Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Հաշվեքննիչ պալատի նախկին նախագահ Լևոն Յոլյանից բռնագանձել 6 անշարժ գույք, 1 միլիարդ 723 միլիոն դրամ 12/18/2024 10:46 | Քրեական խրոնիկոն
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը: Այս մասին հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար, ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախկին նախագահ Լևոն Յոլյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
Ø 1 անշարժ գույք՝ Երևան քաղաքում, 1 անշարժ գույք՝ Ծաղկաձոր քաղաքում, 3 անշարժ գույք՝ Արտավազ գյուղում, 1 անշարժ գույք՝ Արտաշատ քաղաքում և 1 տրանսպորտային միջոց, որոնց շուկայական արժեքը կազմում է ավելի քան 628 միլիոն դրամ.
Ø Երևան քաղաքում երկու գույքի շուկայական արժեքները, որոնց հանրագումարը կազմում է ավելի քան 53 միլիոն դրամ.
Ø 3 իրավաբանական անձանցում ունեցած մասնակցություններ.
Ø Ավելի քան 69 միլիոն դրամին համարժեք փոխառության պահանջի իրավունք և շուրջ 32 միլիոն դրամին համարժեք ավանդ.
Ø 1 միլիարդ 569 միլիոն դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդի և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող՝ բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված դրամական միջոցների հանրագումար:

Генпрокуратура Армении требует конфисковать у экс-главы Счетной палаты Левона Йоляна 6 единиц недвижимости и более $4 млн 12/18/2024   11:28  |  Гражданское право
Антикоррупционный суд Армении принял к производству очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом сообщает пресс-служба надзорного ведомства.
Соответствующее управление обратилось в суд с требованием конфисковать у бывшего заместителя министра здравоохранения, бывшего министра энергетики и природных ресурсов, экс-председателя Счетной палаты Армении Левона Йоляна и аффилированных с ним лиц одну недвижимость в Ереване, 1 недвижимость в городе Цахкадзоре, 3 недвижимости в селе Артаваз, 1 недвижимость в городе Арташатв и 1 транспортное средство. Их общая стоимость оценивается в 628 млн драмов.
Кроме того, Генпрокуратура требует изъять рыночную стоимость двух единиц имущества в Ереване общей стоимостью более 53 миллионов драмов, долю в трех юридических лицах, займ на сумму более 69 млн. драмов и вклад в размере 32 млн драмов.
Прокуратура также требует конфисковать около 1 млрд. 569 млн. драмов в качества остатка незаконного дохода  и суммы денежных средств, переданных добросовестным третьим лицам и не обоснованных легальными доходами.