ԵԽ-ն ընդունել է Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև՝ պահանջելով պատժամիջոցների կիրառում 12/19/2024   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 19-ի լիագումար նիստում, 434 կողմ, 30 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով Եվրոպական խորհրդարանը  ընդունել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և անկախ լրատվամիջոցների շարունակական ճնշման վերաբերյալ բանաձեւ։ Այս քվեարկությանը նախորդել էր դեկտեմբերի 18-ին նույն թեմայով խորհրդարանական քննարկումը:
Եվրոպական խորհրդարանի անդամները խստորեն դատապարտում են Ալիևի վարչակարգի կողմից մամուլի ազատության և այլախոհության ճնշումը՝ կոչ անելով ԵՄ գործադիր իշխանություններին նպատակաուղղված պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ, ովքեր խախտում են մարդու իրավունքները։ Խորհրարանն առաջարկում է նաև կասեցնելն էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին 2022թ․ փոխըմբռնման հուշագիրը։ Բանաձևում խորհրդարանականները պնդում են՝ Ադրբեջանը պետք է «անվերապահորեն ազատ արձակի քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված իրավապաշտպաններին, լրագրողներին, քաղաքացիական և քաղաքական գործիչներին, վերացնի նրանց դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները»։
Եվրոպական խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվամիջոցների և քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ շարունակվող ճնշումները։ Բանաձևն ընդգծում է 2023 թվականից ի վեր սրացող բռնաճնշումները, որոնք հատկապես ուժեղացել են COP29 գագաթնաժողովի շուրջ և կոչ  անում անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին: Բանաձևը նաև ընդգծում է բանտարկյալների մարդու իրավունքների կանոնավոր խախտումը՝ ներառյալ կալանքի անմարդկային պայմանները, խոշտանգումները և կին քաղբանտարկյալների նկատմամբ նպատակաուղղված ոտնձգությունները:
Կարևորն է՝ բանաձևում հիշատակվում են 23 հայ գերիների այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետության նախկին ղեկավարները, կոչ արվում անհապաղ ազատ արձակել նրանց, երկրի բոլոր քաղբանտարկյալների հետ միասին։ Դեկտեմբերի 18-ի խորհրդարանական քննարկման ժամանակ մի քանի խորհրդարանականներ բարձրացրել են հայ պատանդների հարցը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության դեմ ուղղված ագրեսիայի և մարդու իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը։ Այդ համատեքստում պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենը կարևորել է Եվրախորհրդարանի «մոտեցման փոփոխությունը» և Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնումը, մասնավորապես, հղում անելով հայության բռնի արտաքսմանը։ Մեկ այլ խորհրդարանական՝ Մարինա Մեսուրեն հայտարարել է. «մարդու իրավունքները սիստեմատիկորեն ոտնահարվում են, Ադրբեջանը ամենավատ երկրներից մեկն է, երբ խոսքը վերաբերում է մամուլի ազատությանը, Human Rights Watch-ն արձանագրել է խոշտանգումների և նվաստացնող վերաբերմունքը բանտարկյալների նկատմամբ, ովքեր կալանավորվել են Լեռնային Ղարաբաղում գործողություններից հետո»: Խորհրդարանականը դատապարտել է «հայ հարևանների նկատմամբ բռնաճնշումների քաղաքականությունը»։
Մեկնաբանելով բանաձևը՝ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը նշել է. «Այս բանաձևը ընդգծում է ԵՄ գործադիրի կողմից համապարփակ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ Ալիևի վարչակարգին հետ պահելու իր բռնաճնշումների և անարդարության քաղաքականությունից։ Ընդդիմադիր գործիչների և լրագրողների նկատմամբ աճող բռնաճնշումները և անմարդկային պայմանները, որոնցում կալանավորվում են քաղբանտարկյալները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ղեկավարները և այլ կեղծ գործերով բանտարկված հայերը, ներկայացնում են Եվրամիության հիմնարար սկզբունքների և արժեքների խախտում։ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբը հանձնառու է ապահովել, որ այս արժեքները պաշտպանվեն, և մենք կշարունակենք մեր գործողություններում ընդգծել մամուլի ազատության, արդարադատության և մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքները մեր գործողություններում»։
22:17 09/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ-ի կողմից հաստատվել է ՀՀ ՆԳՆ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի շարունակական ֆինանսավորումը և դիտարկվել որպես առաջնահերթություն
13:05 23/07/2024  |  ՄեկնաբանությունԵԽ պատգամավորը ողջունել է ԵՄ խորհրդի որոշումները՝ կապված Հայաստանի հետ
