Ասադից հետո Սիրիային մնացել է 26 տոննա ոսկի 12/17/2024 11:16 | Միջազգային լրահոս
Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումից ի վեր Սիրիայի կենտրոնական բանկի պահոցում պահվել է մոտ 26 տոննա ոսկի՝ նույնքան, որքան 2011 թվականին քաղաքացիական պատերազմի սկզբում, Reuters-ին հայտնել են չորս իրազեկ աղբյուրներ:
Սիրիան կանխիկ արտարժույթի քիչ պաշարներ ունի, նշում են նույն աղբյուրները։ Աղբյուրներից մեկը Reuters-ին հայտնել է, որ Սիրիայի կենտրոնական բանկի արժութային պահուստները կազմում են ընդամենը մոտ 200 միլիոն դոլար կանխիկ: Մեկ այլ աղբյուր ասում է, որ դոլարի պահուստները կազմում են «մի քանի հարյուր միլիոն»:

В хранилище ЦБ Сирии после отъезда Асада осталось почти 26 тонн золота - СМИ 12/17/2024   11:29  |  Международные новости
В хранилище Центробанка Сирии после правления экс-президента страны Башара Асада осталось почти 26 т золота, что равно тому же показателю, что и в 2011 году. Об этом, как передают "Известия", 16 декабря сообщило агентство Reuters со ссылкой на сирийских чиновников.
Уточняется, что в валютном эквиваленте стоимость этого запаса составляет $2,2 млрд. При этом в стране имеется лишь небольшой объем резервов иностранной валюты в наличной форме.
Отмечается, что хранилище защищено от взрывов. Для его открытия требуются три ключа, каждый из которых принадлежит разным людям, в том числе нужна кодовая комбинация.