черное и Каспийское моря, тем самым значительно способствуя интеграции нашего региона в глобальные транспортные сети и принося огромные выгоды всем странам нашего региона”, - указал Мирзоян.
Он отметил, что проект уже получил положительные отзывы от многочисленных международных партнеров, и Армения продолжит усилия по консолидации дальнейшей поддержки в его реализации.
“Открытые границы, беспрепятственное, свободное и инклюзивное региональное экономическое сотрудничество являются ключевыми целями этой Организации. Армения привержена конструктивному и эффективному сотрудничеству в рамках ОЧЭС для продвижения мира и стабильности в Черноморском регионе и за его пределами”, - заявил Арарат Мирзоян.
09:12 20/12/2024  |  ИнтервьюЕсли Азербайджан не намерен нападать на Армению, вероятность эскалации равна нулю - Пашинян ответил Алиеву
16:37 18/12/2024  |  ПолитикаВо многом благодаря усилиям РФ очевидно позитивное продвижение Баку и Еревана на пути к нормализации двусторонних отношений - Герасимов
15:40 18/12/2024  |  Лента новостей"Не будет ничего подобного, просто не будет": Мгер Григорян – о т.н. "Зангезурском коридоре"
15:08 18/12/2024  |  Лента новостейМгер Григорян допустил скорую встречу комиссий по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном
14:51 18/12/2024  |  Политика"Лучше поинтересоваться в Ереване": Захарову спросили о позиции Москвы относительно постоянно выдвигаемых Баку новых требований к Армении
12:53 18/12/2024  |  ПолитикаА Турция не член НАТО? - марионетка Анкары разглядела "натовскую инфраструктуру под видом наблюдателей ЕС на границе"