Փոխնակ մոր ծառայություններից անցած տարիներին օգտվել է զոհված զինծառայողի 27 ծնող 12/19/2024 13:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Փոխնակ մոր ծառայություններից օգտվելու ծրագրից 2022 թվականից առ այսօր օգտվել է զոհված զինծառայողի 27 ծնող։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը՝ առաջարկելով փոխհատուցում տրամադրել նաեւ փոխնակ մոր ծառայությունից 2-րդ անգամ օգտվելու համար։ Ըստ նախարարության՝ դիմող շահառուների թիվը 2025 թվականին առավելագույնը կարող է կազմել 2-3, որի դեպքում անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների չափը կկազմի՝ 11-16.5 մլն դրամ:
Ընդ որում, նախատեսվում է, որ փոխնակ մոր ծառայությունից օգտվելու ծախսերը երկրորդ անգամ փոխհատուցելու համար շահառու ծնողների կողմից դիմում ներկայացնելու դեպքում փոխհատուցումը կհատկացվի 2025 թվականին:
Հարկ է նկատի ունենալ, որ միջոցառման իրականացման համար ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծով առաջարկվել է նախատեսել 82 մլն դրամ։ Ըստ այդմ, ենթադրվում է, որ նախագծի ընդունման դեպքում լրացուցիչ
ֆինանսական միջոցների հատկացման անհրաժեշտություն չի առաջանա:
- 12/19/2024 17:22 Բաքվի զորքը 3 կողմից շրջափակել է Ներքին Հանդը, Փաշինյանն էլ հպարտանում է, որ տանիքները նորոգվել են. Թաթոյան
- 12/19/2024 21:41 Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 15 ավտոմեքենա և 32 քաղաքացու
- 12/19/2024 21:29 Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին բախվել են «Mercedes» և «XCMG» բեռնատարները․ ճանապարհը դարձել է միակողմանի երթևեկելի

Услугами суррогатной матери в Армении за прошедшие годы воспользовались 27 родителей погибших военнослужащих 12/19/2024   14:46  |  Лента новостей
В Армении в период с 2022 года по настоящее время программой суррогатного материнства воспользовались 27 родителей погибших военнослужащих. Об этом сообщает министерство труда и социальных вопросов РА, предлагая предоставлять компенсацию и за возможность повторно воспользоваться услугами суррогатной матери. Как отмечает ведомство, максимальное число подающих заявки бенефициаров в 2025 году может составить 2-3, в этом случае размер необходимых финансовых средств составит 11-16.5 драмов.
Причем планируется, что при повторном обращении родителей-бенефициаров за возмещением расходов на услуги суррогатной матери компенсация будет выделена в 2025 году.
Отметим, что на реализацию мероприятия предложено предусмотреть в госбюджете РА на 2025 год сумму в размере 82 млн драмов. Соответственно, предполагается, что в случае принятия проекта необходимости в выделении дополнительных финансовых средств не возникнет.