Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամը դիմել է Ադրբեջանին՝ կոչ անելով անհապաղ ազատ արձակել Բակո Սահակյանին 12/19/2024   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամ Մայքլ Սուկկարը դիմել է Ադրբեջանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վագիֆ Ջաֆարովին՝ կոչ անելով անհապաղ ազատ արձակել  Բակո Սահակյանին:
Իր նամակում Սուկկարը դեսպանությանը տեղեկացրել է  Սահակյանի համար որպես երաշխավոր հանդես գալու մտադրության մասին և հորդորել ամենամսյա թարմացումներ տրամադրել Արցախի նախկին նախագահի ֆիզիկական և հոգեկան վիճակի վերաբերյալ:
«Պարոն Սահակյանին հովանավորելու իմ որոշումը պայմանավորված է հայ քաղբանտարկյալների փաստաբանների, մասնավորապես՝ Ջարեդ Գենսերի զեկույցներով: Վերջինս ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողին հայտնել է խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի սարսափելի դեպքերի մասին», - Ջաֆարովին ուղղված նամակում գրել է Սուկկարը:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Միքայել Քոլոքոսյանը համայնքի խորին երախտագիտությունն է հայտնել պատգամավոր Մայքլ Սուկկարը Բակո Սահակյանի համար քաղաքական հովանավոր լինելու իր հանձնառության համար՝ ընդգծելով արդարության համար պայքարում նման քարոզչության կարևորությունը:
12:59 30/08/2024  |  ՄեկնաբանությունԱրդյոք Բակո Սահակյանը գիտի՞, որ ՀՀ իշխանությունը նույն կերպ է վարվում Արցախի հետ, ինչպես Բաքուն՝ իր հետ. Մինասյան
15:47 06/10/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԵս այդպես էլ հեծանիվ չունեցա, իսկ ընկերս ունեցավ շնորհիվ նրբանկատ մի մարդու. այդ մարդն Արցախի երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանն է․ Խաչատուր Գրիգորյան
13:21 05/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախկին երկու նախագահներն ու ԱԺ նախագահը կալանավորվել են 4 ամիս ժամետով
08:35 05/10/2023  |  ՄամուլՌուսները խաբել են Արցախի նախկին նախագահներին․ «Հրապարակ»
17:44 03/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախկին երկու նախագահները, ԱԺ նախագահը առեւանգվել են ադրբեջանցիների կողմից
15:05 10/09/2023  |  ՔաղաքականԲակո Սահակյանը շնորհավորել է Սամվել Շահրամանյանին Արցախի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
19:03 29/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊարոն Բակո Սահակյան, Ձեր լռությունն ինչո՞վ բացատրենք կամ ինչպե՞ս հասկանանք, Դուք վախենո՞ւմ եք Նիկոլ Փաշինյանից, կամ նրա անունը բարձրաձայնելուց. Արցախի պահեստազորի սպա
00:03 23/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ ոք բարոյական իրավունք չունի որոշելու մեր ու մեր զավակների ապագան. Արցախի երկրորդ եւ երրորդ նախագահները հայտարարությամբ են հանդես եկել

Четверг 12 / 19 / 2024
Член парламента Австралии призвал власти Азербайджана немедленно освободить Бако Саакяна 12/19/2024   11:47  |  Лента новостей
Член парламента Австралии Майкл Суккар обратился к временному поверенному в делах Азербайджана Вагифу Джафарову с призывом немедленно освободить бывшего президента Республики Арцах(НКР)Бако Саакяна. В своем письме Суккар проинформировал посольство о намерении выступить в качестве поручителя Саакяна и призвал ежемесячно предоставлять сообщения о физическом и психическом состоянии бывшего президента Арцаха.
"Мое решение стать поручителем для господина Саакяна обусловлено докладами адвокатов армянских политзаключенных, в частности Джареда Генсера. Он сообщил специальному докладчику ООН об ужасающих случаях пыток и бесчеловечного обращения", - написал Суккар в письме Джафарову.
Исполнительный директор Армянского национального комитета Австралии Майкл Колокосян выразил глубокую признательность за приверженность депутата Майкла Суккара стать политическим поручителем Бако Саакяна, подчеркнув важность подобной пропаганды в борьбе за справедливость.
14:48 16/12/2024  |  Лента новостей"Насмешка над правосудием и месть за провал COP29": Баку сфабриковал новые обвинения против Варданяна, ему грозит пожизненное заключение
11:30 25/11/2024  |  Лента новостейПроекты Рубена Варданяна делают Армению известной во всём мире: «Крылья Татева» в третий раз признаны лучшей канатной дорогой в мире