Կան կարմիր գծեր, որոնց հատումն ուղղակի անհնարին է. Մհեր Գրիգորյանը պնդում է՝ «Զանգեզուրի միջանցք» չի լինելու 12/18/2024   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես տեղյակ եմ, թե հայկական կողմը խաղաղության պայմանագրի ինչ առաջարկներ է ներկայացրելմ, բայց քանի որ դեռևս պաշտոնական պատասխան չունենք՝ ես չէի ցանկանա բացել դրանց բովանդակությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից հնչող հայտարարություններին «Զանգեզուրի միջանցք» բացելու առնչությամբ՝ Մհեր Գրիգորյանը պնդեց, որ «Զանգեզուրի միջանցք» չի լինելու։
«Մենք քանի անգամ ենք կրկնել՝ կան կարմիր գծեր, որոնց հատումն ուղղակի անհնարին է, ես նույնիսկ չեմ ուզում քննարկել ու մեկնաբանել այդ տերմինը, չի լինելու նման բան, ուղղակի չի լինելու։ Եթե իրենք շարունակաբար այդ մասին են խոսելու, մենք շարունակաբար կրկնելու ենք, որ ՀՀ-ն ցանկանում է և պատրաստ է ապաշրջափակման շատ պարզ և շատ դոգմատիկ կանոնների ներքո՝ ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո»։
13:10 12/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲայրամովը հայտարարել է, թե իրենց տարածքում արագացված տեմպերով աշխատում են «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման ուղղությամբ
16:12 20/11/2024  |  ՔաղաքականՈրտեղով է անցնելու միջանցքը՝ Հայաստանի՞, թե՞ Իրանի տարածքով. թուրք նախարարը հայտարարել է, թե դա Բաքուն է որոշելու
08:30 18/10/2024  |  ՄամուլԶանգեզուրի, թե Միջին միջանցք․ «Հրապարակ»
17:44 10/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրք նախարարը պնդում է․ «Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ հայկական կողմի հետ կապված զարգացում կա»
17:34 08/10/2024  |  ՔաղաքականՊուտինը կարող է Ալիևի և Փաշինյանի հետ քննարկած լինել Զանգեզուրի միջանցքի թեման՝ կարծում է Պեսկովը
16:19 30/09/2024  |  ՔաղաքականԶանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի վիճահարույց թեմայով անգամ պետք է աշխատել ռուս ընկերների հետ. Իրանի փոխնախագահ
20:02 04/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը զգուշացրել է Ռուսաստանին՝ երբեք թույլ չի տա Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումը

"Не будет ничего подобного, просто не будет": Мгер Григорян – о т.н. "Зангезурском коридоре" 12/18/2024 15:40 | Лента новостей
Ереван неоднократно говорил о своих "красных линиях" в вопросе разблокирования региональных коммуникаций. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян, коснувшись периодически муссируемого Баку и Анкарой нарратива так называемом "Зангезурском коридоре".
"Мы уже неоднократно повторяли, что есть "красные линии", пересекать их просто невозможно. Я даже не хочу обсуждать и комментировать этот термин. Не будет ничего подобного, просто не будет. Если они непрерывно будут об этом говорить, то мы будет постоянно повторять, что Республика Армения хочет и готова к разблокированию коммуникаций по предельно ясным и догматичным правилам – в рамках суверенитета и юрисдикции", - подчеркнул Григорян.
В ответ на вопрос по поводу направленных азербайджанской стороне предложений и ее реакции, Григорян указал, что в курсе этих предложений, но так как пока нет официального ответа, он не хотел бы раскрыть их содержание.