Ծոծրակիս զգում էի Վան Գոգի վրձնի ջերմությունը․Փաշինյանը հրապարակել է իր բանտային կյանքի օրագրից մի կտոր 12/19/2024 11:38 | Մեկնաբանություն
Քանի որ հայտնի շրջանակները սկսել են սարսափազդու լեգենդներ հյուսել իմ բանտային կյանքի մասին, առաջիկայում կտոր-կտոր կհրապարակեմ իմ բանտային օրագիրը: Ահավասիկ, այդպիսի առաջին կտորը: Հիշեցնեմ, որ ընդհատակից դուրս եմ եկել եւ դատախազություն ներկայացել 2009 թվականի հուլիսի 1-ին: Մինչ այդ 2008թ. մարտի 1-ից գտնվել եմ ընդհատակում:
Կալանավորների զբոսանքը. 9 հուլիսի, 2009, «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ
Որպես կալանավոր իմ առաջին զբոսանքը երջանկացրեց ինձ, որովհետև «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ի՝ կալանավորների զբոսանքի համար նախատեսված տարածք մուտք գործելուն պես՝ ինձ զգացի Վան Գոգի «Կալանավորների զբոսանքը» կտավի հերոսի դերում։ Այդ կտավը պատկերում է հենց այսպիսի մի բանտային տարածք, որտեղ 10-15 կալանավորներ, միակերպ զոլավոր հագուստով քայլում են իրար ետևից՝ շրջան կազմած։ Նրանցից միայն մեկի դեմքն է երևում, և դա հենց Վինսենթ վան Գոգի դեմքն է։
«Երևան Կենտրոն» ՔԿՀ զբոսանքի վայրում ես փորձում էի քայլել Վան Գոգի կտավի վրա պատկերված շրջագծով, հավատում էի, որ Վան Գոգը նաև ինձ է պատկերել իր գլուխգործոցի մեջ։ Ծոծրակիս զգում էի Վան Գոգի վրձնի ջերմությունը, պատկերացնում էի, թե ինչպես եմ դուրս գալիս նրա վրձնի տակից, տեսնում էի, թե ինչպես է նա ինձ նկարում իր զբոսնող կալանավորների շարքում։
Ես իսկապես երջանիկ էի, երջանիկ եմ, որ ամեն օր հնարավորություն ունեմ շրջագծով քայլել դժբախտ հանճարի գլուխգործոցի մեջ, երջանիկ եմ, որ մաս եմ գլուխգործոցի և ամեն օր մեկ ժամ ապրում եմ Վան Գոգի հետ՝ նույն շրջագծում։

"Почувствовал себя в роли героя Ван Гога": Пашинян начал публиковать выдержки из своего тюремного дневника 12/19/2024 12:21 | Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян начал публиковать выдержки из своего тюремного дневника. Свое намерение Пашинян пояснил тем, что "известные круги стали плести ужасающие легенды о его жизни в тюрьме".
"Напомню, что я вышел из подполья и явился в прокуратуру 1 июля 2009 года. До 1 марта 2008 года я был в подполье", - написал Пашинян на своей странице в соцсети Facebook.
Опубликованный Пашиняном сегодня первый отрывок из дневника повествует о его первой прогулке в тюрьме "Ереван-Кентрон" 9 июля 2009 года.
"Моя первая прогулка в качестве заключенного осчастливила меня, потому что, как только я вышел на прогулочный двор, почувствовал себя в роли героя "Прогулки заключенных" Ван Гога. На этой картине изображена именно такая территория тюрьмы, где 10-15 заключенных в полосатой робе ходят друг за другом по кругу. Видно лицо только одного из них, и это лицо Винсента Ван Гога. Я пытался идти по прогулочному двору УИУ "Ереван Кентрон" по окружности, изображенной на картине Ван Гога, верил, что Ван Гог изобразил и меня в своем шедевре. Я чувствовал на затылке тепло кисти Ван Гога, видел, как он рисовал меня в ряду его прогуливающихся заключенных. Я действительно был счастлив. Я счастлив, что каждый день мне представляется возможность шагать по кругу в шедевре печального гения. Я счастлив, что являюсь частицей шедевра и каждый день проживаю час с Ван Гогом в том же кругу", - говорится в заметке.