Հրայր Թովմասյանի դատավճիռը բողոքարկվել է․ դատախազությունն ազատազրկում է պահանջում, Թովմասյանը՝ արդարացում 12/18/2024 15:25 | Դատական ռեպորտաժներ
ՍԴ նախկին նախագահ, ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի դատավճիռը բողոքարկվել է։ Դատախազությունը պահանջում է բեկանել՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով Թովմասյանին պատասխանատվությունից ազատելու մասին վճիռը և դատապարտել նրան ազատազրկման՝ 7 տարի ժամկետով, իսկ Հրայր Թովմասյանի պաշտպաններն արդարացում են պահանջում։ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգի համաձայն՝ բողոքները կքննվեն Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Մեսրոպ Մակյանի և Ժենյա Մելիքսեթյանի։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ նախկին նախագահ, ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ քրեական գործը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի վարույթում է եղել 2020թ․ մարտ ամսից։ Թովմասյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի (2003թ․) 308-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ։ Նույն քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է նաև Թովմասյանի սանիկը՝ Նորայր Փանոսյանը, որը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ-ի (2003թ․) 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ Փանոսյանի վերաբերյալ դրվագը դատարանը բոլորովին վերջերս առանձնացրել էր՝ նշելով, թե նրա առողջական խնդիրների պատճառով դատական նիստերը պարբերաբար հետաձգվում են։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, 2024թ․ սեպտեմբերի 20-ին հրապարակել է Հրայր Թովմասյանի գործով դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով վերջինիս մեղսագրվող արարքում և ազատելով քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով, ինչը ոչ արդարացնող հիմք է համարվում։
Նշենք, որ մեղադրող կողմը պահանջում էր 7 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտել Թովմասյանին, պաշտպանության կողմը՝ արդարացնել նրան։ Պաշտպանության կողմն ուշադրություն էր հրավիրում այն հանգամանքին, որ Թովմասյանի նկատմամբ փաստացի հետապնդում է իրականացվել՝ առանց նրա անձեռնմխելիության հաղթահարման։ Թովմասյանն ինքը բազմիցս հայտարարել է, որ իր նկատմամբ հետապնդումն իրականացվել է քաղաքական դրդապատճառներով, ինչի նպատակը եղել է իրեն՝ ՍԴ նախագահի պաշտոնից հրաժարակն տալը պարտադրելը։
Ի դեպ, Հրայր Թովմասյանի գործով դատավճռի հրապարակումից հետո դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանն առաջխաղացում է ունեցել՝ նշանակվելով Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր։

Прокуратура требует отменить приговор судье КС Армении Грайру Товмасяну 12/18/2024   16:26  |  Судебный репортаж
Приговор бывшему председателю Конституционного суда, судье КС Грайру Товмасяну обжаловали. Прокуратура требует отменить приговор Грайру Товмасяну, по которому он был освобожден от ответственности в связи с истечением срока давности, и приговорить его к семи годам лишения свободы. Защита в свою очередь требует оправдания Грайра Товмасяна. Согласно сообщению на портале судебной информационной системы "Даталекс", жалобы рассмотрит Апелляционный антикоррупционный суд.
Напомним, уголовное дело в отношении Грайра Товмасяна находилось в ведении судьи суда общей юрисдикции Еревана Татевик Григоряна с марта 2020 года. Товмасян обвиняется по признакам статьи 308(злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса РА(2003 г.). Обвиняемым по тому же уголовному делу проходит крестник Товмасяна – Норайр Паносян, которому инкриминируют ч.2 ст. 308(злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия) УК(2003 г.). Суд недавно выделил в отдельное производство эпизод, касающийся Паносяна, сославшись на периодический перенос судебных заседаний по состоянию здоровья.
20 сентября 2024 года уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Татевик Григорян огласил приговор по делу Грайра Товмасяна, признав его виновным в инкриминируемом ему деянии и освободив от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности.
Отметим, что сторона обвинения требует приговорить Товмасяна к 7 годам лишения свободы, а защита – оправдать его. Защита обращает внимание на то, что фактическое преследование Товмасяна осуществлялось без преодоления его неприкосновенности. Сам Товмасян неоднократно заявлял о политической мотивированности осуществляемого в отношении него преследования с целью принудить его отказаться от должности председателя КС.
После оглашения приговора по делу Грайра Товмасяна судья Татевик Григорян продвинулась по службе; она была назначена судьей Апелляционного уголовного суда.
16:16 20/09/2024  |  Судебный репортажСуд в Ереване огласил вердикт по делу экс-главы КС ГрайраТовмасяна