«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների համար․ ԵՏՀ նախարար 12/16/2024   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Խաղաղության  խաչմերուկ» նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների համար, քանի որ այն նախատեսում է զարգացնել հանրապետության երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը հարևան երկրների հետ։
Այս մասին Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքի նախարար Արզբեկ Կոժոշևը:
«Միաժամանակ, «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի հետ ինտեգրման շնորհիվ  «Խաղաղության  խաչմերուկ» նախագիծը հնարավորություն ունի տարածաշրջանում դառնալու կարևոր օղակ ԵԱՏՄ հուսալի և կայուն տրանսպորտային հիմնակառուցվածքի ձևավորման գործընթացում։ Նախագծի հիմնական նպատակը միջազգային «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի՝ Հայաստանի տարածքով անցնող հատվածի թողունակության ավելացումն է և տրանսպորտային կապերի ամրապնդումը հարևան երկրների հետ»,- ասել է ԵՏՀ նախարարը։
11:18 06/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում. ԵԱՏՀ հայ նախարար

Проект “Перекресток мира” может иметь важное значение для всех стран-членов ЕАЭС – министр ЕЭК 12/16/2024 11:59 | Экономика
Проект “Перекресток мира” может иметь важное значение как для Армении, так и для всех стран-членов ЕАЭС, поскольку он предусматривает развитие железнодорожного и автомобильного сообщения республики с соседними странами. Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс в Москве заявил министр энергетики и инфраструктур Евразийской экономической комиссии Арзыбек Кожошев.
“В то же время благодаря интеграции с международным транспортным коридором “Север-Юг” проект “Перекресток мира” может стать важным звеном в регионе в процессе формирования надежной и стабильной транспортной инфраструктуры ЕАЭС. Основной целью проекта является увеличение пропускной способности участка международного транспортного коридора “Север-Юг”, проходящего по территории Армении, и укрепление транспортных связей с соседними странами”, - сказал министр ЕЭК.