15:35 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդարանը ԵՄ-ին կոչ է անում կասեցնել Ադրբեջանի հետ ռազմավարական համագործակցությունն էներգետիկ ոլորտում
17:37 08/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ պատգամավորները Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Էնթոնի Բլինքենին կոչ են անում ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը
15:33 05/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ պատգամավորը կոչ է անում դիտարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը
18:20 28/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդի քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով կոմիտեի անդամները կայցելեն Հայաստան
21:28 21/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ քննարկել է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացը
11:30 21/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրենի հետ Կարեն Կարապետյանը քննարկել է դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, քրեակատարողական ծառայությունների բարեփոխումների ընթացքը

Пятница 12 / 20 / 2024
Европарламент принял резолюцию с призывом ввести санкции против Азербайджана 12/19/2024   18:23  |  Лента новостей
Европейский парламент на пленарном заседании 19 декабря принял резолюцию «Продолжающиеся репрессии против гражданского общества и независимых СМИ в Азербайджане». Резолюция была принята 434 голосами "за" при 30 "против" и 89 воздержавшихся. Голосованию предшествовали парламентские дебаты по той же теме 18 декабря.
Члены Европейского парламента решительно осуждают репрессии против свободы прессы и подавление инакомыслия со стороны режима Алиева, призывая исполнительные власти ЕС ввести целенаправленные санкции против должностных лиц Азербайджана, нарушающих права человека.
Европарламент также призывает приостановить действие Меморандума о взаимопонимании по стратегическому партнерству в сфере энергетики 2022 года.
Депутаты Европарламента настаивают на том, что Азербайджан должен "безоговорочно освободить правозащитников, журналистов, политических деятелей и гражданских активистов, задержанных по политическим мотивам, снять обвинения против них".
Европейский парламент решительно осудил продолжающиеся репрессии против гражданского общества, независимых СМИ и политической оппозиции в Азербайджане. В резолюции подчеркивается эскалация репрессий с 2023 года, которая особенно усилилась на фоне саммита COP29, и призывает к немедленному освобождению всех политзаключенных.
В резолюции также подчеркиваются систематические нарушения прав человека заключенных, включая бесчеловечные условия содержания под стражей, пытки и целенаправленные нападения на женщин-политзаключенных.
В резолюции есть упоминание о 23 армянских пленных, включая бывших лидеров Нагорного Карабаха, и содержится призыв к их немедленному освобождению, наряду со всеми политическими заключенными в стране.
В ходе прошедших 18 декабря парламентских дебатов несколько парламентариев подняли вопрос об армянских заложниках, а также о проводимой Баку политике агрессии и попрании им прав человека в отношении коренного армянского населения Нагорного Карабаха.
В этом контексте депутат Европарламента Берт-Ян Рьюссен призвал к "изменению подхода" Европейского парламента и расширению санкций против Азербайджана, в частности, ссылаясь на насильственную депортацию армян из Нагорного Карабаха.
В свою очередь депутат Европарламента Марина Мезур заявила, что в Азербайджане систематически нарушаются права человека, и это одна из худших стран в плане свободы прессы. Она отметила, что "Human Rights Watch также задокументировала пытки и унижающее достоинство обращение в отношении заключенных, задержанных после операций в Нагорном Карабахе, и осудила политику репрессий в отношении армянских соседей".
15:11 22/11/2024  |  Международные новостиВ Азербайджане продолжаются преследования критиков диктаторского режима Алиева
12:42 22/11/2024  |  Международные новостиГлава МИД Германии на COP29 в Баку обрушилась с резкой критикой на Азербайджан